Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Al Pacino (80): Má komplikované vztahy se ženami kvůli své matce?
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Al Pacino (80): Má komplikované vztahy se ženami kvůli své matce?

datum: 15. 12. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
I když oscarový herec oslavil letos na jaře osmdesátku, nic mu nebrání se dál věnovat své milované profesi – herectví. K němu se ostatně upínal už od svých tří let, kdy si sám před zrcadlem přehrával repliky s filmů, na kterých se byl podívat s maminkou. Jak velkou roli hrála v jeho životě? A co se dělo po její smrti?

Alfredo James Pacino se narodil 25. dubna 1940 sicilským přistěhovalcům, Salvatorovi a Rose, kteří se rozvedli, když mu byly dva roky. Jelikož Salvator odjel do Kalifornie, vychovávala Ala jeho matka, která se z finančních důvodů přestěhovala ke svým rodičům do Bronxu, newyorské čtvrti s nechvalnou reputací pro vysokou míru kriminality.

Na šikmé ploše

Právě drsné prostředí, ve kterém vyrůstal, a absence otcovské autority ve výchově měly za následek, že Pacino začal brzy kouřit a pít – v neuvěřitelných devíti letech.

Od třinácti pak ještě kouřil marihuanu. Za to, že nesklouzl k tvrdým drogám, vděčí svým dvěma nejbližším kamarádům, kteří zemřeli na předávkování. Jejich tragický osud se mu stal odstrašujícím příkladem.

Hercem proti vůli své matky

Dospívající Al nebyl ani vzorným studentem. Na střední škole Herman Ridder Junior High School dostával často poznámky, byl potížistou – pral se a chodil za školu. S disciplínou byl na štíru i na další střední škole High School of Performing Arts, kam se přihlásil na obor herectví, a to i přes nesouhlas své matky. Po jedné z mnoha hádek odešel z domova.

Bohužel ani na vysněné škole si nedokázal udržet dobrý prospěch. Místo toho, aby svůj volný čas věnoval studiu, chodil po brigádách, aby si mohl soukromou školu vůbec dovolit. Pracoval jako poslíček, vrátný i v restauracích, kde dělal ty nejpodřadnější práce, jakými bylo mytí stolů, nádobí nebo vynášení odpadků. K maturitě se přes všechnu snahu nedostal.

Měl velké plány, ale ne střechu nad hlavou

Kolem dvacátého roku života sbíral Al cenné zkušenosti hraním v newyorských undergroundových divadlech. Během čtyř let, kdy docházel na lekce herectví do HB Studia, byl často nezaměstnaný a bez domova, někdy spal na ulici, v divadlech nebo u přátel.

Změna k lepšímu nastala nastoupením do další herecké školy Actors' Studio (jejími studenty byli například i Dustin Hoffman, Jane Fonda nebo Julia Roberts) roku 1966. Díky drilu, který na škole panoval, se po období hraní pohádek pro děti konečně dostal na prkna, která znamenají svět – na Broadway. Ještě na konci 60. let si za svůj výkon ve hře Nosí tygr kravatu? odnesl cenu Tony pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Ve škatulce vážných rolí

První filmovou roli dostal v komediálním dramatu Já, Natalie z roku 1969, načež se už o dva roky později blýsknul v prvním díle trilogie Kmotr režirovaným Francisem Ford Coppolou.

„Michael Corleone ve filmu Kmotr byla a stále je tou nejtěžší rolí, jakou jsem kdy hrál,“ zavzpomínal na své začátky před kamerou herec, který byl za svůj výkon nominovaný i na Oscara. Vyhrát se mu ho ale podařilo až s filmem Vůně ženy (1993). Za něj převzal i Zlatý glóbus, další sošku glóbu obdržel za drama Serpico, Doktor smrt a televizní seriál Andělé v Americe.

Při pohledu na Pacinovu filmografii se může zdát, že se jeho jméno objevuje jen v titulcích thrillerů, krimi a dramat, a především u rolí gangsterů nebo detektivů. Ve skutečnosti si ale Al vyzkoušel i žánr komedie. Bohužel tyto snímky kvalitou neoplývají.

Popularita a plachost, jde to dohromady?

Už odmala byl Al Pacino velice plachý člověk. Od tří let, kdy ho vzala matka poprvé do kina, si doma před zrcadlem přehrával scény z filmů. Jeho babička tomu byla často svědkem. Sice seděla ve vedlejším pokoji, ale slyšela každé slovo. „Al rád mluví sám se sebou,“ říkávala, „vede si výborně.“ Jelikož neměl Pacino kvůli své zdrženlivé povaze příliš kamarádů, mluvil sám k sobě podobným způsobem poměrně často.

V jedenácti letech přišel zlom, nastalo období útěků z domova. „Začal jsem utíkat z domova. Dělal jsem to dlouho. Ne proto, že jsem byl nešťastný, ale kvůli tomu dobrodružství. Bylo to vzrušující.“

Svou plachou povahu se herec naučil zvládat jen díky tomu, že byl vržen do záře reflektorů. V soukromí, mimo světla kamer, se ale stále snaží být neviditelný. Všude, kam jde, nosí sluneční brýle. V dobách největší slávy se dokonce schovával za převleky, falešné vousy a klobouky.

„Na slávu jsem nebyl připravený. Silně mě to zasáhlo a nebylo v mých silách se tomu postavit čelem,“ přiznal herec, který na první dojem působí jako jeho role ve filmech, jako sebevědomý padouch, který je rád středem pozornosti.

Komplikovaný vztah s matkou

Už od útlého věku byl Al svou maminkou, která byla též divadelním a filmovým nadšencem, ve svém snu stát se hercem podporovaný. To ona ho vzala poprvé do kina a do divadla na Brodway. Obrat o stoosmdesát stupňů v jejích názorech nastal, když bylo Pacinovi šestnáct. Kvůli vážné nemoci musela přestat pracovat.

„Tehdy se kritickým okem podívala na mou budoucnost a hraní a začala je vnímat velmi negativně,“ zavzpomínal herecký bard na dobu, kdy se jeho vztah s matkou hodně vyostřil. Po výše zmíněném odchodu z domova byla jejich komunikace velice vlažná. Snad právě proto si Al dodnes nemůže odpustit, že své matce nebyl v její nemoci oporou. Když pak dostal zprávu, že zemřela, zhroutil se mu celý svět.

„Moje matka zemřela, když jí bylo čtyřicet tři. V té době jsme spolu nevycházeli a teprve nedávno jsem si uvědomil, jak hluboce mi chybí.“

Aby utišil pocity viny, pil. A pil hodně. Až do konce 70. let byl pověstný svým velice kladným vztahem k alkoholu. V současné době už je herec v pití střídmý, co ho ale pro změnu trápí, jsou deprese.

Šetřílek, který se nikdy neoženil

Ve svém soukromém životě zůstal Pacino starým mládencem. Měl dlouhodobý vztah s herečkou Diane Keaton, se kterou se seznámil při natáčení Kmotra. Jejich soužití bylo plné rozchodů a znovushledání. Po deseti letech vzletů a pádů došla Diane trpělivost a sbalila si kufry definitivně.

S učitelkou herectví Jan Tarrant má Pacino dceru jménem Julie Marie (31). Dvojčata Antona Jamese a Olivii Rose zase zplodil (za pomocí léčby IVF) s herečkou Beverly D’Angelo. V roce 2002, tedy rok po jejich narození, se pár rozešel. Zatímco Beverly se chtěla s dětmi přestěhovat do Los Angeles, herec chtěl zůstat věrný New Yorku.

Poslední Alovou partnerkou byla o třicet devět let mladší izraelská herečka Meital Dohan. Za letošní únorový rozchod mohl podle Izraelky věkový rozdíl a skutečnost, že je Pacino velký šetřílek. „Jak mohu zdvořile říci, že nerad utrácel peníze? Koupil mi jen květiny,“ posteskla si herečka, která se už nesnesla dívat, jak si její milý sedí na penězích. A že je to pořádný balík! Alovo jmění se odhaduje v přepočtu až na čtyři miliardy korun.

Před Dohan byl dvojnásobný vítěz Tony v deset let trvajícím vztahu s argentinskou herečkou Lucilou Polak (její dcera Camila Morrone dnes randí s Leonardem DiCapriem).

Vydělává na fanoušcích

Kromě vstupenek na své besedy, které roku 2015 pořádal ve Velké Británii a Irsku, dal herec k prodeji i tzv. balíčky. V čem spočívalo jejich tajemství? Po zaplacení horentní sumy (v přepočtu) 900 tisíc korun se mohl člověk s Al Pacinem proletět soukromým letadlem, bydlet tři noci ve stejném pětihvězdičkovém londýnském hotelu (i se snídaní), mít k dispozici řidiče na cesty mezi hotelem a letištěm a samozřejmě obdržet i lístky na jeho show.

Pokud měl někdo hlouběji do kapsy, ale přesto se chtěl setkat se svým idolem, mohl za částku 87 tisíc strávit s Al Pacinem 20 minut v šatně. Oběd s hercem zase vyšel na 260 tisíc. Za zdvořilé setkání a krátký rozhovor s fanouškem si Pacino říkal „jen“ 22 tisíc korun.

„Peníze člověku usnadní život. Pokud máte štěstí, že je máte, máte štěstí.“

Další zajímvosti ze života Al Pacina

⇒ Měří 168 cm.

⇒ Na střední škole mu spolužáci přezdívali „Sonny“.

⇒ Do roku 1984, kdy se vzdal kouření, aby si chránil hlas, vykouřil dvě krabičky cigaret denně.

⇒ Je vášnivým milovníkem Shakesperových her.

⇒ Již několik let se přátelí s princem Charlesem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 5. 2024 0:05

Jediný „opravdový muž“ v izraelské vládě, rozporuplná nekompromisní a tvrdá žena, která bojovala za…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2024 0:05

Od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus (†54) ve službách španělské koruny místo do Indie doplul…

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 5. 2024 0:05

Tento anglický lékař a vědec je někdy nazývám „otcem“ imunologie. V dobách, kdy onemocnění pravých…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-