
7 tipů, jak efektivně pracovat při home office
- Vyčleňte si na práci prostor Pracujete-li v kanceláři, máte zpravidla svůj stůl, u kterého sedíte, a kde se většina vaší práce odehrává. Toto místo máte s prací spojené a jste tak nějak navyklí, že to tak je a tím pádem je zde menší pravděpodobnost, že se necháte něčím rušit nebo myšlenkami odbíháte jinam. Doma to však láká lehnout si s notebookem do postele, sednout si na křeslo v obýváku nebo kdekoliv jinde. Tato místa však více svádějí k činnostem a myšlenkám, které vás od práce odvádějí. Mimo to vás mohou vyrušovat ti, kteří s vámi domov sdílejí. „Úskalí jsou v možnostech prokrastinace a věnování se věcem, které by jindy přišly na řadu až po skončení pracovní doby. Na druhou stranu je to skvělý benefit, který především lidem z open office dá možnost soustředění se na svou práci, která v daný moment vyžaduje klid,“ komentuje výhody domácího prostředí Michal Hotmar z firmy RIM. Pokud má být vaše práce z domova efektivní, je potřeba si pro ni vyhradit jedno místo, ideálně pracovní stůl, které je klidné a je zde co nejmenší pravděpodobnost vyrušení. Také se doporučuje nepracovat v pyžamu – svádí to totiž k pocitu, že nic dělat nemusíte.
- Vymezte si určitý čas Určete konkrétní dobu, kdy budete pracovat, a zařídit, že nebudete rušeni. „To znamená vypnout notifikace, domluvit s rodinou, že nikdo nebude vstupovat, když pracuji,“ říká Olga Medlíková, lektorka a konzultantka z olga-ebooky.cz
- Zajistěte si potřebné podklady Přineste si z práce všechny potřebné materiály. Nezapomínejte na funkční připojení k internetu. A hlavně si připravte pomůcky tak, abyste měli vše při ruce a nemuseli se při práci rozptylovat třeba hledáním
- Pracujte v blocích Zvolte si optimální čas, kdy jste podle svého biorytmu nejvýkonnější, a na tu dobu si naplánujte největší blok práce. Když víte, že mezi 12. a 14. hodinou vám to příliš nemyslí, vyžijte tuto dobu třeba na procházku!
- Nedělejte víc věcí najednou Home office může být ve finále časově náročnější. Mnoho lidí má totiž tendence k multitaskingu, tedy k dělání několika činností zároveň. Zabýváte-li se pracovním úkolem a během toho vás několikrát napadne kouknout, co zrovna dávají v televizi, prohlédnout si facebookovou zeď nebo třeba vysát pod gaučem, stane se práce velmi problematickou. Bylo dokázáno, že multitasking je velmi neefektivní, a to proto, že navíc ubírá čas, kdy musíte přepnout své soustředění z jedné činnosti na druhou. „Úskalí jsou především v jednoduché prokrastinaci formou rušivých elementů. Neumyté nádobí, neuklizená skříň, nepřimontovaná polička… Pro mnoho lidí jsou tyto elementy rušivé a mohou místo práce začít jednoduše prokrastinovat,“ potvrzuje David Buchta, CEO a Marketing Manager společnosti Primulus.
- Práci si organizujte Práci je potřeba si dobře zorganizovat, vše si zapisovat do kalendáře či diáře, hlídat si deadliny a mít zkrátka ve všem pořádek, aby se pracovní život nemusel míchat s tím osobním. „Pokud pracujete, tak pracujete. Pokud se bavíte, tak se bavíte. Pro častější práci z domova je potřeba dostatek vlastní disciplíny. Pokud ji člověk nemá, na výsledcích práce se to projeví, což je například v menší firmě daleko těžší schovat,“ dodává Přemysl Lukeš, výkonný ředitel společnosti Der Kurier.
- Komunikujte s kolegy Na home office je nutné si vytvořit vhodný styl komunikace se zaměstnavatelem, aby byly správně a včas předávány důležité informace a srozumitelně zadávány úkoly. Někdy je vhodnější email, kde vám zůstane vše černé na bílém, někdy zase telefon, kde je komunikace rychlejší, je umožněna rychlá interakce a možnost daný problém lépe vysvětlit. Každopádně je potřeba si komunikační proces ujasnit, ideálně se jednou za čas sejít osobně nebo prostřednictvím videokonference a také počítat s tím, že mohou při komunikaci na dálku vznikat šumy a může docházet k nedorozumění. „Nedostatečná komunikace a často tendence prokrastinovat, nebo nepracovat, vyšší četnost chyb ze špatného předání práce, komunikace je zdlouhavější, než když je osobní,“ vyjmenovává nevýhody home office Jan Skovajsa, CEO společnosti myTimi. Když se na to podíváme z jiného úhlu, může se stát, že vám bude komunikace s vašimi kolegy nebo i jejich pouhá přítomnost chybět. Práce z domova může způsobit, že vám zkrátka začne být smutno. S tím je potřeba počítat a najít si způsob, jak se pocitu osamocení vyhnout.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 10. 2023 0:05Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 9. 2023 0:05Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…

Kdy předat firmu? V šedesáti už může být pozdě
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 7. 9. 2023 0:05Je běžné, že se lidé v prvních letech podnikání soustředí na všechny výzvy a cíle, kterých je…

Vinobraní v Praze a ve středních Čechách, která stojí za návštěvu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 9. 2023 0:05Také letos proběhnou největší slavnosti vína v roce v Praze, v jejím blízkém okolí i ve…

„Ženy bývají fenomenální šéfky, učte se od nich,“ říká Ing. Jiří Jemelka, MBA, zakladatel společnosti JPF Czech
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 9. 2023 9:00Počet žen v podnikatelských a manažerských pozicích se zvyšuje. Není divu, protože tyto osobnosti…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Poslední léta života princezny Diany
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…
Komentáře