Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Desatero pro cestování s knihou aneb Jak se postarat o knihu na dovolené
knihobot.cz
O čem se mluví

Desatero pro cestování s knihou aneb Jak se postarat o knihu na dovolené

datum: 26. 6. 2023 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Nicole Strungovou, Knihobot
Zabalit kufry, nezapomenout na kartáček, pas a přidat ještě jednu nebo dvě knížky. Evergreen každé dovolené. Ačkoliv řada z nás se v koloběhu dní ke čtení nedostane, na dovolenou si většina knihu přibalí. Kdy jindy si taky na ni udělat čas. Když už ji ale jednou za rok vytáhneme z knihovny a někam vyvezeme, měli bychom mít na paměti pár zásad, jejichž dodržování zajistí, že knihu přivezeme v takovém stavu, v jakém s námi vyjížděla. Knižní secondhand Knihobot proto sestavil knižní cestovatelské desatero, které vám poradí, jak se o knihu postarat, aby si dovolenou užila spolu s vámi.

 

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

 1. Jednu knihu s sebou vezmeš Za celý rok přečtete jednu dvě knihy a nyní už vám v kufru leží čtyři? Nepřeceňujte své síly. Pokud čtení neholdujete, věřte že volný čas vás knihu otevřít nepřinutí a objevování památek či exotiky zvítězí nad hustě popsanými řádky. Vášniví čtenáři jsou samozřejmě výjimkou – pro ně naopak může být výzvou si knihu po dobu dovolené „dávkovat“ a využít volna i pro aktivní odpočinek.
 2. Nevezmeš jméno knihy nadarmo Nedodrželi jste hned první přikázání? Tak až nebudete moct unést kufr nebo při výstupu s každým výškovým metrem počítat každý gram zátěže, knihu ve svých stížnostech vynechte. Měli jste si vzít jen jednu.
 3. Dbej, abys alespoň jednou knihu otevřel Kdy jindy než na dovolené alespoň jednou knihu otevřít. Možná zjistíte, že když vás nic nestresuje a nemusíte s dětmi dělat úkoly do školy, večer ke knize usednete rádi. Nezapomeňte ale zvolit ten správný žánr. Mezi oblíbené letní autory patří Hartl, Mornštajnová, Lukášková nebo Tučková. 
 4. Ve stínu necháš knihu ležet I kniha si zaslouží slunečník. „Přímé slunce nejen ničí barvu obálky, ale způsobuje i rozehřátí lepidla, které po ztuhnutí ztrácí své vlastnosti, nedokáže udržet listy a kniha se rozpadá,“ varuje Nicole Strungová z Knihobotu. Knihu proto vždy odkládejte do stínu nebo přes ni alespoň hoďte deku. Rozhodně ji nenechávejte na palubní desce auta.
 5. Nepoliješ Tohle přikázání neplatí jen pro dovolenou. Kniha drinky ani kafe nepije, dejte raději své sklenky a hrnečky stranou.
 6. Nezamastíš Otisky od svačiny nebo opalovacího krému knize nesvědčí. V tašce nebo batohu jedno z nich dejte určitě do uzavíratelného sáčku. Lépe umyjete svoje ruce než knihu. Mastné skvrny z ní můžete odstranit pomocí savého papíru a žehličky. Menší nečistoty vyřeší guma, ale kečup nebo víno z knihy nedostanete.
 7. Nezapomeneš Na pláži, v autobuse, na lavičce – míst, kde zapomenout knihu, je mnoho. Pokud máte k zapomínání sklony, připněte si na knihu AirTag (lokalizační Bluetooth čip), díky kterému budete moci sledovat, kde se kniha zrovna nachází. Anebo v knize mějte lístek s adresou, na kterou ji případný nálezce může poslat.
 8. Zajistíš knize ochranný obal Kniha na cesty patří. Je třeba ji ale zajistit ty správné podmínky. Nejlépe pro ni obstarat obal. Je jedno, jestli jej vyrobíte z novin nebo koupíte látkový, knihu uchráníte od natlučených rohů, vyblednuté obálky i otisků mastných prstů. Když obal koupíte v místě dovolené, budete mít zároveň i hezký suvenýr.
 9. Budeš ctít její nárok na vlastní místo Při převozu knížku ukládejte k nejpevnější části zavazadla (záda u batohů, boky u kufrů). Rozhodně nepatří do vnějších kapes. Pokud ji chcete mít někde, odkud jde snadno a pravidelně vyndávat, volte spíš příruční zavazadlo.
 10. Ničím jiným než záložkou knihu nezaložíš Záložky jsou slabým místem většiny čtenářů. K nejméně problematickým patří třeba papírový kapesník nebo leták, horší jsou obaly od sušenek, listy květin nebo cokoliv širokého, co brání řádnému zavření knihy a láme její hřbet.

Naše rady navíc
 • Vytvořte si záložku s adresou! Každý občas někde něco zapomeneme. A i taková maličkost jako záložka s vaší adresou nebo telefonním číslem může být tím, co v případě ztráty zajistí šťastný konec.
 • Myslete na váhu! Průměrná kniha váží půl kila. A to už se pronese. Zvlášť pokud trávíte aktivní dovolenou, dejte přednost paperbacku.
 • Co s letním čtením po dovolené? Knihu vyfoťte, pošlete do Knihobotu a ten ji za vás prodá. Zdarma se postará i o přepravu. Kniha získá další čtenáře a vy peníze za její prodej.

Tip na zajímavou knihu

Julian Barnes: Elizabeth Finchová V tomto prozaickém díle jde o přátelský vztah mezi neúspěšným hercem a starší učitelkou Elizabeth Finchovou, která mu po své smrti zanechá knihovnu i poněkud záhadné osobní zápisky. Kniha vychází v nakladatelství Odeon a koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zdroje informací: knihobot.cz a euromedia.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Kdy předat firmu? V šedesáti už může být pozdě

Kdy předat firmu? V šedesáti už může být pozdě

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 7. 9. 2023 0:05

Je běžné, že se lidé v prvních letech podnikání soustředí na všechny výzvy a cíle, kterých je…

Vinobraní v Praze a ve středních Čechách, která stojí za návštěvu

Vinobraní v Praze a ve středních Čechách, která stojí za návštěvu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 9. 2023 0:05

Také letos proběhnou největší slavnosti vína v roce v Praze, v jejím blízkém okolí i ve…

„Ženy bývají fenomenální šéfky, učte se od nich,“ říká Ing. Jiří Jemelka, MBA, zakladatel společnosti JPF Czech

„Ženy bývají fenomenální šéfky, učte se od nich,“ říká Ing. Jiří Jemelka, MBA, zakladatel společnosti JPF Czech

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 9. 2023 9:00

Počet žen v podnikatelských a manažerských pozicích se zvyšuje. Není divu, protože tyto osobnosti…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02

Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

6 pravidel, jak se vyhnout dehydrataci

6 pravidel, jak se vyhnout dehydrataci

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 7. 2023 0:05

Bolest hlavy, únava, závratě nebo tmavě zbarvená moč – to všechno jsou varovné příznaky dehydratace…

Vinařské dostaveníčko v Kutné Hoře

Vinařské dostaveníčko v Kutné Hoře

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2023 0:05

Nejen Morava, ale také střední Čechy oplývají vyzrálými hrozny. Z nich zkušení vinaři dokážou…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

3. 9. 2023 10:12 autor -red-