Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo
Pixabay
Inspirace / Osudy

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

datum: 5. 9. 2019 0:13 autor: Markéta Vavřinová
„Zlato, pamatuj, že skutečná dáma by neměla vážit víc než čtyřicet šest kilogramů. Přísahej, že nikdy nebudeš tak tlustá jako já!“ To Audrey Hepburn neustále opakovala její matka. Budoucí slavná herečka se tak stala anorektičkou.

Holandská baronka Ella van Heemstra byla nešťastně provdaná za údajného britského bankéře, ve skutečností spíš hochštaplera Josepha Hepburna-Rustona. Byla přesvědčená, že za hlubokými manželskými problémy stojí její nadváha.

Malá Aundrey přišla na svět 4. května 1929 v Bruselu a většinu dětství prožila pouze s matkou, protože se rodiče brzy rozvedli a Josepf rozhodně neaspiroval na titul vzorný otec, i když ho dcera nesmírně milovala. 

Matka měla klasickou konzervativní viktoriánskou výchovu a nebyla zvyklá dávat najevo své city. Audrey se proto cítila opuštěná a nemilovaná a žal zprvu zaháněla čokoládou. 

Opravdový hlad a nemoci

Když vypukla válka, bylo Audrey jedenáct let. Další víc jak čtyři roky prožila s matkou v Holandsku ve znamení neustálého hladu. Sama sebe pak přesvědčila, že vlastně vůbec nemá ráda jídlo, a skromné zásoby nosila do blízkého lesa sestřeleným spojeneckým pilotům, kteří se tu ukrývali před fašisty. V den jejích šestnáctých narozenin bylo Holandsko osvobozeno americkou armádou. Audrey do nového života vstoupila podvyživená a s narušeným metabolismem, nemocná žloutenkou, s prvními záchvaty astmatu... Při výšce 168 cm vážila pouhých 40 kilo! 

Nikdy v životě už nevážila víc jak 50 kilogramů a právě kvůli (nikdy nepřiznané) anorexii a bulimii měla neustále mnoho zdravotních problémů a potíže s otěhotněním.

Rodí se budoucí star a módní ikona

Audrey se začala prosazovat v modelingu a reklamě. Její touhou byl ale balet. Dostala stipendium ve Velké Británii, kde se vrhla právě do studia tance a baletu, ale podle učitelek byla prý na baletku moc vysoká! Obcházela různé castingy, až se na ni usmálo štěstí a získala drobnou roli v jednom z mnoha tehdejších muzikálů. A pak přišla nabídka na focení do Vogue, další roličky a role. Prvním důležitým filmem byl Monte Carlo Baby z roku 1951 a pak přišly Prázdniny v Římě (1952), kde zazářila po boku Gregory Pecka. Právě za roli princezny Anny získala ocenění – Zlatý glóbus a poté Oscara za nejlepší herečku.

S Gregory Peckem ve snímku Prázdniny v Římě. (Zdroj: Wikimedia Commnons)

Krásná mladá herečka v průběhu natáčení filmu Sabrina začala spolupracovat s tehdy začínajícím pařížským módním návrhářem Hubertem de Givenchy. Jejich spolupráce a přátelství trvaly po celé čtyři desítky let. Audrey s mírami 80–50–87,5 cm platila za jednu z nejlépe oblékaných žen světa. Givanchyho kostýmy si prosazovala do všech filmů, které natáčela.

Zatímco většina hereckých hvězd si potrpěla na okázalé oblékání i líčení, Audrey proslula jednoduchým a elegantním make-upem. 

Lásky a rozchody

Osobní život poznamenala její obrovská touha po dětech. Po několika nevydařených vztazích se v roce 1954 provdala za kolegu Mela Ferrera. Mel byl o 12 starší, a z dvou předchozích manželství měl čtyři děti. Extrémně štíhlá Audrey měla potíže otěhotnět, pak dvakrát potratila. Nervově se z toho zhroutila, odmítala jíst, až nakonec musela být hospitalizována na jedné švýcarské klinice. Když se v roce 1960 narodil vymodlený syn Sean, pověsila herectví na hřebík a plně se mu věnovala, přestože dostávala řadu lukrativních nabídek. K práci se vracela jen výjimečně, rok po Seanově narození natočila Snídani u Tiffanyho.

Mel žárlil na její úspěchy i na to, že jí neustále přicházely nabídky na nové a nové role. A Audrey chtěla hlavně být mámou a porodit další dítě. Po dalších třech potratech se manželství v roce 1968 rozpadlo.

S bývalým manželem Melem Ferrerem ve filmu Vojna a mír. (Zdroj: Wikimedia Commnons)

Do života krásné herečky vstoupil o devět let mladší italský psychiatr Andrea Dotti, kterého si rok po rozvodu vzala. S novou láskou přišel i druhý syn Luca (1970). Andrea měl rád ženy, a ačkoli Audrey zkraje nad jeho nevěrami zavírala oči, nakonec se po třinácti letech rozvedli. Zlomená Audrey opět přestala jíst...

Opravdová láska přišla až po padesátce. To se objevil herec Robert Wolders, do kterého se herečka zamilovala a spokojeně s ním žila, i když se nikdy nevzali. Robert měl hezký vztah i k jejím synům. Audrey se v té době věnovala především činnosti pro humanitární organizace.

Celoživotní problémy s jídlem provázely Audrey až do konce. Poté, co jí lékaři diagnostikovali rakovinu žaludku, odmítla léčbu a naposledy strávila vánoční svátky s rodinou ve švýcarském Tolochenaz, kde s Robertem žili. Představitelka nezapomenutelných filmových rolí zemřela 20. ledna 1993. Bylo jí pouhých 63 let. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 9. 2021 0:05

„Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Máma říkala, že člověk musí odložit minulost a…

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 9. 2021 0:05

Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu…

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková