Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ďábel nenosil Pradu: Meryl Streep v legendárním filmu oblékala značku Donna Karan
Wikimedia Commons
Inspirace / Retro

Ďábel nenosil Pradu: Meryl Streep v legendárním filmu oblékala značku Donna Karan

datum: 21. 2. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Postava Mirandy Priestly, kterou Meryl Streep hraje, byla inspirována šéfredaktorkou magazínu Vogue Annou Wintour. Producenti měli obavu z případných žalob, proto ji vizuálně stylizovali do podoby módní redaktorky Harper´s Bazaaru Liz Tilberis a šedivé vlasy si „vypůjčili“ od legendární modelky Carmen Dell´Oferice.

Předlohou se stal stejnojmenný bestseller Lauren Weisberger. Ta po dokončení studia angličtiny na Cornellově univerzitě získala místo asistentky šéfredaktorky časopisu Vogue Anny Wintour. Pro legendární postavu světa módy a ženských časopisů, která si vypěstovala pověst náročné a svéhlavé šéfové, Lauren pracovala necelý rok.

Práva na film byla zakoupena ještě před dokončením knihy. Elizabeth Gabler, tehdejší šéfku studia Fox 2000, nápad okamžitě zaujal.

Jak řekla časopisu Indiewire: „Nápad byl tak silný, koncepce tak jasná a lákavá, že jsme si mysleli, že z něj dokážeme udělat film bez ohledu na to, jak nakonec dopadne rukopis.“

Přestože všichni, kdo se na projektu podíleli, viděli jeho potenciál, přípravy šly pomalu. První návrhy scénáře se nejprve zdály příliš zlomyslné, protože postava Andy byla posedlá touhou pomstít se své kruté šéfce. Režisér David Frankel navrhl zaměřit se na úspěch i oběti úspěšné ženy ve světě, kde dominují muži. Scénář se upravoval skoro rok.

Meryl bojovala o honorář

Legendární herečka byla první volbou pro roli Mirandy. Souhlasila, protože si byla jistá úspěchem filmu. Odmítla však honorář dva miliony dolarů, požadovala dvojnásobek. Jak řekla časopisu Variety:

„Nabídka byla podle mého názoru mírně, ne-li přímo urážlivá, možná neodrážela skutečnou hodnotu mého jména pro tento projekt.“  

Dokonce podle svých slov uvažovala, že smlouvu nepodepíše. Nakonec produkce kývla na její požadavky a Meryl podepsala smlouvu na čtyři miliony dolarů.


Meryl Streep: Slavná herečka se vlastně narodila omylem a její dospělý život ovlivnila smrt

Miranda nenosila Pradu, ale Karan

Produkce filmu i stylisté se obávali mocné Anne Wintour, proto nechtěli, aby se jí Miranda vizuálně podobala.

Stylingu se ujala kostýmní výtvarnice Patricia Fields, která kdysi pracovala například na kostýmech seriálu Sex ve městě. Při prvním setkání s herečkou jí bylo jasné, že vzhledově bude Miranda podobná zesnulé módní redaktorce Harper's Bazaaru Liz Tilberis. Zářivé bílé vlasy si Patricia „vypůjčila“ od legendární modelky Carmen Dell'Orefice.

Patricia se obrátila na návrhářku a kamarádku Donnu Karan, která prostudovala módní archivy 80. a 90. let a vytvořila „Mirandin šatník“.


Donna Karan: Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Tichý hlas mocné šéfky

Velkým překvapením pro herecké kolegy i pro režii byla první čtená zkouška. Celý štáb očekával, že uslyší ostrý a panovačný hlas Mirandy. Při prvním čtení u stolu před natáčením herci a štáb netrpělivě očekávali, jak Meryl Streep svou postavu pojme.

„Když Meryl otevřela ústa a v podstatě zašeptala, všichni v místnosti hromadně zalapali po dechu. Bylo to tak nečekané a geniální,“ vzpomíná Hathaway.

Meryl později přiznala, že nápad dostala od herce Clinta Eastwooda. „On nikdy, nikdy, nikdy nezvyšuje hlas a všichni se musejí naklánět, aby ho poslouchali, a on je automaticky nejmocnější osobou v místnosti,“ řekla.

S Anne Hathaway se nepočítalo

S výběrem Mirandiny asistentky Andy to bylo složité. První volbou producentů byla kanadská herečka Rachel McAdams. Ta odmítla, protože se cíleně vyhýbala mainstreamovým tématům.

Anne Hathaway byla až v pořadí devátá, ale měla na své straně režiséra Frankela. Kvůli této postavě musela Anne nejdřív ztloustnout, a pak zase zhubnout.

Po podpisu smlouvy ji producenti požádali, aby přibrala deset kilo, aby vizuálně umocnila atmosféru, kterou její postava zažívá ve světě módního průmyslu posedlého hubnutím. Anne se radostí cpala pizzou, zmrzlinou a popíjela pivo.

Když se však setkala s návrhářkou Patricií Fields, ta jí zase řekla, že musí zhubnout, aby se vešla do módních šatů. Anne Hathaway trvalo měsíc, než přibrala, a další dva měsíce, než zhubla.

Love story

Na roli Emily, Mirandiny starší asistentky, produkce vyzkoušela víc než sto hereček. Britka Emily Blunt se k ní dostala náhodou, když se připravovala na jiný film a letadlo do Londýna mělo mít zpoždění. Castingový agent s ní natočil krátkou scénu a režisér ji okamžitě angažoval.

To Stanley Tucci se k roli Nigela přihlásil až 72 hodin před svým prvním příchodem na plac. Zajímavé je nefilmové pokračování, protože Tucci se stal švagrem Emily Blunt!

V roce 2010 se ovdovělý Tucci zúčastnil svatby Emily s hercem Johnem Krasinkim, kde se seznámil s její sestrou Felicity. O dva roky později se vzali, mezi hosty byla i Meryl Streep. „Jak nečekané!“ řekla Emily Blunt v rozhovoru pro Variety. „A to všechno díky filmu Ďábel nosí Pradu.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

9 zajímavostí o filmu Sám doma

9 zajímavostí o filmu Sám doma

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 11. 2022 0:05

Vynalézavý Kevin, který si umí poradit v každé situaci, baví děti i jejich rodiče už více než tři…

Co (ne)víte o filmu Pravá blondýnka?

Co (ne)víte o filmu Pravá blondýnka?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 2. 2022 0:05

„Ten, kdo řekl, že oranžová nahradí růžovou, byl vážně narušený… “ a další hlášky z filmu Pravá…

Pravdivý příběh Pretty Woman

Pravdivý příběh Pretty Woman

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 11. 2021 0:05

Jedním z dnes už klasických filmů, který nikdy nechybí ve vánoční televizní nabídce, je novodobá…

Ze zákulisí natáčení filmu Pomáda

Ze zákulisí natáčení filmu Pomáda

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 12. 2021 0:05

Když se v roce 1977 začala natáčet Pomáda, ani producenti netušili, že půjde o nejvýdělečnější…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-