Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

datum: 8. 3. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Tento anglický lékař a vědec je někdy nazývám „otcem“ imunologie. V dobách, kdy onemocnění pravých neštovic usmrtilo až 10 procent populace, Edward Jenner vyvinul účinnou vakcínu a zahájil očkování proti neštovicím. Říká se, že zachránil víc životů, než kterýkoli jiný člověk v historii.

Lidé dlouho hledali lék proti neštovicím. Nakazit se ve středověku pravými neštovicemi, to znamenalo s osmdesáti procentní pravděpodobností smrt. V Americe, kam tuto nemoc přivezli kolonizátoři, na ni vymřely celé indiánské kmeny. Na přelomu 17. a 18. století v Mexiku neštovice zabily přes tři a půl miliónu lidí. V Evropě v této době byla roční úmrtnost na neštovice přes 400 tisíc!

Nemysli, ale zkus to!

Edward Jenner se narodil 6. května 1749 v anglickém Berkelay jako osmé z devíti dětí. Otec rodiny, vikář Stephen Jenner, si dobře uvědomoval sílu vědomostí a vzdělávání. Na tehdejší dobu široké základní vzdělání Edward získal na farní škole. Přál si být doktorem a léčit lidi. Proto už od čtrnácti let docházel k chirurgovi Danielu Ludlowovi do nedalého Sodbury. Ten ho naučil potřebné praktické znalosti pro to, aby se mohl stát lékařem.

V roce 1770 pak Jenner odjel do Londýna, aby se stal žákem jednoho z tehdejších nejvýznamnějších vědců, chirurgů a patologů – lékaře Johna Huntera, který působil v tamní nemocnici St. George´s Hospital. U Huntera čerpal vědomosti z anatomie a chirurgie.

Hunter si nadaného mladého muže oblíbil a i přes velký věkový rozdíl se stali přáteli. Hunterovi se také svěřil s jednou zkušeností u sodburského lékaře. Přišla tam jedna z místních žen, která vyprávěla, že prodělala kravské neštovice, a proto je prý nemůže dostat znovu. To bylo poměrně rozšířené, ale vědecky nepodložené tvrzení mezi zemědělci. Na otázku, jestli by opravdu prodělané onemocnění mohlo chránit, mu prý Hunter odpověděl: „Nemysli, ale zkus to.“

Venkovský doktor

Po třech letech se Jenner vrátil do rodného města a brzy se stal vyhledávaným místním lékařem a chirurgem. O jeho osobním životě se moc informací nedochovalo. V březnu 1788 se oženil s Catherine Kingscote. Jejich nejstarší syn Edward zemřel ve 14 letech na tuberkulózu (ostatně na tu později zemřela i Catherine). Měli ještě syna Roberta a dceru Catherine.

Když dcera místního farmáře onemocněla neštovicemi, nakazila se postupně celá rodina i sloužící – kromě mladé dívky, která se starala o krávy. Doktor Jenner zjistil, že dívka už dříve prodělala slabší formu neštovic, kterou chytila od krávy při dojení. Dotýkala se kravského vemene, kde byly pustuly (puchýřky plněné hnisem – pozn. red), které se jí pak objevily pouze na rukách, v místech doteku. Jiné příznaky onemocnění se u ní neprojevily. Puchýře se zahojily a zůstaly jen menší jizvičky. Bylo jasné, že dívka získala imunitu!

Zásadní experiment

Jenner se pustil do experimentů. Do učebnic medicíny vstoupil pokus, kdy synovi svého zahradníka – osmiletému chlapci Jamesi Phippsovi, naočkoval hnis z neštovic dojičky Sarah Nelmes. Ta je chytila od krávy.

James byl naočkován do obou paží. Krátce poté dostal horečku, ale ta během pár dnů zmizela. Neštovice nedostal! A když se později dostal do kontaktu s nemocnými, opět se mu neštovice vyhnuly.

Vděčný Jenner pak rodině malého Jamese daroval dům.

Jak už to bývá, někteří lékaři byli nadšeni, jiní na očkování hledali nedostatky. Církev prohlašovala, že je nechutné očkovat lidi materiálem z nemocného zvířete. Dokonce se počátkem 19. století objevily karikatury, které ukazovaly lidi s kravskou hlavou.

Dočkal se ocenění

Očkování ho však proslavilo za hranicemi, obdržel spoustu čestných titulů.

Byl mj. roku 1802 zvolen čestným členem Americké akademie umění a věd, zahraničním členem Královské švédské akademie věd. V Londýně se roku 1803 stal prezidentem společnosti na podporu očkování Jennerian Society. V roce 1808 stál u zrodu národního očkovacího centra.

V roce 1821 byl jmenován lékařem krále Jiřího IV. Stal se také starostou Berkeley a smírčím soudcem.

Zemřel 26. ledna 1823, příčinou byla mozková mrtvice.

Neštovice po Jennerovi

V roce 1980 vyhlásila Světová zdravotnická organizace neštovice za vymýcenou nemoc. Byl to výsledek koordinovaného úsilí v oblasti veřejného zdraví, ale očkování bylo podstatnou součástí. 

Jennerova vakcína položila základ pro současné objevy v imunologii. V roce 2002 byl Jenner na základě celonárodního hlasování BBC zařazen do seznamu 100 největších Britů. Na jeho počest byl jeden z měsíčních kráterů pojmenován Jenner.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vánoce ve světě

Vánoce ve světě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 12. 2022 0:05

Přísloví: Jiný kraj, jiný mrav platí o i vánočních svátcích. A nemusíme ani cestovat příliš daleko.…

Co dělat při dopravní nehodě?

Co dělat při dopravní nehodě?

Autor: -an-, Datum: 30. 11. 2022 10:00

Praktické rady určitě přijdou vhod. I nacouvání do zaparkovaného auta nebo drobný ťukanec je…

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

Autor: -red-, Datum: 29. 11. 2022 16:00

Jednu soutěž jsme vylosovali a je tu další. Přemýšlíte, co pořídit manželovi, partnerovi, nebo…

Živý plyšák pod stromečkem?

Živý plyšák pod stromečkem?

Autor: -vls-, Datum: 28. 11. 2022 15:00

Blíží se Vánoce a tak přemýšlíme nad tím, čím bychom nejvíce potěšili svoje nejdražší. A někdy se…

7 adventních zastavení na různých místech světa

7 adventních zastavení na různých místech světa

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 11. 2022 0:05

Adventní období začíná čtyři neděle před Štědrým dnem. Slovo advent pochází z latinského adventus,…

Advent klepe na dveře

Advent klepe na dveře

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2022 0:05

První adventní víkend klepe na dveře, přichystejte si vánoční výzdobu.

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2022 13:40

Strie se většinou týkají těhotných žen, ale doprovázejí i nadváhu, objevují se v menopauze a…

9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání

9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 11. 2022 0:05

Nejdůležitější svátek v USA se slaví na počest stovky tzv. otců poutníků, kteří v listopadu 1620…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-