Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem
needpix.com/photo/139904/
Volný čas / Cestování

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

datum: 16. 11. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Kouzelný adventní čas se po roce opět blíží a spolu s ním brzy otevřou i oblíbené vánoční trhy. Vydejte se letos za hranice naší republiky a prožijte den na některém z nejkrásnějších trhů v Evropě.

1. Vídeň – zažijte atmosféru „města snů“

Zdroj: Flickr, Gabriel Hess

Kouzlo rakouských Vánoc vám představí pohádkové vánoční trhy ve Vídni, které lákají milovníky Vánoc už přes tři desetiletí. Nejznámější trhy se každoročně konají před vídeňskou radnicí, ale také na náměstí Maria-Theresien-Platz nebo na zámcích Schönbrunn a Belveder.

Nevšední zážitky znásobí ukázky tradičních řemesel, ale i výtečný punč, pečené kaštany nebo klobásky a vypečené bramboráky. Sváteční atmosféru doladí trubači s rakouskou dechovkou společně s překrásnou světelnou výzdobou, která z procházky mezi stánky tvoří přímo mimořádný zážitek. Ne nadarmo se říká, že kdo neviděl adventní Vídeň, jako by nežil.

Jak parkovat: Možností parkování je hned několik, a hodně záleží na tom, kdy do Vídně vyrazíte. Během pracovních dnů od devíti hodin ráno do devíti hodin večer platí, že nerezidenti na ulici zaparkují maximálně na dvě hodiny. Jako alternativu můžete zvolit parkování v garážích, ale oblíbenou možností jsou P&R parkoviště na krajích metra.


2. Za Pflaumntoflem do Drážďan

Zdroj: Flickr, Dunk

Jedny z nejznámějších vánočních trhů se konají v německých Drážďanech, jen pár kilometrů od českých hranic. Ve městě můžete navštívit hned několik trhů, kdy tím hlavním je tzv. Štrýclmarkt pořádaný na náměstí Altmarkt.

Jde o nejstarší německý vánoční trh, kde na stáncích najdete kousky od mistrů řezbářského umění, lužické látky s modrotiskem nebo tradiční vánoční ozdoby, tzv. Ochranovské hvězdy. Gurmánům pak nesmí uniknout drážďanská vánoční štola nebo klobáska.

Další trhy pak najdete na rušné nákupní ulici Prager Straße, u kostela Frauenkirche nebo na náměstí Neumarkt. Zajímavostí je, že drážďanské trhy mají svého vlastního hrdinu zvaného Pflaumntofl, kterým není nikdo jiný než postavička kominíčka ze sušených švestek.

Jak parkovat: Pro cestu autem doporučujeme využít některé z odstavných parkovišť a pro jízdu do centra využít MHD. Vhodná jsou například okrajová nákupní centra nebo parkoviště P+R Messe Dresden, které město každoročně na Vánoce zřizuje. Pokud už se rozhodnete do centra vjet, zkontrolujte si, že vaše vozidlo splňuje podmínky o emisních povolenkách pro nízkoemisní zóny – např. ve čtvrti Neustadt by vás mohlo čekat nemilé překvapení, pokud ne.


3. Adventní trhy v Norimberku pro malé i velké

Zdroj: needpix.com/photo/277090

Ani norimberské adventními trhy nezůstávají pozadu. Jedná se o největší trhy v celé Evropě. Konají se na náměstí Hauptmarkt, kde ve více než 180 stáncích si můžete pochutnat na místních specialitách jako jsou norimberské perníčky, biskupské chlebíčky nebo místní klobása.

Chybět nesmí ani tradiční svařák nebo vaječný koňak. Dárky si pak vyberete v řadě stánků s řemeslnými výrobky a nezapomeňte obhlédnout i vánoční ozdoby z foukaného skla, které se budou krásně vyjímat i na českém vánočním stromku Na své si přijdou i děti, na které čeká jízda v parním vláčku nebo na kolotoči. Norimberské adventní trhy potěší celou rodinu.

Jak parkovat: Pokud si zařídíte na místě ubytování, tak hotely většinou nabízí možnost parkování, ale doporučujeme využít odstavná parkoviště na kraji města a zbytečně nezajíždět do kolon v centru. 


4. Mozartův Salzburg

Zdroj: Wikimedia Commons, Max Brem

Opravdu kouzelným místem je v období adventu i rodné město hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Organizátoři se každoročně soustředí na detaily, a tak i místní stánky připomínají ty, které se zde stavěly již v 15. století.

Takzvaný Ježíškův trh se pořádá v samém srdci Starého města, na náměstí před Salcburským chrámem a na Rezidenčním náměstí. Sborové zpěvy vánočních koled, neodolatelná vůně vánočních dobrot jako jsou pečené kaštany, jablka, punč nebo svařené víno vykouzlí pravou vánoční atmosféru. To vše se v dokonalé harmonii prolíná s radostným hemžením na trhu a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru, kterou budete chtít zažít i vy.

Jak parkovat: V Salzburgu se dá pohodlně zaparkovat např. v několikapatrovém parkovišti přímo vedle hory Mönchsberg. Celodenní parkování vyjde kolem 6 EUR a z parkoviště vede podzemí chodba téměř rovnou na vánoční trhy.


5. Budapešť v rytmu koled

Zdroj: Royalty-Free photo

Neodolatelné vánoční trhy v maďarské Budapešti se konají na náměstí Vörösmarty, kde si můžete zakoupit tradiční maďarské výrobky. Ani vaše chuťové buňky nepřijdou zkrátka a můžete si pochutnat tradiční paprikové klobásky a další maďarské speciality.

Milovníci sladkého si pak mohou dopřát kürtőskalács (trdelník) nebo tradiční štrůdl (rétes) s výběrem náplní od makové s višněmi po tvarohovou. Nezapomeňte se také zaposlouchat do rytmu maďarských koled a až vás budou od zimy zábst špičky prstů, není nic jednoduššího než navštívit slavné termální lázně.

Jak parkovat: Po celém centru města je parkování v ulicích během roku zpoplatněno od pondělí do pátku od 8 hodin ráno do 20 hodin. Díky aplikaci EasyPark se ale nemusíte strachovat, zda odhadnete správnou délku svého parkování. To totiž jednoduše prodloužíte přímo přes aplikaci, a to jen na pár kliknutí. Odbíhat od stánků k parkovacím automatům tak pro vás bude minulostí.


Náš tip

Pro lepší hledání parkovacího místa můžete využít i celosvětovou aplikaci EasyPark, která je nyní dostupná i v češtině.


Zdroje informací: easypark.cz/cs, slevomat.cz, skrz.cz a obletsvet.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2024 0:05

Rádi byste tento rok prožili Velikonoce jinak? Místo pečení tradičního beránka, generálního úklidu…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…

4 tipy na jarní eurovíkendy

4 tipy na jarní eurovíkendy

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2024 0:05

Proč čekat na letní dovolenou, když si můžete cestovatelské zážitky dopřát i během jara? Jako…

Velikonoce u nás a ve světě

Velikonoce u nás a ve světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2024 0:05

Do Velikonoc zbývá víc než měsíc. Nejvyšší čas naplánovat si na tyto dny prodloužený víkend nebo…

5 romantických míst, kam vyrazit

5 romantických míst, kam vyrazit

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 2. 2024 0:05

Proč hledat romantiku jen na Valentýna? I jindy můžete prožít krásné chvilky a prodloužený víkend…

Všechny cesty vedou do Itálie

Všechny cesty vedou do Itálie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 1. 2024 0:05

I když by se mohlo zdát, že první měsíce roku nejsou k cestování příznivé, opak je pravdou. Pro…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová