… čokoládu z kakaových bobů můžete teoreticky – za několik dní dřiny – připravit i doma? „Moc to ale nedoporučuji: při mletí bobů se totiž uvolňují třísloviny, které aktivizují. Byt je pak sice krásně provoněný, ale pokud máte děti, nestačíte je krotit. A ani vám se nejspíš nebude chtít spát,“ vzpomíná na první pokusy s výrobou čokolády Lada Bartošová.
… bílá čokoláda je z kakaového másla, které jí dává její barvu? Mléko může být jakékoli – kravské, ovčí nebo i velbloudí. „Experimentovali jsme i s oslím. Pod názvem Citra jsme vyrobili také čokoládu s chmelem, kterou vytvořil manžel. A přes moji úvodní skepsi získala na Academy of Chocolate v roce 2021 krásné třetí místo,“ říká Lada Bartošová.
… výraz „bean to bar“ znamená výrobu čokolády od kakaového bobu po tabulku u jediného výrobce? Ten má tak vznik čokolády plně ve svých rukou – od nákupu výchozí suroviny, přes ruční třídění, pražení, drcení, odslupkování, mletí, temperování, nalití do forem a zabalení tabulky. Při výrobě bean to bar můžeme výrazně ovlivnit výslednou chuť. Navíc víme, jaké boby jsme pro výrobu použili. Můžeme tak garantovat nejvyšší kvalitu samotné vstupní suroviny, jedinečnou výslednou chuť, ale i transparentnost výroby. A třeba i to, že za čokoládou nejsou ani chemické látky, ani dětská práce a že farmáři dostali za svou těžkou dřinu férově zaplaceno.
… podle Lady Bartošové u nás čím dál více lidí sahá po 70 % čokoládách, které nejsou tak sladké? Děti mívají nejraději mléčnou a dospělí tak půl na půl – mléčnou i tmavou. Oblíbené jsou ty 60 až 65 %. „Je to i tom, co se naučíme jíst v dětství: malé děti, které ještě čokoládu nikdy nechutnaly, jsou nadšené i ze 70 procentní. Naši zákazníci ze Spojených států, odmalička zvyklí na cukrovinky, se naopak dožadují těch nejsladších čokolád,“ dodává Lada Bartošová.
… dobrou čokoládu poznáte i po zvuku? Když ji zlomíte, měla by krásně lupnout. Čokolády v supermarketech ale většinou obsahují palmový olej. Takže nejen nelupnou, v teple se dříve roztečou a mají i jinou chuť než ty opravdu kvalitní.
… Lada Bartošová je vystudovaná historička? Když před lety bádala v kutnohorském archivu v rámci své dizertační práce, zaujalo ji, že na stejném místě, kde je dnes kutnohorský archiv, se ještě před pár desítkami let vyráběly čokoládové bonbony. Genius loci domu ji okouzlil natolik, že svou práci nechala rozepsanou. Místo toho začala pátrat po historii čokoládovny Koukol & Michera, která kdysi Lidku vyráběla.
… Lidka byla jednou z nejlepších čokolád na světě už od roku 1918? Kutnohorští výrobci jí zásobovali celý československý trh a orientovali se i na export.
… po delší pauze, kterou přineslo znárodnění továrny po roce 1948, se díky manželům Bartošovým čokolády Lidka od roku 2018 v Kutné Hoře opět vyrábí? V rodinné manufaktuře dnes čokoládu vyrábějí ručně a ručně ji i balí. Od sklizení kakaových bobů na plantáži po čokoládu připravenou k mlsání uběhne zhruba půl roku. Už dvakrát získaly jejich čokolády zlatou medaili na evropské soutěži, pětkrát stříbrnou medaili na celosvětové čokolatiérské soutěži a pravidelně bodují i na dalších místech, což potvrzuje kvalitu jejich produktů.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Jaro je letos rychlé, ale příroda nás zkouší: meteorologové varují, že o víkendu přijdou silné…
Čeští padesátníci se na trhu práce setkávají s řadou překážek, a to i přes své bohaté zkušenosti a…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…