Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Luciano Pavarotti (†71): Po smrti svého syna zahořkl
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Luciano Pavarotti (†71): Po smrti svého syna zahořkl

datum: 6. 2. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Italský tenorista Luciano Pavarotti budil dojem sebevědomého muže, který ze všeho nejvíc prahne po obdivu, slávě a uznání. Že život není pozlátko si uvědomil za velice tragických okolností. Smrt syna mu sebrala všechny iluze.

Luciano Pavarotti, narozený 12. října 1935 v italské Modeně, byl synem pekaře Fernanda a jeho manželky Adele, která pracovala v továrně na doutníky.

Budoucnost mu předurčil lékař

Pěvecký talent u něj prvně nerozpoznala ani jeho matka a ani otec, který byl vynikající tenorista, ale kvůli trémě nevystupoval. Kdo nevědomky předpověděl Lucianovu kariéru, byl jeho porodník. Když malý chlapec vykoukl na svět, říkal si prý lékař: „To jsou výšky! Bude z něj vynikající tenor.“

Jelikož měla rodina Pavarottiů hudební cítění a každý večer se u ní doma z gramofonu pouštěly nejslavnější operní árie, byl pro Luciana poslech hudby přirozenou součástí všedních dnů. Zpěv zase trénoval v kostelním sboru.

Otec mu dal ultimátum

V dětství o kariéře zpěváka vůbec nepřemýšlel. Jeho snem bylo stát se fotbalovým brankářem. K tomu ale nedošlo. Ačkoliv byl Luciano velmi zdatným fotbalistou, který by to možná i dotáhl hodně daleko, maminka Adele byla jiného názoru. Poté, co mu promluvila do duše, se mladý Pavarotti rozhodl jít studovat střední školu se zaměřením na pedagogiku. Učitelem se sice stal, ale po dvou letech působení na základní škole, dal učitelování sbohem.

V devatenácti letech mu došlo, že jeho srdci nejblíže je hudba: „Tehdy jsem se definitivně rozhodl stát se pěvcem. Doma z toho nebyli právě nadšení. Otec se však ukázal jako velkorysý muž. Řekl mi: 'Budiž. Do třiceti u nás můžeš bydlet a jíst. Jestli se do té doby neprosadíš, půjdeš zpátky za katedru.'“ K tomu ale nedošlo, protože Pavarotti vsadil na správnou kartu.

Na startovní čáře hvězdné kariéry

Plnohodnotné studium hudby na vysoké škole si Pavarotti dovolit nemohl, docházel proto na lekce k uznávanému tenoristovi jménem Arrigo Pola, jenž ho učil „bokem“ – zadarmo.

Prvním úspěchem, o kterém Luciano později hovořil jako o nejdůležitějším okamžiku svého života, byla výhra na mezinárodní soutěži v roce 1955, kde zpíval s kostelním sborem Corale Rossini (jeho otec byl také jeho členem). Pochvalná slova a potlesk ho inspirovaly k tomu, aby se stal profesionálním zpěvákem.

Mistr devíti „C“

Svůj debut si odbyl v roli Rodolfa v Pucciniho opeře La Boheme v roce 1961. Oslavné ódy na sebe nenechaly dlouho čekat. Po úspěchu v rodné Itálii využil nabídek angažmá v Amsterdamu, Vídni, Zurichu, Londýně či Spojených státech. V metropolitní opeře v New Yorku vystupoval v první polovině 70. let. Nezapomenutelným pro tamní publikum bylo představení La Fille du Regiment, v němž Pavarotti zazpíval devět vysokých C. Publikum tleskalo vestoje. Před oponu se mu šel tenorista uklonit hned sedmnáctkrát.

Všichni skákali, jak pískal

„Chci ledničku nacpanou čerstvým ovocem, pak plotýnkový vařič, abych si mohl uvařit špagety, a nezapomeňte zkontrolovat dvířka ledničky, nerad bych přišel o prsty. Vodu si přivezu s sebou,“ vzkázal zpěvák personálu hotelu Four Seasons ve Washingtonu, než se tam ubytoval. Podobně diktoval podmínky i svým manažerům. „Kdyby si poručil slepičí mléko, podojili by pro něj slepici,“ okomentovala ironicky celý humbuk kolem Pavarottiho jeho první žena Adua.

Kritika na něm nenechala nit suchou

Největší popularitu si získal v uskupení tzv. Tří tenorů, ve kterém měl také své čestné místo José Carreras a Placido Domingo. O jejich koncerty byl enormní zájem. Když si tyto tři legendy operní hudby střihly vystoupení během fotbalového mistrovství světa v roce 1990, koukaly na ně díky živému přenosu miliony diváků u televizních obrazovek.

Ne vždycky ale byl Pavarotti kritikou opěvovaný. Co jí bylo trnem v oku, byla spolupráce s popovými zpěváky. Po koncertech se Stingem, Bonem nebo Bryanem Adamsem se o Lucianovi tvrdilo, že se zaprodal. Vrcholem pak bylo jeho vystoupení se skupinou Deep Purple. Na druhou stranu mu bylo ke cti, že si ho díky tomu všimli mladí lidé, kteří do té doby operní hudbu vůbec neposlouchali.

Syn mu zemřel na porodním sále

Poprvé se Pavarotti oženil v roce 1961. Jeho vyvolenou byla Adua Veroni. Žili spolu do roku 2000, kdy se rozvedli. Vychovávali spolu tři dcery - Lorenzu, Cristinu a]pp Giulianu.

Se svou druhou ženou, osobní asistentkou Nicolettou Mantovani, se začal scházet, ještě když byl ženatý s Aduou. Po deseti letech soužití, v roce 2003, se milenci vzali. Ani tento vztah nebyl bezdětný. Ještě než byli oficiálně svoji, porodila mu Nicoletta dvojčata. Při předčasném porodu bohužel přišlo jedno děťátko na svět mrtvé, byl to chlapeček a jmenoval se Riccardo. Slzy vystřídalo štěstí, když Luciano a Nicoletta ve své náruči poprvé pochovali zdravou dcerku jménem Alice. Přesto na tragédii, která se odehrála na porodním sále, slavný tenorista nikdy nezapomněl. „Luciano zahořkl, je to pro něj těžká zkouška. Musíme ho chápat,“ prozradila jeho blízká přítelkyně a dietoložka Andrea Strata.

Vášnivý krajinkář

Poprvé držel zpěvák štětec na jevišti v roli Maria v Pucciniho opeře Tosca v druhé polovině 70. let. Z amatéra, který před diváky svůj výtvarný talent předstírá, se Pavarotti během roku od premiéry opery vypracoval ve zdatného malíře. K vlastní tvorbě ho popostrčil přítel, který mu po jednom představení daroval sadu akrylových barev. Zvědavost Lucianovi nedala a dárek doma ihned vyzkoušel. Po prvních pár tazích si zpěvák malování tak zamiloval, že brzy uspořádal i výstavu v New Yorku. Mezi nejčastější motivy, které se na jeho plátnech objevují, patří město, ulice, přístavy a různá zákoutí domů. Vše je provedeno ve velmi zářivých barvách.

Už zpívá andělům

Již pár let před svou smrtí měl Pavarotti značně podlomené zdraví, kvůli čemuž rušil své koncerty. V červenci 2006 podstoupil operaci, při níž mu byl odstraněn nádor na slinivce. Do nemocnice se opět vrátil o rok později, protože byl vyšetřován kvůli vysokým horečkám. 5. září 2007 se jeho stav značně zhoršil, upadl do bezvědomí a začaly mu selhávat ledviny. O den později vydechl nejslavnější italský tenorista naposledy.

Další zajímavosti ze života slavného tenora

⇒ Za svůj život prodal 100 milionů nahrávek.

⇒ Byl skalním fanouškem fotbalového klubu Real Madrid.

⇒ Než se dal na pěveckou dráhu, přivydělával si i jako pojišťovací agent.

⇒ Měl panickou hrůzu z nachlazení.

⇒ K snídani dokázal sníst pečené kuře, 20 míchaných vajíček a 20 topinek s máslem a medem. 

⇒ Mezi Lucianovi nejbližší přátele patřili dalajlama, zpěváci Bono Vox a Elton John nebo princezna Diana.

⇒ Po jeho smrti zdědili jeho blízcí jmění ve výši kolem 7,5 miliardy korun. Navíc ještě vilu v Modeně, jeden byt v Monte Carlu a tři v New Yorku.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 2. 2024 0:05

Byla nejmladší první dámou v americké historii, první nevěstou, která se provdala za úřadujícího…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 2. 2024 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 2. 2024 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 2. 2024 0:05

Ještě na počátku 20. století se biologové domnívali, že pohlaví dítěte se určuje teprve podle toho,…

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 1. 2024 0:05

Jackson je zvláštní postava, která po své smrti v roce 2009 zanechala mnoho otázek nezodpovězených.…

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 1. 2024 0:05

Steve Jobs byl symbolem Apple Computer, značky, která ovládla svět, od počítačů MacBooků po iPody…

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-