Fotka první kosmonautky Valentiny Těreškovové, která obletěla svět. (zdroj Flickr)
Druhý den letu se rozplakala a prosila o dřívější ukončení. Slavný konstruktér sovětských raket Sergej Koroljov prý byl tehdy velice rozčílený nad její nedisciplinovaností. Nakonec se ji řídícímu středisku společně s Gagarinem podařilo uklidnit a třetí den pak proběhl i rozhovor s generálním tajemníkem komunistické strany Nikitou Chruščovem a Valentina se pustila i do plnění úkolů.
Konec vesmírné mise se také zrovna moc nepovedl. 19. června 1963 při plánovaném přístání Valentina opět propadla hysterii a přestala komunkovat. V řídícím středisku měli strach, že kdyby selhala technika a sestup byl jen na Valentině, nezvládla by to. Nakonec se podle plánu katapultovala. V panice ale nedokázala zaujmout správnou polohu těla a následná rána do přilby ji zranila.
Dopadla v Altajském kraji mezi vyděšené pastevce, na které nejprve namířila pistoli. Během asi tříhodinového čekání na vyzvednutí se s nimi spřátelila. Dokonce je podarovala zbylou kosmonautickou stravou a na oplátku se od nich nechala pohostit. Měla hlad, protože na palubě téměř nejedla.
To bylo samozřejmě hrubé porušení kázně, protože lékaři potřebovali například vyšetřit její střevní mikroflóru.
Druhý den pak milou Valentinu znovu přivezli na místo přistání a naaranžovaly se záběry přistání pro média.
Necelý půl rok po svém letu se neočekávaně provdala. Tím šťastným se stal kolega kosmonaut Andrijan Nikolajev. Jestli to bylo z lásky, či je něco pravda na spekulacích, že šlo o donucený sňatek, už se asi nikdy nedozvíme. Údajně chtěli sovětští vědci zjistit, jestli pobyt obou rodičů v kosmu bude mít nějaký vliv na těhotenství a dítě. Jediná dcera Jelena se narodila v roce 1964 a je úspěšnou lékařkou.
Svatba Valentiny Těreškovové a Andrijana Nikolajeva v roce 1963. (zdroj Wikimedia Commons)
Manželství podle různých svědectví moc šťastné nebylo, Nikolajev byl údajně despota. Po rozvodu v roce 1980 si vzala vojenského chirurga Julia Sapošnikova, se kterým zůstala až do jeho smrti v roce 1999.
Absolvovala Vojenskou akademii a dosáhla hodnosti generálmajora. Pyšnit se může celou řadou sovětských a mezinárodních vyznamenání. Valentina se stala celebritou, a to doma i ve světě. Objížděla besedy, účastnila se různých akcí. Při těchto setkáních popírala, že by měla při letu nějaké problémy.
Až do důchodu pracovala jako instruktorka kosmonautů, hodně se také angažovala v politice. V současné době je nadšenou zastánkyní Vladimira Putina a poslankyní Státní dumy.
Valentina Těreškovová dnes. (zdroj Wikimedia Commons)
Koluje řada měně či více podložených fám o její aroganci a povýšeném chování i o opileckých výstupech. Je prý nesnesitelná a hádavá, nezůstali jí žádní přátelé. Takový je příběh dělnice z malého města, která se shodou náhod stala první kosmonautkou světa…
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Muž, jehož nápady jsou jako z jiného světa, generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk (53) se…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Génius módního průmyslu Karl Lagerfeld celý život soupeřil s Yvesem Saint Laurentem a jejich…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…