Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
William Shakespeare: Otazníky kolem života slavného dramatika
Wikimedia Commons
O čem se mluví

William Shakespeare: Otazníky kolem života slavného dramatika

datum: 1. 9. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Říká se, že Shakespearovy knihy jsou nejcitovanějšími literárními díly hned po bibli. Aby ne, když po slavném anglickém dramatikovi zůstalo 38 her, 154 sonetů a další básně.

Přitom o jeho soukromém životě víme jen málo. Historici je doslova krok za krokem vyhledávali v dobových pramenech. Těch ale z přelomu 16. a 17. století moc nezůstalo. Věrohodné informace o jeho dětství a mládí už těžko získáme. Musíme se tedy spokojit s tím, co víme, a položit si hamletovskou otázku, zda tomu věřit, či nevěřit?

Chlapec z dobré rodiny

William Shakespeare se narodil v dubnu 1564 ve Statfordu nad Avonem. Dochovala se pouze informace o jeho křtu, který proběhl 26. dubna.

Rodiče John a Mary patřili mezi bohaté občany města. John provozoval rukavičkářství a Mary jako dcera zámožného farmáře mu přinesla velké věno.

Ve Statfordu získal William na svou dobu dobré vzdělání na místním gymnáziu. Údajně navštěvoval také královskou školu v rodném městě, kde se kladl důraz na latinu a řečtinu, a studovala se tam především díla antických básníků.

Mladý ženich

Anne Hathaway byla o více než osm let starší dívka ze sousedství (některé prameny uvádějí, že věkový rozdíl byl dokonce deset let), do které se mladý Shakespeare zamiloval. Na tom už dnes nezáleží. Podstatné je, že budoucí slavný dramatik se oženil v listopadu 1582 v pouhých osmnácti letech, protože Anne byla těhotná.

Za necelých šest měsíců se narodila první dcera Susanna a dva roky po ní dvojčata, syn Hamnet a dcera Judith. Hamnet však ještě v dětském věku zemřel na následky úplavice.

Co vlastně dělal v Londýně?

Kolem roku 1590 se zřejmě přestěhoval do Londýna, rodina ale zůstala ve Statfordu. Jak a čím se tam živil, nevíme.

Údajně chvíli pracoval jako učitel a zároveň psal první básně a hry. Podle historiků jsou prvními dochovanými díly historická dramata Richard III. a Jindřich VI. a Komedie omylů a Zkrocení zlé ženy.

První zmínkou o Shakespearovi je traktát anglického básníka Roberta Greena, který v něm napadl Shakespearovu literární a dramatickou činnost a posmívá se mu v něm. V mladém dramatikovi asi viděl silného konkurenta.

Herec a dramatik

Shakespeare se stal členem nové divadelní společnosti Lord Chamberlain´s Men (Služebníci lorda komořího), kde působil jako herec a dramatik. Představení byla úspěšná a členové souboru včetně Shakespeara brzy tak zbohatli, že si nechali postavit vlastní divadelní budovu Globe.

Na nedostatek peněz plynoucích z divadelních her si Shakespeare nemohl stěžovat. Ve Statfordu si pořídil několik pozemků, svému otci dokonce zakoupil nejnižší společenský titul „gentleman“ a k tomu vlastní erb.

Shakespeare měl obrovskou slovní zásobu, kolem 25 000 slov (pro srovnání: dnešní anglicky píšící autoři si vystačí tak se 4000). A Shakespeare také obohatil a rozšířil anglický jazyk o více než 3000 nových slov!

Psal, či nepsal?

Mnoho divadelních her se odehrává v různých zemích – Dánsko, Itálie, Francie i české země. Shakespeare však nikdy doslova ani nevystrčil nos z Anglie. Vzhledem k tomu, že cizí země popisoval docela věrohodně, nejen proto se často spekuluje o autorství všech děl, pod kterými je podepsán.

Někteří moderní historici podporují verzi o neznámém spisovateli, který psal pod Shakespearovým jménem. Ani Encyclopedia Britannica nevyvrací teorii, podle které to mohl být hrabě Edward de Vere Shakespeare. Hovoří se o lordu Francisi Baconovi i o královně Alžbětě I.

Byl homosexuál?

Někteří literární kritici vidí v jeho údajně autobiografických sonetech projevy lásky k jinému mladému muži a spekulují tak o jeho homosexualitě. Za důkaz považují jeho dlouhé přátelství s hrabětem ze Southamptonu.

Jiní zase oponují, že sonety Dark Lady jsou adresované vdané ženě a že William měl v Londýně milenku.

Někdy se uvádí, jak byl celý život připoután ke své ženě Anne. To ale asi nebude tak úplně pravda! Vždyť více než polovinu z doby jejich manželství žili odděleně a v poslední vůli na ni také nepamatoval.

Vymřeli po meči i po přeslici

Během rozsáhlých epidemií moru mezi lety 1603 až 1610 byla londýnská divadla několikrát uzavřena. Shakespeare se tedy definitivně vrátil domů a do Londýna už jen občas zajížděl. Zemřel na jaře 1616.

Jeho životopisci tvrdí, že zemřel 23. dubna, tedy přesně v den svých 52. narozenin. Tomu se ale nedá věřit, neboť přesné datum narození neznáme. A den smrti není také přesný – historici ho datují do období od 23. dubna do 4. května 1616.

Přežila ho manželka Anne a dvě dcery. Susanna se provdala za lékaře Johna Halla a Judith za vinaře Thomase Quineye.

Dva měsíce před smrtí nechal Shakespeare sepsat závěť. Na manželku v ní téměř „zapomněl“, většinu majetku odkázal starší Susanně pod podmínkou, že jej předá celý prvnímu synovi, který se jí narodí. Hallovi však měli jen jednu dceru Elizabeth, která zůstala bezdětná. Quineyovi měli tři děti, které se nedožily dospělého věku. A tak jeho rod vymřel.

Další zajímavosti ze Shakespearova života

⇒ Měl fenomenální paměť, jeho znalosti se daly srovnávat s encyklopedickými. Kromě latiny a staré řečtiny rozuměl francouzštině, italštině a španělštině, ačkoli sám nikdy neopustil hranice Anglie.

⇒ Zajímal se o botaniku.

⇒ Jediným jeho rukopisem, který se dodnes zachoval, je poslední vůle. V ní podrobně popisuje veškerý svůj majetek do nejmenších detailů, ale vůbec se nezmiňuje o literárních dílech.

⇒ Za celý svůj život měl Shakespeare pravděpodobně asi deset profesí. Byl hlídačem ve stáji divadla, hercem, spoluzakladatelem divadla a režisérem. Souběžně s hereckou kariérou se William věnoval lichvářskému podnikání a na konci svého života vařil pivo.

⇒ Většina satelitů, která obíhá kolem planety Uran, je pojmenována podle postav Shakespearových děl, a to například Ophelia, Bianca, Cressida či Desdemona.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 adventních zastavení na různých místech světa

7 adventních zastavení na různých místech světa

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 11. 2022 0:05

Adventní období začíná čtyři neděle před Štědrým dnem. Slovo advent pochází z latinského adventus,…

Advent klepe na dveře

Advent klepe na dveře

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2022 0:05

První adventní víkend klepe na dveře, přichystejte si vánoční výzdobu.

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2022 13:40

Strie se většinou týkají těhotných žen, ale doprovázejí i nadváhu, objevují se v menopauze a…

9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání

9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 11. 2022 0:05

Nejdůležitější svátek v USA se slaví na počest stovky tzv. otců poutníků, kteří v listopadu 1620…

Svatomartinských vín bude nejvíce v historii

Svatomartinských vín bude nejvíce v historii

Autor: -mav-, Datum: 8. 11. 2022 10:00

Už je jasno, ročník 2022 bude na Svatomartinská vína rekordní, když jich od 11.11. zamíří na trh…

Vyrobte si vánoční papírovou hvězdu

Vyrobte si vánoční papírovou hvězdu

Autor: -ket-, Datum: 7. 11. 2022 10:00

Zastavte se v předvánočním shonu a vyrobte si vlastní dekoraci. Uvidíte, že ozdoba, kterou jste…

Etiketa na silnici 4: Používáte správně blinkr?

Etiketa na silnici 4: Používáte správně blinkr?

Autor: -an-, Datum: 3. 11. 2022 10:00

Používat v autě směrová světla neboli blinkr se zdá jako naprosto základní a přirozená věc, kterou…

5 známých lidí, kteří zemřeli na Halloweena

5 známých lidí, kteří zemřeli na Halloweena

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 11. 2022 0:05

Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

14. 11. 2022 13:40 autor -mav-