Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 aplikací, kterými pomůžete životnímu prostředí
Freepik, creativeart
Inspirace / Užitečné aplikace

7 aplikací, kterými pomůžete životnímu prostředí

datum: 4. 6. 2022 11:00 autor: -an-
Žít udržitelně je trendy. Jak ale dosáhnout toho, abyste ekologii přenesli do svého každodenního života a nemuseli nad jednotlivými kroky složitě přemýšlet? Můžete začít u svého telefonu. Můžete používat sedm praktických aplikací, které vám pomůžou žít udržitelně a zaručeně vás budou bavit.

V souvislosti se zítřejším Světovým dne životního prostředí se zaměříme na téma udržitelnosti. To se řeší stále častěji, ale ne vždy je jednoduché se pravidly opravdu řídit.

Abyste planetě pomáhali rádi a nestala se z toho jen nepříjemná povinnost, měli byste začít dělat malé krůčky, které postupně začnou být plnohodnotnou součástí vaší každodenní rutiny.

Důležitým pomocníkem se k tomu může stát i váš telefon. Do něj si totiž můžete nainstalovat aplikace, díky kterým budete svou uhlíkovou stopu postupně a jednoduše snižovat. A které to tedy jsou?

1. Aplikace Daruji za odvoz, díky které nebudete věci vyhazovat

První aplikací, která vám může pomoci dělat udržitelnější rozhodnutí, je Daruji za odvoz. Díky ní totiž můžete vdechnout nový život věcem, které už ostatní uživatelé nepotřebují. Najdete tady vše od knih, přes domácí i automobilové potřeby, vstupenky a hudební nástroje, až po mobilní telefony. A stejně jako věci získávat, tady můžete pro ty své hledat nové majitele. Pokud si pak chcete prodejem i něco přivydělat, vyzkoušejte další online tržiště jako Bazoš nebo Vinted. S prodejem (ale i nákupem) telefonu vám pak může pomoct platforma Swappie, která vám poskytne rychlé odkoupení za garantované ceny.


2. S Kupi.cz nakoupíte bez papírových letáků

I další aplikace se týká nákupů – tentokrát jde ale hlavně o potraviny a drogerii. Kupi.cz je portál, který přináší všechny akční nabídky z českých supermarketů na jedno místo. Vyhledávat tak můžete konkrétní výrobky, akční letáky jednotlivých prodejců i kategorie potravin a spotřebního zboží. Díky tomu, že si vše prohlédnete online, se tak vyhnete nutnosti odebírat papírové letáky. Aplikace dále umožňuje vytvoření nákupního seznamu a využívání věrnostních karet, abyste na jednom místě našli vše, co můžete při nákupu potřebovat.


3. Do práce i do školy na Rekole

Možná už jste tyhle krasavce někdy potkali. Růžová městská kola, díky kterým se vyhnete ucpaným silnicím i pozdním příchodům. Rekola fungují na principu sdílení, což znamená, že jakmile dojedete na potřebné místo, se o ně už nemusíte dále starat.


5 tipů, jak uchránit kolo před zloději

Vše, co potřebujete, je předplacená aplikace, pomocí které kolo odemknete. Kromě rychlejšího cestování po městě slouží také naší planetě – pokud jednou týdně vyměníte auto za kolo, ušetříte za jeden rok až půl tuny emisí CO2. Firma Rekola navíc následuje světový trend, v rámci kterého se firmy snaží o efektivní práci s materiály i odpady a uhlíkovou stopu tak dále snižuje. Velkými společnostmi, které tento přístup taktéž prosazují, jsou pak například Intel, Swappie nebo Ikea.


4. Thriftigo vám pomůže najít ty nejlepší sekáče v okolí

Najít secondhand, který vám sedne, je někdy nadlidský úkol, a tak se může vaším malým rádcem stát Thriftigo. Aplikace vám díky sdílení polohy ukáže všechny secondhandy, které jsou ve vašem okolí a vy už můžete jen vybírat. Při kliknutí na vlaječku na mapě se vám zobrazí fotky, otevírací doba, přesná adresa i hodnocení ostatních uživatelů. Sledovat můžete i nástěnku s těmi nejlepšími úlovky, které ostatní uživatelé objevili v jednotlivých obchodech.


5. S aplikací Spendee se vyhnete impulzivním nákupům

Jedním z největších problémů ovlivňujících naši planetu, jsou velké nákupy věcí, které nestíháme spotřebovat. S českou aplikací Spendee, která pomáhá se správou osobních nebo rodinných financí, můžete své výdaje monitorovat a hlídat, za které věci utrácíte nejvíc. Aplikace navíc umožňuje i vytváření rozpočtů, a tak si můžete finanční limit svých nákupů v jednotlivých kategoriích sami stanovit. Jedním z efektivních způsobů, jak snížit výdaje, je pak nákup použitých nebo opravených výrobků. Pokud si například vybíráte telefon a koupíte si jeho repasovanou verzi, můžete ušetřit až 40 % jeho původní ceny.


6. O večeři se vám postará Nesnězeno

Významným zdrojem vyprodukovaného odpadu je jídlo z restaurací – toho se podle iniciativy Zachraň jídlo vyhodí asi 27 tisíc tun ročně a to i přes to, že by se ještě dalo sníst. Aplikace Nesnězeno tak zachraňuje porce, které jsou stále čerstvé, ale další den už se nemohou prodávat.


Holandský řízek s bramborovou kaší

V nabídce jídlo najdete s minimální slevou 30 % z více než 780 českých podniků. Stačí si vybrat některou z porcí, které aplikace zrovna ve vašem okolí nabízí, a zaplatit online. Jídlo na vás poté bude čekat přímo v daném podniku a vy si ho ve vybraném čase vyzvednete.


7. Výlet po Česku naplánujete s aplikací Úžasná místa

Abyste si udělali hezký výlet, stačí vám mnohdy jen objevit schovaná místa ve vašem okolí. Díky tomu, že je najdete, můžete ušetřit najeté kilometry a s nimi i vyprodukovanou uhlíkovou stopu. Aplikace Úžasná místa je databáze s více než 900 tipy na výlety, ke kterým zde najdete mapy s turistickými místy, fotografie i další informace.


4 tipy na výlety po Česku

Výlety pak můžete vybírat podle jednotlivých kategorií, jako je region či přístupnost pro kočárky a vozíčkáře. Jednou z funkcí aplikace Úžasná místa je navíc možnost propojení s aplikací Seznam mapy, díky čemuž se váš iPhone stane užitečným průvodcem do kapsy.


Rada navíc

Začít můžete už u nákupu telefonu! V současnosti je na světě větší počet mobilů než lidí, a proto se stává žhavým tématem repasování.

o je proces, který použitým telefonům dodává zpět jejich původní kvality i vzhled, čímž pomáhá chránit také životní prostředí. 85–95 % ekologické zátěže smartphonů totiž vznikne hned při jejich výrobě. V roce 2010 tak emitovaly 17 megatun CO2 a v roce 2020 dosáhly emise 125 megatun, což odpovídá nárůstu o 730 % za 10 let. Studie navíc ukazují, že ekologicky zrecyklováno je stále jen 1 % z celkového počtu chytrých telefonů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Preventivka: Aplikace pro zdraví

Preventivka: Aplikace pro zdraví

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 10. 1. 2024 11:18

Kromě dodržování zásad zdravého životního stylu bychom neměli zapomínat na preventivní prohlídky a…

Zaparkujte v klidu po celém světě s aplikací

Zaparkujte v klidu po celém světě s aplikací

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2023 15:05

Vánoční čas by měl být obdobím míru a pokoje. Nezapomeňte si na své sváteční cesty s sebou přibalit…

5 aplikací, s kterými se vám bude chtít do práce

5 aplikací, s kterými se vám bude chtít do práce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 9. 2023 0:05

V září se jde nejen zpátky do školy, ale taky do plného pracovního módu po letních dovolených.…

Aplikace Týmuj.cz sdružuje

Aplikace Týmuj.cz sdružuje

Autor: -ket-, Datum: 17. 7. 2023 15:00

Dříve individuální sportovní aktivity se stávají skupinovými. Jedná se například o běhání či…

Bojíte se o data? Začněte s externím diskem

Bojíte se o data? Začněte s externím diskem

Autor: -ak-, Datum: 25. 5. 2023 17:11

Externí úložiště jsou v digitální době stále důležitější. Umožňují nám přenášet, ukládat a…

9 rad, jak bojovat s alergiemi

9 rad, jak bojovat s alergiemi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 4. 2023 13:36

Alergiím můžete předcházet i pomocí kvalitního pylového zpravodajství.

Aplikace Munipolis sleduje černé skládky

Aplikace Munipolis sleduje černé skládky

Autor: -mav-, Datum: 7. 10. 2022 15:00

Češi jsou vášniví houbaři. A právě houbaři jsou stále častěji těmi, kdo nahlašují černé skládky,…

5 aplikací, které vám zachrání letní dovolenou

5 aplikací, které vám zachrání letní dovolenou

Autor: -vls-, Datum: 2. 8. 2022 11:00

Bez mobilu v kapse si už řada z nás nedovede představit ani cestu na nákup, natož pak prázdninovou…