Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Uvízli jste v karanténě? Komunikujte s úřady online z domova!
Shutterstock
O čem se mluví

Uvízli jste v karanténě? Komunikujte s úřady online z domova!

datum: 10. 2. 2022 0:05 autor: -ket-
Pokud jste uvízli doma a bojíte se, že propásnete důležité lhůty na úřadech, vyzkoušejte služby eGovernmentu.

Za poslední rok došlo v Česku k výraznému nárůstu počtu nově založených datových schránek, díky kterým je možné řešit komunikaci s úřady elektronickou formou. Na situaci se přitom výrazně podepsalo dění kolem epidemie covidu, kdy se lidé musí vyhýbat veřejným místům a úřady mají upravené otevírací hodiny.

Portál občana

Vliv má i rostoucí nabídka služeb Portálu občana, která přináší stále více výhod, a zejména mladší generace tak začínají preferovat řešení úředních záležitostí přes internet před klasickou návštěvou úřadů a čekáním s pořadovým číslem ve frontách.

Komunikace s ČSSZ, VZP, finančním úřadem, rodičovský příspěvek i automatické upozornění na blížící se konec občanského průkazu, cestovního pasu nebo STK. Datová schránka a služby eGovernmentu usnadní život v mnoha ohledech. Jaké situace například vyřešíte z domova za několik minut?

Pošta v datové schránce

Potřebujete odeslat důležitou smlouvu nebo fakturu? Přes datovou schránku můžete komunikovat s právnickými i fyzickými osobami prostřednictvím poštovní datové zprávy. Šetříte tak cestu na poštu i náklady. Navíc vám garantuje včasné a bezpečné doručení veškeré korespondence, která je považována za doručenou už okamžikem přihlášení příjemce do datové schránky.

Poštovní datová zpráva zcela nahrazuje běžnou písemnou korespondenci a je elektronickou obdobou doporučené zásilky. Příjem zpráv navíc jednoduše povolíte v nastavení ve vaší datové schránce.

Rodičovský příspěvek bez front

Úřední povinnosti mohou nyní online řešit ženy na rodičovské dovolené, pro které může být datová schránka významným pomocníkem při žádosti o rodičovský příspěvek.

Pokud zrovna musíte být v karanténě, nebo nemáte po ruce nikoho, kdo by pohlídal dítě, všechny maminky na mateřské dovolené ocení, že si mohou zažádat o příspěvek pohodlně z domova. Stačí jednoduše podat vyplněnou žádost s potřebnými přílohami datovou schránkou přímo z portálu MPSV. Komunikace s úřady je navíc vždy zdarma a dodání zprávy příslušnému úřadu je garantováno.

Bodový stav řidiče i platnost řidičáku

Udělali jste přestupek a nevíte aktuální stav svého bodového hodnocení? Nemusíte na úřad ani poštu. Když několikrát za sebou překročíte rychlost a bojíte se, že brzy nasbíráte plný počet bodů, pro výpis bodového hodnocení řidiče byste museli navštívit kontaktní místo veřejné správy Czech POINT – např. obecní úřad nebo poštu.

Pomocí datovky ale máte možnost zjistit bodové hodnocení řidiče z domova, zdarma a během několika málo minut. Stačí se datovkou nebo jiným způsobem k prokázání elektronické identity přihlásit do Portálu občana, kde si můžete obstarat výpis bodového hodnocení do datové schránky, nastavit zasílání upozornění na konec platnosti řidičského průkazu nebo nahlédnout k vašim údajům vedené v kartě řidiče.

Potřebujete výpis z rejstříku trestů? 

S hledáním práce přichází na řadu také obstarávání různých potvrzení, mezi která u některých zaměstnání patří výpis z Rejstříku trestů.

Příkladem je třeba profese učitelů a pedagogických pracovníků, protože pracují s dětmi, požaduje zaměstnavatel trestní bezúhonnost a žádá o předložení výpisu z Rejstříku trestů. Na úřad ani poštu ovšem nemusíte, stačí z domova v Portálu občana podat online žádost přes datovou schránku a výpis zdarma během několika minut obdržíte do datové schránky.

Jak si pořídit datovou schránku?

Datovou schránku si může založit fyzická nebo podnikající fyzická osoba zdarma na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT, jakými jsou například pošta nebo městský úřad.

Stačí vám občanský průkaz a 5 minut času a rázem budete mít svou datovku k dispozici. Další možností je, že pokud vlastníte eObčanku, kartu STARCOS s identifikačním certifikátem, aktivovaný uživatelský účet NIA ID nebo aktivovaný mobilní klíč eGovernmentu, mojeID nebo vaše banka poskytuje služby bankovní identity na identitaobcana.cz, můžete si datovou schránku založit přímo v Portálu občana nebo v klientském portálu datových schránek. Tato možnost je plně dálková, nemusíte nikam chodit!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

Autor: -red-, Datum: 6. 12. 2022 13:45

Právě jsme spustili další soutěž, v letošním roce poslední. Čeká na vás 5 balíčků a v každém z nich…

Vánoce ve světě

Vánoce ve světě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 12. 2022 0:05

Přísloví: Jiný kraj, jiný mrav platí o i vánočních svátcích. A nemusíme ani cestovat příliš daleko.…

Co dělat při dopravní nehodě?

Co dělat při dopravní nehodě?

Autor: -an-, Datum: 30. 11. 2022 10:00

Praktické rady určitě přijdou vhod. I nacouvání do zaparkovaného auta nebo drobný ťukanec je…

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

Autor: -red-, Datum: 29. 11. 2022 16:00

Jednu soutěž jsme vylosovali a je tu další. Přemýšlíte, co pořídit manželovi, partnerovi, nebo…

Živý plyšák pod stromečkem?

Živý plyšák pod stromečkem?

Autor: -vls-, Datum: 28. 11. 2022 15:00

Blíží se Vánoce a tak přemýšlíme nad tím, čím bychom nejvíce potěšili svoje nejdražší. A někdy se…

7 adventních zastavení na různých místech světa

7 adventních zastavení na různých místech světa

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 11. 2022 0:05

Adventní období začíná čtyři neděle před Štědrým dnem. Slovo advent pochází z latinského adventus,…

Advent klepe na dveře

Advent klepe na dveře

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2022 0:05

První adventní víkend klepe na dveře, přichystejte si vánoční výzdobu.

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2022 13:40

Strie se většinou týkají těhotných žen, ale doprovázejí i nadváhu, objevují se v menopauze a…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-