Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kdo řídí lépe: ženy nebo muži?
Matthew Henry, Unsplash
O čem se mluví

Kdo řídí lépe: ženy nebo muži?

datum: 30. 8. 2018 0:58 autor: Luboš Y. Koláček
Málokterá otázka vyvolává tolik vášní a emocí... Určitě znáte ten vtip. Dvě blondýnky zezadu nabourají do velkého roveru. Jeho řidič se sice rozčílí, ale pak obě bezradné ženy vezme na lano, že je i s jejich náhle tak nepojízdným vozem odtáhne do servisu. Hned na první křižovatce, když přibrzdí, auto blondýnek do něj narazí znovu. Řidič vyběhne s tím, že dámě za volantem opět vynadá... a ejhle: obě blondýnky sedí na zadním sedadle svého vozu...

No, ale to je jen takový špatný vtip, že?! Tak či onak jsou ženy (a zejména blondýnky!) za volantem častým terčem různě vtipných, ale též agresivních reakcí mužských řidičů: jedou příliš pomalu, blbě předjíždějí, neumí zaparkovat, natožpak couvat... Ale co takoví nekonečně špatní “sváteční” řidiči mužského pohlaví či vyhlášení “blbci za volantem” s typickou “placatou čepicí” či jinou pokrývkou hlavy?! Holt, všude je něco!

Každý jsme jiný

Podle psychologů se na rozdílném stylu řízení motorových vozidel podílí zejména odlišné povahy mužů a žen. Muži jsou těmito odborníky obecně vnímáni jako “technické typy” se vztahem k motorismu již od dětství, a tím i jako technicky lepší řidiči, kteří při řízení těží ze své dobré mužské prostorové orientace (“...velmi dobře se dokáží orientovat například ve tmě,” dodává k tomu psycholog) a schopnosti rychlejší reakce na nečekané situace. Oproti ženám mají nicméně výrazněji vyvinutou soutěživost a touhu po dobrodružství, což muže nutí častěji riskovat, řídit rychle či dokonce agresivně. A to ukazuje na méně odpovědnou jízdu. “To pro ženy jsou naopak charakteristické osobnostní rysy jako rozvaha, opatrnost a zejména ohleduplnost, projevující se tradičně pomalejší a odpovednější jízdou,” hodnotí psycholog. Jedním dechem však dodává, že mezi zásadní nepříznivé vlastnosti žen za volantem, oproti mužům, patří horší odhad vzdálenosti a značná nesoustředěnost, kdy obvykle paralelně věnují pozornost jiným činnostem, než samotnému řízení motorového vozidla. “Není vůbec výjimkou například situace, kdy si žena za jízdy – a to opakovaně – upravuje ve zpětném zrcátku svůj zejnějšek,” uzavírá psycholog.

Fakta mluví za vše...

Podíváme-li se pak na tuto problematiku ryze statisticky, tedy prostřednictvím faktografie čísel, odhlédnuto od poněkud odlišných vlastností a povahových rysů obého pohlaví, pak ženy zcela jednoznačně vítězí v soutěži nehodovosti: oproti průběžným 81% nehod zaviněných muži jsou ženy se svými průměrně 19% zaviněných nehod ročně v průměru pětinásobně lepšími řidičkami. Zde je ale nezbytné připodotknout, že tato statistika nebere v úvahu poměr řidičů a řidiček, tedy mužů a žen, vyrážejících na silnice za volantem – žen totiž jezdí mnohem méně. Však už ve statistice držitelů řidičských průkazů jednoznačně vítězí muži (60%) oproti ženám (40%). I tak se ale dá (asi) objektivně vyhodnostit, že přece jen jsou ženy lepšími řidičkami vzhledem k nehodovosti. A pokud se týká důvodů či příčin zaviněných nehod, statistika u mužů staví na první místo nepřizpůsobenou jízdu v zatáčkách, zejména pak při předjíždění a za horšího vidění, zatímco na dalším pomyslném stupínku je u nich vliv alkoholu a jiných omamných látek za volantem. To opatrnější ženy dle statistik pečlivěji dodržují dopravní předpisy a méně často řídí pod vlivem alkoholu.

Sváteční řidiči/řidičky

Tak či onak je ale další zásadní rozdíl mezi řidiči -čkami (tedy muži i ženami), kteří sedají za volant pravidelně a nejlépe pak profesionálně, a těmi, co je můžeme řadit do kategorie takzvaných “svátečních řidičů”, jejichž zkušenost a opravdová suverenita za volantem je mnohem nižší. Vedle zkušenosti s řízením je také třeba brát v úvahu osobnostní rysy, vycházející z povahy takového řidiče – řidičky, jejich profese či pracovního zařazení. Jako příklad může sloužit autorova osobní zkušenost s jeho ženami a přítelkyněmi, ale také s mužskými přáteli.

Nutno však podotknout, že uvedená statistika nebere v úvahu poměr žen-řidiček a mužů-řidičů, kteří vyrážejí na silnice. Přestože poměr lidí, kteří vlastní řidičský průkaz, je ustálen přibližně na 60 % mužů a 40 % žen, z vlastní zkušenosti jistě každý tuší, že někteří držitelé řidičského průkazu aktivně vůbec neřídí nebo jsou jen tzv. svátečními řidiči, kteří usedají za volant jen párkrát do roka. (BESIP)

Příklady ze života

Začněme třeba Alicí, která je herečka a nikdy v životě se nenaučila řídit ani bicykl; lékařka Renata měla technicky založeného tatínka, pečlivého řidiče, který ji mnohé naučil: řídila vždy zaujatě, pečlivě a úporně; lékařka Stáňa měla tatínka automobilového závodníka, kterému komunisté odebrali právnickou licenci a skončil jako učitel autoškoly: jeho dokonale vycepovaná dcera jedila skvěle, dokonale a s patřičnou grácií; inženýrka a šéfka na pracovišti Martina ovládá automobil s odpovídající pečlivostí a suverenitou – mimochodem blondýna; motorkářka a řidička kamionu, gymnasistka Irena, opět blondýnka, jezdí s neobyčejnou grácií a profesionálním nadhledem, na motorce pak doslova šíleně, byť zcela suverénně a bez nehody; úřednice Olga, inženýrka ekonomie, řidičák odmítá - i řízení motorového vozidla; stejně jako středoškolsky vzdělaná dobrodružka Eva, která je na druhou stranu zkušenou námořní kapitánkou: na jachtách a lodích nejrůznějších tonáží tisíckrát přeplula řadu moří i oceánů, nicméně řízení na silnicích je jí zcela proti mysli.

A chlapi? Výpravčí Broněk, nedostudovaný inženýr, je od puberty zcela suverénním řidičem (výjimečně i pod vlivem alkoholu), který pouze jedinkrát v životě, zcela střízliv, na křižovatce přehlédl traktor – a nárazem svého vozu ho rozpůlil. Filozof Marián, který si v rámci studií přivydělával jako řidič sanitky, se díky brigádě naučil jezdit naprosto suverénně. Za celý život neměl nehodu, pouze jedinkrát, kdysi dávno, usnul za volantem, a svoje nové auto zcela zrušil. Profesionální kytarista Tomáš řídí jen velmi nerad, špatně a tak se této činosti zcela sebekriticky vyhýbá. Konzervatonistovi Lukášovi policisté odebrali řidičák za opakované řízení pod vlivem alkoholu a návykových látek. Nikdy neměl jedinou nehodu. Miliardář Richard má vlastního řidiče a v běžném provozu už neřídil léta, nicméně jeho největší láskou jsou rychlé vozy a risk za volantem: pravidelně – a úspěšně – se účastní automobilových závodů na uzavřených tratích. A téměř devadesátiletý strejda František, který kdysi profesionálně najezdil více než milión kilometrů, neměl nikdy v životě jedinou nehodu. A pozor: vždycky jezdil zásadně jen s placatou čepicí na hlavě!

Respekt a bezpečnost především

Protože výjimky potvrzují pravidla, i mezi ženami najdeme odvážné a akční řidičky, které s přehledem strčí muže-řidiče do kapsy. A také naopak – ne každý muž-řidič zkušeně zaparkuje a nebojí se předjíždět. Proto bychom se jako řidiči měli na silnicích především respektovat – bez předsudků a bez ohledu na to, zda za volantem druhého vozidla vidíme dlouhé blond vlasy, nebo mužskou siluetu.

Co vy na to, dámy?!

 


Další články z rubriky

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 26. 7. 2021 0:05

Spisovatele Jaroslava Haška, který se proslavil svým nesmrtelným Švejkem, známe jako divokého…

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 20. 7. 2021 0:05

Svatbou s monackým knížetem Rainierem III. v roce 1956 ukončila půvabná Grace Kelly svou filmovou…

Má cesta za štěstím (rozhovor s Ivanou Gottovou u příležitosti vydání autobiografie Karla Gotta)

Má cesta za štěstím (rozhovor s Ivanou Gottovou u příležitosti vydání autobiografie Karla Gotta)

Autor: Miloš Skalka, Datum: 15. 7. 2021 0:05

Byla Karlu Gottovi ze všech lidí nejblíž. Porodila mu dvě dcery a byla po jeho boku v časech…

Norodom Sihamoni (68): Kambodžský král jako jediný monarcha na světě hovoří plynně česky!

Norodom Sihamoni (68): Kambodžský král jako jediný monarcha na světě hovoří plynně česky!

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 13. 7. 2021 0:05

Jeho Veličenstvo kambodžský král Norodom Sihamoni, oficiálními jmény a tituly Preah Karuna Preah…

Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 12. 7. 2021 0:05

Jako malý byl Clark neduživým chlapcem s odstátýma ušima, o kterého by si hollywoodské krásky…

Syndrom prázdného hnízda aneb Když děti odejdou z domova

Syndrom prázdného hnízda aneb Když děti odejdou z domova

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 7. 2021 10:00

Nemůžete se dočkat, až přestanete mazat chleba ke svačině, rozčilovat se nad neuklizeným pokojem a…

Jan Masaryk (†61): Nezdárný syn

Jan Masaryk (†61): Nezdárný syn

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 7. 7. 2021 0:05

Patřil k pražské „zlaté mládeži“, užíval života všemi možnými způsoby, miloval ženy, pil hodně…

Test nanuků. Které jsou pro děti nejlepší?

Test nanuků. Které jsou pro děti nejlepší?

Autor: -red-, Datum: 1. 7. 2021 10:00

Doba nanuků je tady! Zmrzlina se těší oblibě u dospělých i u dětí. Zvláště v jejich případě se…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová