
Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám
„Dvanáctého dubna se vznesl ze Země do meziplanetárního prostoru první kosmický koráb s lidskou posádkou, aby svou dráhou narýsoval člověku první lidskou cestu do vesmíru.“ Tak informoval ve svém zvláštním vydání tehdejší stranický deník Rudé právo o prvním člověku ve vesmíru.
Dvacet statečných
V roce 1960 jich původně bylo dvacet. Dvacítka mladých mužů, kteří prošli náročným výběrem a výcvikem v Hvězdném městečku u Moskvy. Postupně se jejich počet snížil na šest.
Začátkem dubna 1961 bylo jasné, že šanci na první let do vesmíru mají Jurij Gagarin nebo German Titov. Ti se také okamžitě přesunuli do kazašské stepi na kosmodrom Bajkonur.
8. dubna 1961 bylo definitivně rozhodnuto, že první vstupenku do rakety dostane Jurij Gagarin.
108 minut, které změnily svět
Ráno 12. dubna 1961 po pravidelné rozcvičce a snídani oba muži nastoupili do autobusu, který je odvezl na startovací rampu. Gagarin jako hlavní postava velkolepé show, Titov jako náhradník.
V 9 hodin a 7 minut moskevského času (7:07 středoevropského) Vostok 1 odstartoval. Kolem 10. hodiny vysílal moskevský rozhlas mimořádnou zprávu o prvním člověku ve vesmíru. To se Vostok s Gagarinem nacházel někde nad Tichým oceánem. Tato zpráva se okamžitě rozletěla po celém světě.
„Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“
Během 108 minut Vostok 1 dosáhl výšky 323 kilometrů a jednou obletěl zeměkouli. Pak se Gagarin podle plánu katapultoval. V 10:55 zakončil první vesmírnou cestu na poli kolchozu u vesnice Smělovka v Saratovské oblasti.
Nahoru letěl jako kapitán, dolů už se vracel jako major. Během letu ho totiž sovětský vůdce Nikita Chruščov povýšil.
Prostý chlapec
Kdo byl sedmadvacetiletý muž s chlapeckým úsměvem? Jurij Alexejevič Gagarin se narodil 9. března 1934 ve vesničce Klušino ve Smolenské oblasti jako třetí ze čtyř dětí do rodiny dojičky Anny a tesaře Alexeje. Oba pracovali v místním kolchozu. Rolnický původ prvního kosmonauta tak dokonale zapadal do pozdější propagandy.
Po druhé světové válce se Gagarinovi přestěhovali do Gžatska (dnešní Gagarino). Už tehdy se Jurij zajímal o letectví a dojížděl do Saratova, kde se stal členem místního aeroklubu. Po skončení střední technické školy byl přijat na pilotní školu do Orenburgu.
Tu skončil v roce 1957 a v hodnosti poručíka odjel pracovat na leteckou základnu do Murmansku. Právě tam byl vybrán jako jeden z možných adeptů na kosmonauta.
Ze slávy se mu zatočila hlava
Do té doby neznámý kluk z ruské vesnice se během 108 minut ve vesmíru stal světovou celebritou. A trochu se mu z toho zatočila hlava – jako „správný“ Rus nadměrně popíjel. Ženy ho obdivovaly a on se jejich přízni nijak nebránil.
Vypráví se historka, jak vyskočil z okna rekreačního střediska ve chvíli, kdy do pokoje, kde byl s nějakou dívkou, vešla jeho manželka.
Valentinu poznal v Orengurgu, když byl na pilotní škole. Ona tam studovala medicínu. Vzali se v roce 1957 a měli dvě dcery – Jelenu a Galinu. Společně žili v Hvězdném městečku u Moskvy.
Obyčejný let
Gagarin naštěstí pochopil, že sláva nestačí a že je potřeba na sobě pracovat a dál studovat. Přihlásil se proto na vojenskou akademii, kterou ukončil v roce 1968. Toužil se vrátit do kosmické kabiny, ale nikdo o to vlastně nestál. Co kdyby se tenhle hrdina nevrátil z kosmické mise jako Vladimir Komarov, kterému se neotevřel padák a zahynul?
Osudu ale neporučíš. Jurij Gagarin nakonec stejně našel smrt ve vzduchu. 27. března 1968 sedl spolu s instruktorem do kokpitu vojenské stíhačky. Vzlétli v 10:19 a v 10:30 se naposledy ohlásili řídící věži.
Trosky letadla se našly u vesnice Novoselovo ve Vladimirské oblasti.
V den jeho pohřbu vyhlásil Sovětský svaz státní smutek a Gagarinovy ostatky byly pohřbeny u Kremelské zdi.
Valentina zůstala v Hvězném městečku až do konce svého života. Pracovala tam v biochemické laboratoři. Po manželově smrti nikdy neposkytla žádný rozhovor a nikdy už se neprovdala.
Zemřela ve věku osmdesáti čtyř let v březnu 2020. Svého slavného manžela přežila o padesát devět let.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl
Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 5. 2023 0:05Udržitelnost je ve společnosti stále skloňovanějším tématem. Jak se chovat ohleduplněji k životnímu…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?
Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 5. 2023 0:05V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?
Autor: -ava-, Datum: 10. 5. 2023 13:36Za loňský rok uzavřelo v Česku tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu téměř 18 % párů. Podíl…

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic
Autor: -mav-, Datum: 5. 5. 2023 10:25V nové soutěži tentokrát můžete vyhrát luxusní anti-aging produkt francouzské profesionální…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb
Autor: -mav-, Datum: 29. 4. 2023 11:01V naší nové soutěži 3 čtenáři mohou vyhrát 2 VIP vstupenky, které platí do konce července, na film…

Les v domě
Autor: -mav-, Datum: 20. 4. 2023 12:00Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Alena Mornštajnová…
Komentáře