Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?
Freepik, jcomp
O čem se mluví

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?

datum: 25. 9. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou zaznamenány v Číně a později se rozšířila do dalších částí Asie. Díky své výživové hodnotě a schopnosti růst ve vodním prostředí se rýže stala základem stravy pro mnoho komunit, zejména v oblastech s vlhkým klimatem. Její schopnost růst v záplavách a podmáčených oblastech jí dává výhodu vůči jiným plodinám.

Nejen skvělá příloha

Rýži má rád celý svět. Rýže je totiž mnohem víc než jen příloha. Je zdravá, neobsahuje lepek a s více než 800 odrůdami je nejdůležitější a nejvšestrannější základní potravinou na světě. Rýžová zrnka mohou být červená, bílá, černá, sypká či lepivá, kulatá i dlouhá, každé je jiné a každý druh má předpoklady být superstar

Používáme ji nejčastěji jako přílohu a v mnoha domácnostech patří mezi základní potraviny, které se v jídelníčku objeví i několikrát týdně. Rýže je jedním z nejdůležitějších plodin na světě, kterou zahrnuje dokonce více než polovina celosvětové populace do svého denního jídelníčku. Její pěstování a sklizeň mají klíčový význam pro zajištění potravinové jistoty a udržitelného rozvoje.

Je stravitelná a chutná

Rýže patří mezi obilniny a je vhodnou potravinou pro většinu lidí, protože je lehce stravitelná, přirozeně bezlepková a velmi chutná. Převážná část rýže je tvořena komplexními sacharidy. V menší míře obsahuje rostlinné bílkoviny a minimum tuku. Některé druhy rýže, především neloupaná forma, obsahují také významné množství minerálních látek (sodík, draslík) a vitaminů (B, C, D, A).

„Ti, kdo často upřednostňují rýži jako přílohu, by měli střídat alespoň jednotlivé druhy rýže. Zvýší se tím pestrost jídelníčku a množství živin jako vitaminů, minerálních látek a vlákniny,“ doporučuje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.


Co (ne)víte o rýži?

Dva nejoblíbenější druhy rýže u nás

V obchodě najdete pestrou nabídku různých druhů rýže. Nejoblíbenější přílohové rýže jsou z jednoduchého důvodu jasmínová a basmati. Obě jsou rychle uvařené a hodí se k mnoha pokrmům.

Jasmínová rýže má výraznou květinovou chuť i vůni, proto je dobré ji kombinovat s neutrálními druhy mas, jako je například kuřecí, krůtí, ale i jehněčí. Pro svou výraznou chuť a vůni je vhodným zdrojem komplexních sacharidů jako součást veganských pokrmů. Vhodná je také do čínské kuchyně nebo k indickým jídlům.


Jasmínová rýže s máslovým pórkem a orientálními kuřecími paličkami

Basmati má delší zrna než jasmínová rýže a nelepí. Je jemná s mírným ořechovým aromatem a velkou výhodou je její rychlá příprava, okolo 15 minut. Tato rýže se hodí do polévek, nebo ji můžeme podávat s čerstvými bylinkami, zelenou cibulkou, kokosem nebo zeleninou. Je to výborná, lehce stravitelná a hodnotná rýže s významným množstvím komplexních sacharidů, s relativně malým množství vlákniny. Právě proto se hodí jako zdroj energie před tréninkem, který je delší jak hodinu.


Basmati rýže s hráškem, brokolicí a krůtími plátky

7 zajímavostí o rýži

  1. Velká čínská zeď drží pohromadě lepkavou rýží Pokud jste někdy zkoušeli odstranit připečenou rýži ze dna hrnce, víte, jak silná může být. Dnešní podoba Velká čínské zdi byla vybudována za dynastie Ming v 15. a 16. století a stavební dělníci používali kaši vyrobenou z rýže spolu s uhličitanem vápenatým jako hmoždíř, aby drželi kameny zdi pohromadě.
  2. Bílá rýže vydrží dlouhá léta, hnědá jen několik měsíců Neuvařená bílá rýže zůstane čerstvá a jedlá po dobu 10 až 30 let (v závislosti na způsobu skladování). Ale nevařená hnědá rýže má trvanlivost jen tři až šest měsíců, protože obal z otrub oxiduje.
  3. Divoká rýže není rýže Divoká rýže je vzdálená příbuzná všech ostatních rýží, které se dnes běžně konzumují, z nichž většina patří do rodiny oryza sativa. Místo toho je divoká rýže součástí rodu zizania. Je to zrno sklizené z bahenních trav pěstovaných v Severní Americe a Číně.
  4. Všechna bílá rýže je původně hnědá Bílá rýže je jen hnědá rýže, která byla zbavena vnější otrubové vrstvy a očištěna.
  5. Rýže se pěstuje na všech kontinentech kromě Antarktidy Rýže je přizpůsobivá, snadno se pěstuje a má velmi vysoký výnos, což z ní dělá skvělou plodinu, která se dá pěstovat kdekoli a nakrmit s ní velkou populaci. Z jediného zrníčka rýže vyroste více než 3 000 zrn.
  6. Nejvíc rýže se sní ve Spojených arabských emirátech, nejméně ve Francii Američané jedí asi 12 kilogramů rýže každý rok. Může se to zdát hodně, ale ve srovnání se zbytkem světa to není nic. Podle Asociace amerických producentů rýže lidé v Asii snědí až 136 kg ročně a obyvatelé Spojených arabských emirátů spotřebují 204 kg ročně. Na druhou stranu Francouzi nejedí téměř žádnou rýži – jen 4 a půl kg ročně.
  7. Největší pokrm ze smažené rýže snědla prasata V říjnu 2015 se v Yangzhou v Číně spojilo 300 kuchařů, aby překonali světový rekord v přípravě největšího pokrmu ze smažené rýže. Ze smažené rýže, vajec, kuřecího masa, šunky, krevet, mušlí a zeleniny připravil „mísu“ jídla o váze 4 192 kg! Většina se pak odvezla se na vepřové farmy, kde si na rýži pochutnala prasátka.

Náš tip na knihu

Tanja Dusyová and Martin Kintrup: Rýže – Recepty z celého světa Autoři se při hledání těch nejlepších odrůd rýže, způsobů vaření a receptů nechali na cestě světem inspirovat jak klasikou, tak i tajnými tipy z pouličního občerstvení. Výsledkem je více než 80 vydatných slaných a sladkých rýžových pokrmů, ozdobených vzrušujícími cestovatelskými příběhy s chutí rýže a praktickými kuchařskými poznatky.

Pro jakoukoliv úpravu rýže – z pánve nebo v misce, rolovanou nebo dušenou, v podobě rizota nebo jako sladké mlsání – nabízí tato kniha kapitoly obsahující moderní a kreativní recepty na jednoduchou přípravu pokrmů ze snadno dostupných surovin.

Knihu vydává nakladatelství Esence.


Zdroje informací: foodandwine.com a Menu Gold


Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Autor: -red-, Datum: 12. 7. 2024 14:57

Máte doma kočičího mazlíčka? Můžete se přihlásit do naší soutěže a vyhrát jeden ze tří balíčků…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Autor: -mav-, Datum: 4. 7. 2024 16:10

Naše soutěž tenktokrát určitě potěší všechny zahrádkáře, mohou vyhrát dárkové balení biostimulantů…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Jiřím Jemelkou, JPF Czech, Datum: 29. 6. 2024 11:00

Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z businessu potřebují…

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 6. 2024 0:05

Teploty stoupají a slunce pálí jako divé. Nenechte si ale vedrem kazit léto. Naštěstí existuje…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-