Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Luciano Pavarotti (†71): Po smrti svého syna zahořkl
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Luciano Pavarotti (†71): Po smrti svého syna zahořkl

datum: 6. 2. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Italský tenorista Luciano Pavarotti budil dojem sebevědomého muže, který ze všeho nejvíc prahne po obdivu, slávě a uznání. Že život není pozlátko si uvědomil za velice tragických okolností. Smrt syna mu sebrala všechny iluze.

Luciano Pavarotti, narozený 12. října 1935 v italské Modeně, byl synem pekaře Fernanda a jeho manželky Adele, která pracovala v továrně na doutníky.

Budoucnost mu předurčil lékař

Pěvecký talent u něj prvně nerozpoznala ani jeho matka a ani otec, který byl vynikající tenorista, ale kvůli trémě nevystupoval. Kdo nevědomky předpověděl Lucianovu kariéru, byl jeho porodník. Když malý chlapec vykoukl na svět, říkal si prý lékař: „To jsou výšky! Bude z něj vynikající tenor.“

Jelikož měla rodina Pavarottiů hudební cítění a každý večer se u ní doma z gramofonu pouštěly nejslavnější operní árie, byl pro Luciana poslech hudby přirozenou součástí všedních dnů. Zpěv zase trénoval v kostelním sboru.

Otec mu dal ultimátum

V dětství o kariéře zpěváka vůbec nepřemýšlel. Jeho snem bylo stát se fotbalovým brankářem. K tomu ale nedošlo. Ačkoliv byl Luciano velmi zdatným fotbalistou, který by to možná i dotáhl hodně daleko, maminka Adele byla jiného názoru. Poté, co mu promluvila do duše, se mladý Pavarotti rozhodl jít studovat střední školu se zaměřením na pedagogiku. Učitelem se sice stal, ale po dvou letech působení na základní škole, dal učitelování sbohem.

V devatenácti letech mu došlo, že jeho srdci nejblíže je hudba: „Tehdy jsem se definitivně rozhodl stát se pěvcem. Doma z toho nebyli právě nadšení. Otec se však ukázal jako velkorysý muž. Řekl mi: 'Budiž. Do třiceti u nás můžeš bydlet a jíst. Jestli se do té doby neprosadíš, půjdeš zpátky za katedru.'“ K tomu ale nedošlo, protože Pavarotti vsadil na správnou kartu.

Na startovní čáře hvězdné kariéry

Plnohodnotné studium hudby na vysoké škole si Pavarotti dovolit nemohl, docházel proto na lekce k uznávanému tenoristovi jménem Arrigo Pola, jenž ho učil „bokem“ – zadarmo.

Prvním úspěchem, o kterém Luciano později hovořil jako o nejdůležitějším okamžiku svého života, byla výhra na mezinárodní soutěži v roce 1955, kde zpíval s kostelním sborem Corale Rossini (jeho otec byl také jeho členem). Pochvalná slova a potlesk ho inspirovaly k tomu, aby se stal profesionálním zpěvákem.

Mistr devíti „C“

Svůj debut si odbyl v roli Rodolfa v Pucciniho opeře La Boheme v roce 1961. Oslavné ódy na sebe nenechaly dlouho čekat. Po úspěchu v rodné Itálii využil nabídek angažmá v Amsterdamu, Vídni, Zurichu, Londýně či Spojených státech. V metropolitní opeře v New Yorku vystupoval v první polovině 70. let. Nezapomenutelným pro tamní publikum bylo představení La Fille du Regiment, v němž Pavarotti zazpíval devět vysokých C. Publikum tleskalo vestoje. Před oponu se mu šel tenorista uklonit hned sedmnáctkrát.

Všichni skákali, jak pískal

„Chci ledničku nacpanou čerstvým ovocem, pak plotýnkový vařič, abych si mohl uvařit špagety, a nezapomeňte zkontrolovat dvířka ledničky, nerad bych přišel o prsty. Vodu si přivezu s sebou,“ vzkázal zpěvák personálu hotelu Four Seasons ve Washingtonu, než se tam ubytoval. Podobně diktoval podmínky i svým manažerům. „Kdyby si poručil slepičí mléko, podojili by pro něj slepici,“ okomentovala ironicky celý humbuk kolem Pavarottiho jeho první žena Adua.

Kritika na něm nenechala nit suchou

Největší popularitu si získal v uskupení tzv. Tří tenorů, ve kterém měl také své čestné místo José Carreras a Placido Domingo. O jejich koncerty byl enormní zájem. Když si tyto tři legendy operní hudby střihly vystoupení během fotbalového mistrovství světa v roce 1990, koukaly na ně díky živému přenosu miliony diváků u televizních obrazovek.

Ne vždycky ale byl Pavarotti kritikou opěvovaný. Co jí bylo trnem v oku, byla spolupráce s popovými zpěváky. Po koncertech se Stingem, Bonem nebo Bryanem Adamsem se o Lucianovi tvrdilo, že se zaprodal. Vrcholem pak bylo jeho vystoupení se skupinou Deep Purple. Na druhou stranu mu bylo ke cti, že si ho díky tomu všimli mladí lidé, kteří do té doby operní hudbu vůbec neposlouchali.

Syn mu zemřel na porodním sále

Poprvé se Pavarotti oženil v roce 1961. Jeho vyvolenou byla Adua Veroni. Žili spolu do roku 2000, kdy se rozvedli. Vychovávali spolu tři dcery - Lorenzu, Cristinu a]pp Giulianu.

Se svou druhou ženou, osobní asistentkou Nicolettou Mantovani, se začal scházet, ještě když byl ženatý s Aduou. Po deseti letech soužití, v roce 2003, se milenci vzali. Ani tento vztah nebyl bezdětný. Ještě než byli oficiálně svoji, porodila mu Nicoletta dvojčata. Při předčasném porodu bohužel přišlo jedno děťátko na svět mrtvé, byl to chlapeček a jmenoval se Riccardo. Slzy vystřídalo štěstí, když Luciano a Nicoletta ve své náruči poprvé pochovali zdravou dcerku jménem Alice. Přesto na tragédii, která se odehrála na porodním sále, slavný tenorista nikdy nezapomněl. „Luciano zahořkl, je to pro něj těžká zkouška. Musíme ho chápat,“ prozradila jeho blízká přítelkyně a dietoložka Andrea Strata.

Vášnivý krajinkář

Poprvé držel zpěvák štětec na jevišti v roli Maria v Pucciniho opeře Tosca v druhé polovině 70. let. Z amatéra, který před diváky svůj výtvarný talent předstírá, se Pavarotti během roku od premiéry opery vypracoval ve zdatného malíře. K vlastní tvorbě ho popostrčil přítel, který mu po jednom představení daroval sadu akrylových barev. Zvědavost Lucianovi nedala a dárek doma ihned vyzkoušel. Po prvních pár tazích si zpěvák malování tak zamiloval, že brzy uspořádal i výstavu v New Yorku. Mezi nejčastější motivy, které se na jeho plátnech objevují, patří město, ulice, přístavy a různá zákoutí domů. Vše je provedeno ve velmi zářivých barvách.

Už zpívá andělům

Již pár let před svou smrtí měl Pavarotti značně podlomené zdraví, kvůli čemuž rušil své koncerty. V červenci 2006 podstoupil operaci, při níž mu byl odstraněn nádor na slinivce. Do nemocnice se opět vrátil o rok později, protože byl vyšetřován kvůli vysokým horečkám. 5. září 2007 se jeho stav značně zhoršil, upadl do bezvědomí a začaly mu selhávat ledviny. O den později vydechl nejslavnější italský tenorista naposledy.

Další zajímavosti ze života slavného tenora

⇒ Za svůj život prodal 100 milionů nahrávek.

⇒ Byl skalním fanouškem fotbalového klubu Real Madrid.

⇒ Než se dal na pěveckou dráhu, přivydělával si i jako pojišťovací agent.

⇒ Měl panickou hrůzu z nachlazení.

⇒ K snídani dokázal sníst pečené kuře, 20 míchaných vajíček a 20 topinek s máslem a medem. 

⇒ Mezi Lucianovi nejbližší přátele patřili dalajlama, zpěváci Bono Vox a Elton John nebo princezna Diana.

⇒ Po jeho smrti zdědili jeho blízcí jmění ve výši kolem 7,5 miliardy korun. Navíc ještě vilu v Modeně, jeden byt v Monte Carlu a tři v New Yorku.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Charles Dickens (†58): Nekonvenční život autora knihy Kronika Pickwickova klubu

Charles Dickens (†58): Nekonvenční život autora knihy Kronika Pickwickova klubu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 12. 2022 0:05

Charles Dickens, významný spisovatel viktoriánského období Spojeného království, chtěl umístit…

Mary Higgins Clarková (†92): Královna napětí se narodila na Štědrý den

Mary Higgins Clarková (†92): Královna napětí se narodila na Štědrý den

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 12. 2022 0:05

Její příběh je ve znamení amerického snu. Všechny knihy, které napsala, měly úspěch a Mary Higgins…

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 11. 2022 0:05

Zbožnost mu byla cizí a od katolické církve zběhl k protestantům. Pořádal hostiny, kde se stoly…

9 zajímavostí o filmu Sám doma

9 zajímavostí o filmu Sám doma

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 11. 2022 0:05

Vynalézavý Kevin, který si umí poradit v každé situaci, baví děti i jejich rodiče už více než tři…

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 11. 2022 0:05

Nikdy nedokončil univerzitní vzdělání a z přírodopisu propadl. Johann Gregor Mendel, který popsal…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 11. 2022 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 11. 2022 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2022 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-