
Co (ne)víte o vánočním stromku?
Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. Katolická církev tomuto zvyku původně protestantské církve dlouho odolávala a první vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.
V Česku poprvé v roce 1812
V Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.
Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem – jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.
Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.
Jedle na prvním místě
Při výběru je důležité zvolit vhodný druh a velikost. „Zatímco rodiny s dětmi ocení větší stromek, starší lidé naopak raději volí menší vzrůst. Živé stromky v Hornbachu nabízíme v různých velikostech od 110 do 450 centimetrů. Ty umělé dokonce již od 45 do 300 centimetrů,“ říká David Benda, odborník z oddělení zahrady projektových marketů Hornbach. Vhodný druh záleží spíše na osobním vkusu.
Největší zájem je dlouhodobě o dánské jedle, které pocházejí z dánských a německých plantáží. Jsou pěstované v blízkosti fjordů a díky vlhkosti neprosychají. Stromky jsou sytě zelené, husté, krásně rovné a symetrické. Větvoví je pravidelné a husté. Při pěstování nebyly použité žádné chemikálie zatěžující přírodu. Plantáže se obhospodařují trvale udržitelným způsobem a podléhají přísným kontrolám kvality.
Jak stromek skladovat?
Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánoci, ale musí se skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám.
Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení. Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, zkraťte mu kmen o 2–5 cm, postavte jej a připevněte do stojanu se zásobníkem vody. Až poté odstraňte síť, která ho obaluje. Díky nádobě na vodu s ukazatelem maximální hladiny docílíte toho, že stromek zůstane déle zelený a čerstvý.
Pokud bydlíte v bytě a nevlastníte sklep nebo garáž, pořiďte si stromek až několik dní před Vánocemi. Jestli máte obavu, že vám na nákup stromku nezbude čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů.
Kam s ním?
Pokud je to možné, neumisťujte vánoční stromek na koberec, usnadníte si tak úklid spojený s jeho manipulací. Pokud nemáte jinou možnost než ho postavit na koberec, dejte pod něj alespoň podložku, deku či vánoční papír. Úklid bude snadnější. Ze stromku sundejte všechny ozdoby a svíčky, pozor i na háčky. Následně stromek obalte třeba starým prostěradlem či něčím podobným, aby vám při přesunu neudělal zbytečný nepořádek.
Pokud máte kamna nebo krb, můžete stromek nasekat na menší části a zatopit s nimi, nebo je nadrtit a dát na kompost. Stromek lze samozřejmě odvézt do sběrného dvora, a ve městech jej většinou můžete odložit vedle kontejnerů či popelnic a úklidová služba si s jeho odvozem a likvidací poradí.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Polsko se stává hitem letošního léta
Autor: Helena Lorencová, Datum: 31. 3. 2025 0:05Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.

Jak si říct v práci o víc peněz?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 3. 2025 0:05Minimální mzda činí pro letošní rok 20 800 a pobírá ji kolem 150 tisíc zaměstnanců, z celkových…

Strašák jménem stárnutí
Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 20. 3. 2025 10:08Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…

Čokoláda, která nás přenese do nebe
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 3. 2025 0:05„Na Světový den štěstí připravujeme speciální ochutnávku čokolád, díky níž se dozvíte, proč je…

Recepty z restaurací oceněných Zlatými lvy: Chléb zelňák z restaurace hotelu Passage, Brno
Autor: Vendula Presserová, Datum: 17. 3. 2025 10:00Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…

Nová SOUTĚŽ o směs 4 zelených superpotravin Blendea Supergreens
Autor: -red-, Datum: 14. 3. 2025 9:55Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…

Co čteme? Březen, měsíc knih a změny čtenářských zvyklostí
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 3. 2025 0:05Březen označovaný měsícem knih, je skvělou příležitostí podívat se na to, jak se mění český trh a…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…