Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co (ne)víte o rýži?
Freepik, jcomp
Domácnost

Co (ne)víte o rýži?

datum: 24. 8. 2022 10:00 autor: -nic-
Máme ji na talíři i několikrát do týdne. Rýže se stala součástí našich jídelníčků a perfektně ladí třeba s omáčkami a masem, nelze samozřejmě vynechat rizoto nebo sladké rýžové nákypy. Nespokojte se jen s rozdělením na dlouhozrnnou a kulatozrnnou, nabídka je totiž mnohem širší a můžete s ní výrazně zpestřit oblíbené pokrmy.

Vitaminy a  minerály

Rýže patří mezi obilniny a je vhodnou přílohou pro většinu lidí, protože je lehce stravitelná, přirozeně bezlepková a velmi chutná. Převážná část rýže je tvořena komplexními sacharidy.

V menší míře obsahuje rostlinné bílkoviny a minimum tuku. Některé druhy rýže, především neloupaná forma, obsahují také významné množství minerálních látek (sodík, draslík) a vitaminů (B, C, D, A).

„Ti, kdo často upřednostňují rýži jako přílohu, by měli střídat alespoň jednotlivé druhy rýže. Zvýší se tím pestrost jídelníčku a množství živin jako vitaminů, minerálních látek a vlákniny,“ doporučuje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.Sport a rozvařená rýže

Když rýži rozvaříme, výrazně zvýšíme její glykemický index. Její konzumací pak zvyšujeme hladinu glukózy v krvi a produkci inzulínu v těle. Jednoduše urychlíme její vstřebávání a pocit hladu po konzumaci rozvařené rýže přichází mnohem rychleji.

Rozvaření rýže odborníci doporučují  pouze za předpokladu, že se využije jako rychlý zdroj snadno vstřebatelných sacharidů během dlouhodobého výkonu vytrvalostního či silově vytrvalostního charakteru, jakými jsou cyklistika, ultra-běhy, Ironman apod.


Rizoto s červenou řepou

Loupaná nebo neloupaná

Rozdělení je jednoduché a na první pohled je rozeznáte. Loupanou formu známe jako rýži bílou. Je zbavena slupky, obsahuje výrazně méně vitaminů a minerálních látek než neloupaná. Řadíme sem rýži dlouhozrnnou, střednězrnnou, kulatozrnnou, basmati, jasmínovou i parboiled.

Neloupaná rýže, jak už označení napovídá, není zbavena slupky, a proto je bohatší na vitaminy, minerální látky, rostlinné tuky, ale i bílkoviny. Sem patří rýže natural, natural basmati rýže, divoká rýže a červená natural rýže.


Voňavý pilaf

Letem rýžovým světem

Rýže (hnědá) natural Jde o rýži, jejíž zrnka nebyla zbavena slupky. Díky tomu obsahuje vlákninu, minerální látky, vitaminy a více bílkovin. Tato rýže má výraznou zemitou chuť po oříšcích a její pravidelná konzumace napomáhá obohatit jídelníček o živiny a vlákninu. Pro optimální konzistenci a chuť je vhodné ji vařit déle, občas ji promíchat a zkoušet konzistenci v průběhu vaření.

Jasmínová rýže Jasmínová voňavá rýže lepí, takže se hodí zejména k jídlům s jakoukoliv omáčkou. Má výraznou květinovou chuť i vůni, proto je dobré ji kombinovat s neutrálními druhy mas, jakými jsou například kuřecí, krůtí, ale i jehněčí. Pro svou výraznou chuť a vůni je vhodným zdrojem komplexních sacharidů jako součást veganských pokrmů. Vhodná je také do čínské kuchyně nebo k indickým jídlům.

Rýže basmati Basmati má delší zrna než jasmínová rýže a nelepí. Je jemná s mírným ořechovým aromatem a velkou výhodou je její rychlá příprava (cca 15 minut). Tato rýže se hodí do polévek, nebo ji můžeme podávat s čerstvými bylinkami, zelenou cibulkou, kokosem nebo zeleninou. Je to výborná, lehce stravitelná a hodnotná rýže s významným množstvím komplexních sacharidů, s relativně malým množství vlákniny. Právě proto se hodí jako zdroj energie před tréninkem, který je delší jak hodinu.

„Natural basmati obsahuje ještě více bílkovin, vlákniny i rostlinného tuku. Naopak obsahuje méně sacharidů. Je skvělým zdrojem komplexních sacharidů a živin po tréninku. Před tréninkem natural rýže nedoporučujeme pro vyšší obsah vlákniny,“ radí Milan Merva.

Rýže parboiled Zvláštnost parboiled rýže spočívá v tom, že se neloupané zrno rýže speciálně upravuje pomocí páry. Při tom přejdou ze slupek do zrna minerální látky a vitaminy. Obsahuje o něco více vlákniny a barva této rýže je díky propařování lehce nažloutlá. Velká výhoda je, že se nerozvaří a nelepí se. Je určena pro ty, kteří mají rádi sypké rýže. Dalším benefitem této rýže je schopnost zasytit na dlouhou dobu. Celková doba přípravy je kolem dvaceti minut. Hodí se zejména jako příloha nebo do polévek místo nudlí.

Rýže kulatozrnná Kulatozrnná rýže obsahuje velké množství škrobů, v menší míře vitaminy (především skupiny B) a minerální látky. Množství záleží na způsobu zpracování rýže, v naturální podobě je rýže bohatší na vitaminy, bílkoviny, minerální látky i vlákninu. Díky lepivé konzistenci lze z kulaté rýže připravit různé nádivky a náplně, španělskou paellu, rýžové placičky, kuličky, rizoto, rýžový puding, rýžový nákyp, rýžové kaše, nebo ji použít jako pojivo s jinou surovinou (pohankou, bulgurem, kuskusem apod).

Rýže arborio Rýže arborio má velmi krátká a oválná zrna. Připravují se z ní proslulá italská rizota, která mají krémovitou strukturu. Vhodná je také při přípravě sladké mléčné rýže nebo rýžového pudingu. Obsahuje velké množství škrobu, proto rýže po uvaření hodně lepí a má kašovitou strukturu. Vnitřek zrn však zůstává pevný. V kombinaci s dýní, cuketou, hráškem nebo mrkví, se zeleninovým vývarem, máslem a parmezánem vytvoříme velmi chutný odlehčený oběd.

Rýže carnaroli Tato rýže je velmi podobná odrůdě arborio. Také dobře vstřebává vodu a je také vhodná na přípravu rizota. Je bohatým zdrojem vitaminů E a K, draslíku, fosforu a vápníku.

Vialone nano Tato italská rýže obsahuje také hodně škrobu a je ceněná především proto, že velmi dobře vstřebává chuť a vůni koření či vývaru. Používá se zejména pro přípravu rizota z mořských plodů.

Rýže divoká Divoká neboli indiánská rýže má ve srovnání s ostatními menší poměr tuku a sacharidů. Je vhodnou přílohou během redukčního režimu a pro diabetiky. Mezi její pozitivní účinky patří například podpora trávení a podpora pročištění trávicího traktu. Pozitivně ovlivňuje i kvalitu vlasů, pokožky a nehtů. Připravuje se několik desítek minut a je nutné ji den před konzumací namočit.


Zdroje informací: Wikipedia, Menu Gold.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak zabezpečit motorku

5 rad, jak zabezpečit motorku

Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00

Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2023 14:00

Světový den vody, který připadá na 22. března, v letošním roce klade důraz na změnu, která by měla…

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 3. 2023 0:05

Dáváte pravidelně do nákupního košíku lahve se sycenou vodou či nápoji? Pak je nejvyšší čas…

Bambus: Malý zázrak přírody

Bambus: Malý zázrak přírody

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 3. 2023 10:00

Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Co se skrývá pod skořápkou?

Co se skrývá pod skořápkou?

Autor: -an-, Datum: 2. 3. 2023 10:00

Podestýlka, halový chov, bio či farmářské. Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-