Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Desatero pro cestování s knihou aneb Jak se postarat o knihu na dovolené
knihobot.cz
O čem se mluví

Desatero pro cestování s knihou aneb Jak se postarat o knihu na dovolené

datum: 26. 6. 2023 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Nicole Strungovou, Knihobot
Zabalit kufry, nezapomenout na kartáček, pas a přidat ještě jednu nebo dvě knížky. Evergreen každé dovolené. Ačkoliv řada z nás se v koloběhu dní ke čtení nedostane, na dovolenou si většina knihu přibalí. Kdy jindy si taky na ni udělat čas. Když už ji ale jednou za rok vytáhneme z knihovny a někam vyvezeme, měli bychom mít na paměti pár zásad, jejichž dodržování zajistí, že knihu přivezeme v takovém stavu, v jakém s námi vyjížděla. Knižní secondhand Knihobot proto sestavil knižní cestovatelské desatero, které vám poradí, jak se o knihu postarat, aby si dovolenou užila spolu s vámi.

 

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

 1. Jednu knihu s sebou vezmeš Za celý rok přečtete jednu dvě knihy a nyní už vám v kufru leží čtyři? Nepřeceňujte své síly. Pokud čtení neholdujete, věřte že volný čas vás knihu otevřít nepřinutí a objevování památek či exotiky zvítězí nad hustě popsanými řádky. Vášniví čtenáři jsou samozřejmě výjimkou – pro ně naopak může být výzvou si knihu po dobu dovolené „dávkovat“ a využít volna i pro aktivní odpočinek.
 2. Nevezmeš jméno knihy nadarmo Nedodrželi jste hned první přikázání? Tak až nebudete moct unést kufr nebo při výstupu s každým výškovým metrem počítat každý gram zátěže, knihu ve svých stížnostech vynechte. Měli jste si vzít jen jednu.
 3. Dbej, abys alespoň jednou knihu otevřel Kdy jindy než na dovolené alespoň jednou knihu otevřít. Možná zjistíte, že když vás nic nestresuje a nemusíte s dětmi dělat úkoly do školy, večer ke knize usednete rádi. Nezapomeňte ale zvolit ten správný žánr. Mezi oblíbené letní autory patří Hartl, Mornštajnová, Lukášková nebo Tučková. 
 4. Ve stínu necháš knihu ležet I kniha si zaslouží slunečník. „Přímé slunce nejen ničí barvu obálky, ale způsobuje i rozehřátí lepidla, které po ztuhnutí ztrácí své vlastnosti, nedokáže udržet listy a kniha se rozpadá,“ varuje Nicole Strungová z Knihobotu. Knihu proto vždy odkládejte do stínu nebo přes ni alespoň hoďte deku. Rozhodně ji nenechávejte na palubní desce auta.
 5. Nepoliješ Tohle přikázání neplatí jen pro dovolenou. Kniha drinky ani kafe nepije, dejte raději své sklenky a hrnečky stranou.
 6. Nezamastíš Otisky od svačiny nebo opalovacího krému knize nesvědčí. V tašce nebo batohu jedno z nich dejte určitě do uzavíratelného sáčku. Lépe umyjete svoje ruce než knihu. Mastné skvrny z ní můžete odstranit pomocí savého papíru a žehličky. Menší nečistoty vyřeší guma, ale kečup nebo víno z knihy nedostanete.
 7. Nezapomeneš Na pláži, v autobuse, na lavičce – míst, kde zapomenout knihu, je mnoho. Pokud máte k zapomínání sklony, připněte si na knihu AirTag (lokalizační Bluetooth čip), díky kterému budete moci sledovat, kde se kniha zrovna nachází. Anebo v knize mějte lístek s adresou, na kterou ji případný nálezce může poslat.
 8. Zajistíš knize ochranný obal Kniha na cesty patří. Je třeba ji ale zajistit ty správné podmínky. Nejlépe pro ni obstarat obal. Je jedno, jestli jej vyrobíte z novin nebo koupíte látkový, knihu uchráníte od natlučených rohů, vyblednuté obálky i otisků mastných prstů. Když obal koupíte v místě dovolené, budete mít zároveň i hezký suvenýr.
 9. Budeš ctít její nárok na vlastní místo Při převozu knížku ukládejte k nejpevnější části zavazadla (záda u batohů, boky u kufrů). Rozhodně nepatří do vnějších kapes. Pokud ji chcete mít někde, odkud jde snadno a pravidelně vyndávat, volte spíš příruční zavazadlo.
 10. Ničím jiným než záložkou knihu nezaložíš Záložky jsou slabým místem většiny čtenářů. K nejméně problematickým patří třeba papírový kapesník nebo leták, horší jsou obaly od sušenek, listy květin nebo cokoliv širokého, co brání řádnému zavření knihy a láme její hřbet.

Naše rady navíc
 • Vytvořte si záložku s adresou! Každý občas někde něco zapomeneme. A i taková maličkost jako záložka s vaší adresou nebo telefonním číslem může být tím, co v případě ztráty zajistí šťastný konec.
 • Myslete na váhu! Průměrná kniha váží půl kila. A to už se pronese. Zvlášť pokud trávíte aktivní dovolenou, dejte přednost paperbacku.
 • Co s letním čtením po dovolené? Knihu vyfoťte, pošlete do Knihobotu a ten ji za vás prodá. Zdarma se postará i o přepravu. Kniha získá další čtenáře a vy peníze za její prodej.

Tip na zajímavou knihu

Julian Barnes: Elizabeth Finchová V tomto prozaickém díle jde o přátelský vztah mezi neúspěšným hercem a starší učitelkou Elizabeth Finchovou, která mu po své smrti zanechá knihovnu i poněkud záhadné osobní zápisky. Kniha vychází v nakladatelství Odeon a koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zdroje informací: knihobot.cz a euromedia.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Autor: Mgr. Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 10. 4. 2024 0:05

Nedostatek pohybu, špatná strava, sedavé zaměstnání i stres. Faktorů, které stojí za nadváhou, je…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 4. 2024 0:05

V kalendáři je 4. dubna 1973. V New Yorku se oficiálně otevírá „Twin Towers“, Světové obchodní…

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Autor: redakce ve spolupráci s lekarna.cz, Datum: 3. 4. 2024 15:44

V poslední době stoupá zájem o přípravky proti vším a hnidám. Prodeje jsou někdy až 2,5krát vyšší…

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2024 9:24

Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Autor: Jana Nováková, Datum: 21. 3. 2024 0:05

Zdravá hmotnost je klíčovým prvkem prevence mnoha onemocnění, která postihují obyvatele moderního…

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2024 0:05

Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není…

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

Autor: -mav-, Datum: 18. 3. 2024 9:30

Léto se kvapem blíží a obchody se plní novými kolekcemi plavek. Novinky představila i TRIOLA, která…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová