
Tanec bez hranic: Rozhovor se Sophií Bulbulyan, zakladatelkou DK-BEL, mezinárodní taneční organizace propojující pohyb, umění a inkluzi
Francouzská choreografka Sophie Bulbulyan vede soubor Compagnie DK-BEL, taneční organizaci, která se již 20 let specializuje na propojení tance a začleňování lidí se zdravotním postižením. ● Skupina působila ve Francii, Řecku, Togu, Kamerunu, Senegalu, Kanadě a Ghaně, kde vytvářela choreografie, jež boří tradiční představy o „normálním“ pohybu na scéně. ● Vedle představení nabízí také workshopy, školení pro pedagogy a dlouhodobě rozvíjí mezinárodní přístupy k inkluzi v umění. ● Jedním z vrcholů jejich letošní činnosti byla choreografie „C’est Beau!“, která byla uvedena v mnoha městech během Olympijských a Paralympijských her v Paříži 2024. Výrazný byl i jejich podíl na mezinárodním projektu Drops of Breath, první podvodní taneční produkci na světě, která se konala v Řecku. ● V rámci své mezinárodní činnosti DK-BEL spolupracoval také s českým divadlem Archa na projektu What’SAP, který vyústil v představení Každý má v sobě dva vlky. ● Organizace letos rovněž obdržela ocenění od města Villiers-le-Bel (nedaleko Paříže), kde byla DK-BEL původně založena, za dlouholetý přínos komunitě a inkluzivní kultuře.
Můžete se nám představit a říct něco o organizaci DK-BEL? Co stálo u jejího zrodu a jak se vyvíjela během uplynulých 20 let?
Jsem Sophie Bulbulyan, umělecká ředitelka a spoluzakladatelka souboru. S kolegyní, která stejně jako já učila a milovala tanec, jsme založily DK-BEL s cílem nabídnout našim žákům náročnou a kreativní uměleckou praxi.
Zásadním momentem bylo setkání s pěti mladými lidmi se zdravotním postižením, které nás silně zasáhlo.
Rozhodly jsme se pokračovat v umělecké cestě právě s nimi a založily jsme tehdy ještě neprofesionální spolek DK-BEL. Později jsem opustila učitelskou profesi, abych se souboru mohla věnovat naplno, a od roku 2013 jsme profesionální soubor.
Vaše činnost zasahuje do mnoha zemí – působíte ve Francii, Kamerunu, Kanadě nebo Řecku. Co vám tento mezinárodní kontext přináší?
Pracovali jsme ve více evropských zemích (Řecko, Finsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Česká republika, Portugalsko, Chorvatsko, Slovinsko, Kypr), v Africe (Togo, Kamerun, Senegal, Ghana) a také v Kanadě.
Všechna tato setkání s různými kulturami nás obohacují – profesně i lidsky. Získáváme různé pohledy na to, jak lze přistupovat k inkluzi a zpřístupnění umění všem.
Začleňování lidí se zdravotním postižením do scénických umění je klíčovou součástí vaší práce. Jak jste se k tomu přístupu dostali a co vás inspiruje dál?
Všechno začalo setkáním. Zjistili jsme, že je možné tvořit i s „netypickými“ těly navzdory obtížím – a že je to nesmírně inspirativní. Nakonec jsme se stali jedním z mála evropských souborů, které se tomu věnují naplno.
Vaše představení propojují tanečníky s různými fyzickými dispozicemi. Jak v praxi taková spolupráce vypadá – třeba při tvorbě choreografie?
Se všemi tanečníky, s postižením i bez něj, pracujeme stejným způsobem - vycházíme z jejich jedinečnosti. Jediný rozdíl je někdy v tom, jak vnímáme čas. Při práci také musíme brát ohled na bezbariérový přístup do tanečních zkušeben, míst vystoupení a tak nějak celkově logistiku během turné.
Jaký je cíl těchto programů workshopů a školení a jaká je reakce účastníků?
Naším cílem je šířit hodnoty inkluze co nejdále – skrze tanec. Od raného věku je důležité ukazovat, že je možné tvořit a tančit společně, že každý má své silné stránky a může pracovat na těch slabších. Díky těmto aktivitám se daří měnit pohled na osoby se zdravotním postižením – i na umělce s postižením.
Vloni jste vytvořili představení C’est Beau, které bylo uvedeno v mnoha městech během olympijských a paralympijských her v Paříži 2024. Můžete nám o tom říct víc?
Představení „C’est BEAU!“ jsme uvedli více než 50krát v roce 2024 a bylo vysíláno i na francouzské veřejnoprávní televizi během olympijského období.
Krása podle francouzského básníka Charlese Baudelairea je křehkost, chaos, bolest a podivnost – a právě tato definice nás inspirovala k vytvoření inscenace se 12 tanečníky s postižením i bez, zastupujícími 5 kontinentů.
Co podle vás inscenace C’est Beau znamenala pro vás osobně a co pro diváky? Jaké poselství nesla?
Chtěla jsem vytvořit velkolepé dílo jako symbol světa, kde má každý své místo – se svými slabostmi i silnými stránkami. Díky Paříži 2024 jsme měli konečně prostředky k tomu, abychom dali naplno zazářit našim týmům s postižením i bez.
Jak vnímáte českou taneční scénu – co vás na ní přitahuje a kde vidíte prostor pro propojení?
Zatím ji příliš neznám...
Zvažujete spolupráci s českými institucemi nebo projekty? Jak by taková spolupráce mohla vypadat?
Můžeme zde uvést jedno z našich představení a spolupracovat s místními tanečníky s postižením i bez, kteří by vystoupili v úvodu večera. Možné by bylo i školení v oblasti inkluzivního tance.
Vím, že si nepřejete, aby vaše práce byla vnímána jen skrze téma inkluze. Jaké další prvky a témata jsou pro DK-BEL důležité?
Hovoříme o inkluzi v širším smyslu – nejen o vztahu k postižení, ale i o každém, kdo chce vstoupit do procesu umělecké tvorby.
Co vás motivuje po dvaceti letech? Co vás stále žene vpřed ve světě tance?
Vášeň! Hlad po tvorbě!
Nakonec – jak byste jednou větou popsala sílu současného inkluzivního tance?
Jeden pán nám kdysi řekl:
„Dáváte naději na bratrství pro celé lidstvo.“
Jaké výzvy a výhody přináší práce v různých kulturních kontextech a jak koordinujete prmezi Francií a zahraničím?
Mám to štěstí, že se mnou všechny ty krásné projekty řídí úžasná mezinárodní projektová manažerka – Karla Brooker.
Letos jste obdrželi ocenění od města, kde vaše organizace působí. Můžete nám říct víc o tomto ocenění a co pro vás znamená?
Je to uznání kvality práce, kterou jsme během těch let vykonali!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Tomáš Karásek: Abychom se uživili v době rozjezdu firmy, museli jsme pracovat po večerech a přes den vykonávat své původní povolání
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 5. 2025 0:05Tři kamarádi založili kosmetickou firmu a vyrobili funkční sérum na růst řas. O nesnadných…

Shirley Temple-Black (†85): Nejmladší držitelka Oscara i velvyslankyně v Praze
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 5. 2025 0:05Jako kdyby tato pozoruhodná žena prožila dva životy. Stihla totiž dvě naprosto odlišné kariéry –…

Starožitník Martin Cinolter: Každý umělecký směr přinesl světu krásné předměty
Autor: Vendula Pěrušková, Datum: 14. 4. 2025 0:05Svět starožitností je fascinující směsicí krásy, historie, vášně a odbornosti. Za každým předmětem…

Renata Rýglová: Detoxy jsou často přeceňovaným trendem, který není pro zdravé stárnutí klíčový
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 4. 2025 0:05Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…

„IVF už není zázrak, ale běžná cesta k rodičovství,“ říká gynekolog MUDr Jan Šulc
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 3. 2025 0:05Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…

Tereza Nová: Máma tří dětí vybudovala novou kosmetickou značku respektující zdraví a přírodu
Autor: Vendula Pěrušková, Datum: 17. 3. 2025 0:05„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…

„Léčiva vždy užívejte s respektem,“ říká vedoucí slánské nemocniční lékárny Mgr. Marcela Komrsková
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 3. 2025 0:05Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 2. 2025 0:05Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…