
Právě probíhá Světový týden glaukomu
„Tichý zloděj zraku.“ Tak se často přezdívá zákeřnému onemocnění, které bylo v České republice v roce 2018 léčeno u celkem 384 406 pacientů. Počet lidí zasažených zeleným zákalem přitom stoupá. Zatímco v roce 2010 trpělo glaukomem 60 milionů lidí na světě, v roce 2020 činí odhad 76 milionů a prognózy pro rok 2040 hovoří dokonce o 111 milionech nemocných!
Vyšší nitrooční tlak člověk necítí
Udává se, že s glaukomem se léčí 1 až 5 % lidí. Bohužel u části populace není zelený zákal rozpoznán, a tudíž ani léčen. Přitom neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. Na počátku potíží stojí zvýšený nitrooční tlak, který postižený člověk nijak nepociťuje.
Normální nitrooční tlak (od 10 do 20 mm Hg) je důležitý pro správnou funkci oka a pro zachování dobrého vidění. Pokud je vysoký, hrozí riziko postupného odumírání vláken zrakového nervu, jež přenášejí zrakové informace ze sítnice do mozku. V případě jejich poškození dochází k částečné nebo dokonce úplné ztrátě zraku – a navíc je tento stav nevratný. Slepotou způsobenou následky této oční choroby trpí v současnosti až 4,5 milionu lidí na světě.
Glaukom může zasáhnout i vás
Vznik glaukomu výrazně ovlivňuje genetika, proto pokud se v rodině toto onemocnění již vyskytlo, buďte zvláště ostražití. Až polovina nemocných má alespoň jednoho rodiče postiženého zeleným zákalem. „Rozvoj zeleného zákalu může ovlivnit nejen dědičnost, více ohroženi jsou jím také diabetici,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize Praha.
Podstatným rizikovým faktorem je též přibývající věk; glaukomem trpí nejčastěji lidé nad 65 let. Často se ovšem objevuje i u lidí ve věku 40–50 let. A bylo by mylné se domnívat, že mladší populace se onemocnění netýká. „Pravda je taková, že glaukom se může objevit i u dětí. Jedná se často o vrozené formy onemocnění, mnohdy s genetickým podkladem. Ale i mladí dospělí mohou mít určité formy glaukomu – například glaukom pigmentový, kdy průměrný věk v době diagnózy bývá okolo 30 let,“ uvádí MUDr. Marek Fichtl, prezident České glaukomové společnosti.
Základem je prevence!
Pokud člověk postižený glaukomem pozoruje zhoršené vidění, jedná se již o pozdní příznak nemoci. V této fázi je už nevratně poškozeno více než 40 % vláken zrakového nervu. Navíc i pacient s výrazně pokročilým zúžením zorného pole může mít dobrou centrální zrakovou ostrost, takže si problému sám nevšimne.
„Bohužel se glaukom může rozvíjet bez příznaků a než se onemocnění diagnostikuje, mohou se rozvinout změny zrakového nervu a zorného pole,“ upozorňuje MUDr. Fichtl z České glaukomové společnosti. Jakmile dojde ke zmíněným změnám, nelze stav již vrátit zpět, proto je velmi důležité zachytit onemocnění včas. Stěžejním pilířem prevence glaukomu tedy zůstávají pravidelné prohlídky u očního lékaře.
„Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“ doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno a apeluje: „Důležité je podstoupit důkladné oční vyšetření včetně provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu.“ Jeho součástí je vyšetření stavu oka přístrojem zvaným OCT (optická koherenční tomografie). Ten poskytuje lékařům podrobné informace o stavu sítnice a zrakového nervu.
Jak glaukomu předejít?
Ačkoliv glaukom stále patří mezi nevyléčitelné choroby, díky moderní medicíně lze zhoršování nemoci zpomalit a tím prodloužit pacientům kvalitu života – i proto je důležité přijít k očnímu lékaři včas. Nejběžnější léčbou glaukomu je pravidelné kapání očních kapek či kombinace různých kapek. V případě, že není tento způsob léčby efektivní, lze přistoupit k laserové či chirurgické operaci oka. Tím dojde ke snížení nitroočního tlaku na takovou hodnotu, která nebude vyvolávat další poškození zrakového nervu. Právě snaha předejít poškození zraku či dokonce oslepnutí je i cílem Světového týdne glaukomu.
Světový týden glaukomu letos probíhá od 7. do 13. 3. 2021 Druhý týden v březnu se každoročně koná Světový týden glaukomu, který je společnou akcí Světové glaukomové asociace (WGA) a Světové asociace pacientů s glaukomem (WGPC). Upozorňuje širokou veřejnost na problematiku zeleného zákalu a přispívá tak k informovanosti o včasné diagnostice onemocnění a ochraně zraku. Letos se akce uskuteční ve dnech od 7. do 13. března. V rámci osvětové kampaně proběhnou také napříč Českou republikou preventivní akce pod záštitou České glaukomové společnosti. Více informací o Světovém týdnu glaukomu se dozvíte www.glaucomaweek.cz nebo na www.facebook.com/glaukom.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50
Autor: redakce ve spolupráci s gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem,, Datum: 19. 5. 2025 0:05Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…

Sérum na řasy, které opravdu funguje
Autor: -red-, Datum: 9. 5. 2025 11:30Vyzkoušeli jsme v redakci sérum na řasy, které opravdu funguje! Dva z vás ho mohou vyhrát v naší…

Havarijní pojištění mají jen dvě procenta motorkářů
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 5. 2025 0:05Jízda na motorce je o svobodě, adrenalinu a radosti z každého kilometru. Ale jen málokdo myslí na…

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2025 0:05Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…

Jak VYHRÁT luxusní krém?
Autor: -red-, Datum: 21. 4. 2025 16:00Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 16:15Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?
Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2025 7:30Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…