A víte, že původní název nebyl Pretty Woman, ale Three Thousand (někdy se uvádí 3 000)? Film byl původně koncipován jako temné drama o prostituci v Los Angeles.
Jonathan Frederick Lawton ve scénáři představil Vivian jako dívku závislou na drogách. Součástí dohody s Edwardem byla i povinnost zůstat týden „čistá“.
Známé scény – nákupy na Rodeo Drive, výlet do opery, luxusní večeře – v této variantě byly, ale konec byl drsný a víc realistický.
Vivian totiž nedodrží dohodu a dál tajně šňupá kokain. Edward se to dozví, když spolu jedou v autě. Přibrzdí, řekne jí, aby vypadla z auta, a hodí po ní tři tisíce dolarů – tedy domluvenou odměnu.
V posledním záběru sedí nešťastná Viv s prázdným výrazem v očích vedle kamarádky Kit v autobusu směr Disneyland.
Změny ve scénáři si nakonec prosadil režisér Garry Marshall, který řekl: „Lidé chtějí vidět pohádku.“ Lawton později ocenil jeho cit pro to, co se lidem lidí, a schopnost jim to nabídnout.
Přestože si dnes už ve filmu ani nedovedeme představit jinou dvojici než Julii Roberts a Richarda Gerea, ani jeden z nich v něm neměl hrát.
Pro postavu Edwarda měl režisér původně v hledáčku úplně jiné herce. Favoritem byli Al Pacino nebo Burt Reynolds, oba ale odmítli.
Marshall zvažoval obsadit Christophera Reevea, Daniela Day-Lewise nebo Denzela Washingtona. Pak teprve zkusil Richarda Gerea. Ten po přečtení scénáře nejdřív usoudil, že je role Edwarda nudná.
V roli Vivian Marshall viděl Michelle Pfeiffer, které se ovšem nelíbil scénář. Košem mu dala i Meg Ryan a Sandra Bullock. Julia Roberts tak nějak „zbyla“.
Dvaadvacetiletá dívka s minimálními filmovými zkušenostmi se nakonec ukázala dobrou volbou. Měla však obrovskou trému a byla tak nervózní z natáčení sexuálních scén, že se u ní dokonce objevila kopřivka!
To všem divák nepozná a tihle dva, Julia Roberts a Richard Gere, se k sobě prostě skvěle hodili a na plátně z nich vyzařuje mimořádná chemie.
Rozpočet filmu se vyšplhal na 14 milionů dolarů a filmaři se tak nemuseli omezovat. Problémy se však objevily se zapůjčením automobilu, se kterým v úvodu filmu Edward zabloudí na Hollywood Boulevard.
Produkcí preferované značky Ferrari a Porsche nechtěly být spojovány s filmem o prostituci. Naštěstí Lotus Cars dodal model Silver 1989. To se mu rozhodně vyplatilo, protože prodeje Lotusu se první dva roky po uvedení filmu ztrojnásobily!
Filmoví kritici ze snímku nijak nadšení nebyli. Zato diváci tuhle pohádku ocenili. A to se projevilo i na tržbách.
Pretty Woman byla kasovním trhákem, který čtyři po sobě jdoucí týdny držel prvenství v návštěvnosti. Ve Spojených státech vydělal přes 178 miliónů dolarů, 285 milionů v dalších zemích – celkem utržil 463 406 768 dolarů! Byl čtvrtým nejvýdělečnějším filmem roku ve Spojených státech a třetím nejvýdělečnějším celosvětově.
Vítejte v Hollywoodu!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Řeckému básníkovi Homérovi se připisuje zásluha, že napsal první epické příběhy „Ilias“ a „Odyssea“…
Titanic je jedním z těch vzácných filmů, které nebyly jen hitem – byl to fenomén. Získal 11 Oscarů,…
Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…
V roce 1519 se Fernão de Magalhães vydal na odvážnou plavbu kolem světa. Snažil najít vodní cestu…
„A přece se točí,“ údajně pronesl italský matematik a fyzik Galileo Galilei, když odcházel od…
Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…
Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…
Měla tisíce šatů, stovky milenců (a milenek) a byl po ní pojmenován jeden asteroid. Hollywoodská…