Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Diane Keaton (74): Proč se nikdy nevdala?
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Diane Keaton (74): Proč se nikdy nevdala?

datum: 7. 12. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Když se jí redaktorka prestižního amerického magazínu zeptala, jestli je stále obletována muži a zda od nich dostává pozvání na romantické večeře, herečka jí se smíchem odpověděla: „Vůbec. Na rande jsem nebyla třicet pět let.“ Diane Keaton je přitom okouzlující dáma s úžasným smyslem pro humor a srdcem na pravém místě. Kde je tedy problém?

Diane, narozená 5. ledna 1946 jako Diane Hall, byla vychována Jackem a Dorothy v Highland Parku v Los Angeles spolu se dvěma sestrami a bratrem.

Inspirovala ji matka

Její otec byl stavební inženýr a matka fotografka, která vyhrála celoamerickou soutěž o nejlepší paní domu ve stylu 50. let. Kdo by tušil, že právě tato událost ovlivní budoucnost teprve osmileté holčičky. Potom, co uviděla svou skvěle vypadající matku na jevišti místního divadla obklopenou dary a vším pozlátkem, stala se pro Diane kariéra ve světle reflektorů životním snem.

Ve 13 letech poprosila dívenka matku, aby jí zaplatila hodiny herectví. Dorothy tedy oslovila jednoho tamního producenta s tím, jestli by pro její dceru neměl např. roli v muzikálu. Když dlouho žádná nabídka nepřicházela, pojala Dorothy jisté podezření a šla si s ním promluvit. „Neměl o mě žádný zájem a nikdy by mě do ničeho neobsadil. Byla jsem strašně zklamaná,“ řekla Diane, které producent přes matku vzkázal, že musí jít do modelingového kurzu, protože nevypadá moc dobře.

„Měla jsem se stát rafinovanější, ženštější a upravenější. Přivádělo mě to k šílenství,“ zavzpomínala herečka na své první odmítnutí, které ji naštěstí nesrazilo na kolena. Vrozená cílevědomost a tvrdohlavost jí naštěstí dodaly kuráž k tomu, aby všem kritikům dokázala, že se pletou.

Cesta za snem

Ve dvaadvaceti letech se Diane rozhodla splnit si svůj sen o pěvecké a herecké dráze, opustila Los Angeles a začala zkoušet štěstí v New Yorku. Při studiu herectví na Neighborhood Playhouse si přivydělávala zpíváním v nočních klubech.

První výraznější hereckou příležitost dostala roku 1968 v muzikálu Hair, kde byla devět měsíců sboristkou. Přes svou učitelku herectví a režiséra v divadle Broadway se ještě téhož roku dostala k roli v divadelní hře Zahraj si to znovu, Same z pera Woodyho Allena. Později si zahrála i ve stejnojmenné filmové adaptaci.

Filmová kariéra se jí začala slibně rozvíjet téměř okamžitě, co se postavila před kameru. V 70. letech se blýskla jak ve dvou dílech Kmotra, tak v romantické komedii Annie Hall, za kterou si roku 1978 odnesla prvního, a zatím jediného Oscara. Při pohledu na Dianinu filmografii je zřejmé, že se cítí nejsilnější v kramflecích na půdě žánru komedie, dramatu a romantiky. Nejčastěji si ji diváci spojují s filmy Marvinův pokoj, Lepší pozdě nežli později a Klub odložených žen.

Hazard se životem

Snad všechny čtenáři její biografie Znovu a jinak z roku 2011 šokovala přiznáním, že od svých dvaceti trpěla poruchou příjmu potravy. Problémy s jídlem u ní na počátku kariéry odstartovalo konstatování ředitele divadla Broadway, že je tlustá a měla by shodit aspoň deset kilogramů, pokud chce účinkovat v muzikálu Hair.

Následující tři roky se potácela v začarovaném kruhu přejídání a zvracení. „Byl to prostě trik, nacpat se a vyzvracet, který se dělal běžně. Bylo to odporné a vážně nechutné,“ vzpomíná herečka ve své knize na období, kdy se ocitla na samotném dnu svých psychických sil. Jejího vážného problému si nevšiml ani její tehdejší partner Woody Allen, kterého se jednou mezi řečí zeptala, jestli nezná nějakého psychoanalytika.

Teprve po roce docházení na terapii se Diane odvážila otevřít svou třináctou komnatu. Sezení u odborníka se podle jejích slov vyplatila, vrátilo se jí její ztracené sebevědomí a naučila se opět naslouchat svému tělu.

Z milence celoživotním přítelem

Diane Keaton měla tři vážné vztahy. S o deset let starším Woody Allenem se seznámila v roce 1968 při zkoušení již zmíněné divadelní hry Zahraj si to znovu, Same. Po jednom z prvních představení ve Washingtonu se ji plachý Allen odhodlal pozvat na večeři. Po návratu do New Yorku se k němu Diane přestěhovala.

Jejich romance se po roce proměnila v pevné přátelství. Na otázku, proč se rozešli, neodpověděl ani jeden z páru jasně. „Byl jsem jedním z jejich prvních partnerů v životě. Byla člověkem uprostřed zrání, rozvíjela se a hledala, co se jí líbí a co ne. Zajímala se o věci, které mě vůbec nezajímaly, a totéž se dělo jí se mnou,“ řekl Allen, který svou bývalou lásku i po rozchodu obsazoval do svých filmů.

Učaroval ji „Michael Corleone  “

Druhý významný vztah navázala s Al Pacinem, kterého poznala při natáčení filmu Kmotr z roku 1972. Jejich jiskření před kamerou pokračovalo i v soukromí. „Alem jsem byla naprosto unešená od samého začátku,“ přiznala se Keaton, která tak dost možná na vlastní kůži zažila lásku na první pohled.

Zamilovaná herečka si ale na vztah se svým kolegou počkala až do Kmotra II. S posledním, třetím dílem Kmotra se jejich vztah zhroutil. Později vyšlo najevo, že se chtěla vdávat, on ale se svatbou váhal, a tak mu dala ultimátům. Jak si vybral, je dnes zcela zřejmé.

Pět let a dost

Třetím osudovým mužem byl pro ni herec Warren Beatty. Poprvé jeho jméno uviděla v titulcích po shlédnutí filmu Třpyt v trávě. Pomyslela si, „wow, pro něj bych umřela“. „Nejen že byl krásný, nádherný, sexy, podmanivý, tajemný a skvělý herec, byl také neuvěřitelným producentem a režisérem,“ pěje Diane i po letech ódy na o devět let staršího Beattyho, se kterým se zapletla roku 1978. Po pěti letech jejich láska vyprchala.

Krátkou aférku údajně měla i s Jackem Nicholsonem.

Proč se nikdy nevdala?

„Zajímalo by mě, jestli jsem jediná žena v mém věku, která dělá u filmu, a není vdaná. Možná jsem blázen,“ zamyslela se Diane, která se cítí šťastná i jako svobodná. „Jsem si vědoma toho, že jsem v tomto ohledu neobvyklá, a možná mi něco uniklo. Ale nikdo nemůže mít všechno, že?“

Ačkoliv se jí projít svatební uličkou nikdy nepoštěstilo, sama se rozhodně necítí. Je totiž matkou dvou adoptivních dětí, dcery Dexter (25) a syna Dukea (20). Jak se nechala herečka slyšet, jedině jim může skutečně důvěřovat, protože důvěra je zdrojem opravdové lásky. Snad právě pro její nedostatek jí to s žádným mužem nevyšlo...

Co jste o Diane možná (ne)věděli

⇒ Rodné přijmení Hall si změnila na Keaton (rodné přijmení její matky), protože už jedna Diane Hall v herecké branži působila.

⇒ Přiznala se, že několikrát prodělala rakovinu kůže a musela podstoupit i operaci.

⇒ Jejím hereckým vzorem je Katharine Hepburn.

⇒ Preferuje pánský styl oblékání – saka, kravaty a klobouky.

⇒ Ráda si pochutnává na sýrech a ořeších.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

13 zajímavostí ze života Coco Chanel

13 zajímavostí ze života Coco Chanel

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 5. 2021 0:05

„Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.“ Svérázná dáma Coco Chanel,…

Ruth Handler (†85): Matka panenky Barbie

Ruth Handler (†85): Matka panenky Barbie

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 5. 2021 0:05

Její panenka Barbie byl nápad za milion! Panenka Barbie je jednou z nejznámějších hraček v americké…

Larry Hagman (†81): 8 obrazů z utajeného soukromí slavného „Džejára“

Larry Hagman (†81): 8 obrazů z utajeného soukromí slavného „Džejára“

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 11. 5. 2021 0:05

Do celosvětového podvědomí se dostal díky seriálu Dallas, kde ztvárnil postavu lstivého „Džejára“.…

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 5. 2021 0:05

Sophie a její manžel princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., vedou relativně…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 5. 2021 0:05

Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy

Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 5. 5. 2021 0:05

Dávno předtím, než ovládly kinematografii počítačové efekty, které dnes pomáhají hercům provádět…

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 5. 2021 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

Orlando Bloom (44): Ze sukničkáře vzorným tátou

Orlando Bloom (44): Ze sukničkáře vzorným tátou

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 3. 5. 2021 0:05

Po natočení série filmů Pán prstenů a Piráti z Karibiku šla jeho popularita prudce nahoru. Orlando…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-