Myšlenka odpočítávání adventních dnů má kořeny v Německu na konci 19. století, kdy luteráni dělali křídové značky na dveře v období od 1. prosince do 24. prosince. Tradice označování dnů do Vánoc na adventním kalendáři vznikla pravděpodobně také v 19. století v Německu. I když otázka, kdo byl původním „vynálezcem“, je stále sporná.
Jedním z adeptů je jakýsi rakouský protestant, který v začátkem 20. století prodával kalendáře v knihkupectví. Neobsahoval ovšem žádné pochutiny či čokoládu. Pravděpodobnějším autorem prvního adventního kalendáře je Němec Gerhard Lang, přesněji řečeno jeho šikovná maminka. Aby synkovi zpříjemnila čekání na Ježíška, připevnila na čtverec kartonu čtyřiadvacet sušenek, z nichž si malý Gerhard každý den od 1. do 24. prosince jednu sušenku mohl vzít.
Když Gerhard vyrostl a stal se spolumajitelem tiskárny, vzpomněl si na maminčin nápad a v roce 1908 začal se svým obchodním partnerem Reicholdem vyrábět vlastní tištěné adventní kalendáře. V nich byla otevírací dvířka, za kterými se skrývaly malé obrázky – ovšem bez sladkostí.
Firma bohužel v roce 1930 zkrachovala, ale koncept adventních kalendářů se ujal a pokračoval. Několik let po likvidaci firmy Reichold & Lang začala mj. tiskárna Sankt Johannis Printing Company vyrábět adventní kalendáře, ale v tomto případě výrazně obměnila původní verzi. Za malými dvířky se ukrývaly tentokrát biblické verše.
To však trvalo jen krátce, protože ve 40. letech 20. století byl papír na příděl a nacisté adventní kalendáře zakázali, resp. je přejmenovali na „předvánoční“ kalendáře a biblické verše nahradili hákovými kříži, tanky a vybuchujícími granáty.
Po válce zažil adventní kalendář renesanci a poprvé ve své historii se začal objevovat i mimo Německo, a to především díky Richardu Sellmerovi ze Stuttgartu (jeho firma dodnes vyrábí více než milion kalendářů ročně ve 25 zemích), který v roce 1946 zavedl tradici tisku adventních kalendářů se zasněženými zimními výjevy. A to jsou motivy, které známe dodnes.
A kdy se do adventních kalendářů začala dávat čokoláda? Malé čtverečky čokolády se objevily ve dvířkách kalendářů ve druhé polovině 50. let, ale překvapivě se ujaly jen v USA. A to údajně díky prezidentovi Eisenhowerovi, který se nechal u adventního kalendáře vyfotit se svými vnoučaty. Dokonce když známá společnost Cadbury v roce 1971 uvedla na britský předvánoční trh čokoládové adventní kalendáře, žádný velký úspěch nezaznamenala.
Trvalo dalších dvacet let, než čokoládovna Cadbury zavedla pravidelnou výrobu čokoládových adventních kalendářů. Vzhledem k tomu, kolik různých kalendářů s pochutinami je na pultech obchodů dnes, je až neuvěřitelné, že teprve začátkem 90. let začal boom těchto sladkých poslů Vánoc.
A protože v kreativitě se meze nekladou, můžete si jednoduchý adventní kalendář doma vyrobit. Stačí očíslovat malé sáčky, do kterých vložíte dárečky pro děti. Určitě to ocení! (zdroj: Freepik, freepik)
Zdroje informací: history.co.uk a ool.co.uk.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Vynález, který mj. změnil i svět oční medicíny, byl patentován v roce 1960. Jeho kořeny ale sahají…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…
Mayská říše s centrem v tropických nížinách dnešní Guatemaly dosáhla vrcholu své moci a vlivu kolem…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…