
Renata Rýglová: Detoxy jsou často přeceňovaným trendem, který není pro zdravé stárnutí klíčový
Opravdu je naše zdraví a délka života uložená v genech?
Podle vědeckých výzkumů geny ovlivňují naše zdraví pouze z 20-30 %. Představte si to jako recept na oblíbené jídlo. Geny jsou základní ingredience, které jsme dostali, ale to hlavní je, jak s nimi naložíme, jaké další suroviny přidáme a jak celý pokrm připravíme. Zbývajících 70-80 % máme tedy plně ve svých rukou.
Díky objevům v epigenetice víme, že náš životní styl – jídlo, pohyb, spánek či zvládání stresu – může dokonce „přepínat“ naše geny jako vypínače světla. Jsme to tedy především my sami, kdo máme každý den možnost aktivně ovlivňovat své zdraví a kvalitu života, bez ohledu na to, jaké geny jsme zdědili.
Kolika let je člověk schopný se dožít?
Podle současných vědeckých poznatků je teoretická maximální délka lidského života odhadována na 120-125 let. Nejdelší zdokumentovaný věk byl 122 let, 5 měsíců a 14 dní, kterého se dožila Francouzka Jeanne Calmentová. Běžná délka života se však v současnosti pohybuje kolem 80-85 let v rozvinutých zemích, přičemž tento průměr se díky lepší zdravotní péči, životnímu stylu a stravování postupně zvyšuje.
Víme tedy, že budeme žít dlouho, avšak záleží jen na nás, v jaké kvalitě zdraví to bude.
Je právě proto téma longevity tolik na vzestupu?
Téma dlouhověkosti se dostává do popředí zájmu nás všech, a to nejenom z důvodu stárnutí populace a prodlužující se průměrné délce života.
Podvědomě totiž všichni toužíme prožít dlouhý, aktivní a naplněný život. Současně roste povědomí o tom, že kvalitu a délku života můžeme ovlivnit vlastním přičiněním.
V neposlední řadě je téma dlouhověkosti atraktivní i pro byznys a výzkum, což vede k větším investicím do této oblasti a následně i k větší medializaci tématu.
Co přesně si pod pojmem longevity představit? Asi to není jenom o vysokém věku…
Longevity je především o kvalitě života ve vyšším věku. Jde o komplexní přístup ke zdravému stárnutí, který zahrnuje prevenci nemocí, optimalizaci fyzického a mentálního zdraví a udržení vitality do vysokého věku. Podle mě je longevity zdravé, krásné a přirozené stárnutí.
Cílem je prodloužit tzv. „zdravou délku života“ – tedy období, kdy je člověk soběstačný, vitální a může si užívat plnohodnotný život, věnovat se svým koníčkům, být s rodinou a přáteli, a to vše bez zbytečných zdravotních omezení.
Představte si, že můžete plni energie dělat to, co chcete v 50, 70 nebo dokonce 90 letech. Přesně o tom to je.
Dnešní doba ale dává zdraví zabrat. Co stárnutí nejvíc urychluje?
Svět plný turbulencí a hektického tempa představuje pořádnou zátěž. Největšími urychlovači stárnutí jsou právě věci, které považujeme za běžnou součást našich dnů. Patří sem chronický stres, nedostatek kvalitního spánku a špatné stravovací návyky včetně konzumace průmyslově zpracovaných potravin.
Významnou roli hraje sedavý způsob života, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí. Stárnutí dále urychluje nadměrná konzumace alkoholu, kouření, chronické záněty v těle, nedostatečná hydratace a nadměrné vystavování se UV záření.
Ale nebojte se. Uvědomit si to je prvním krokem ke změně, která nemusí být radikální. I malé každodenní volby mohou mít velký vliv na to, jak kvalitně a dlouho budeme žít.
A čím ho naopak nejvíc zbrzdit? Přece každý z nás sní o tom, že se bude cítit fit i v důchodu…
Každý sen si můžeme uskutečnit a záleží jen na nás, jakým způsobem. V případě zpomalení stárnutí a udržení vitality se stačí rozhodnout a začít. Například rozhýbejte své tělo pravidelným pohybem, který vás baví. Může to být tanec, jóga nebo třeba jen příjemná procházka v přírodě. Dopřejte si kvalitní spánek, je to jako když dobíjíte baterky vašeho těla. Jezte pestrou stravu plnou barev a chutí, která je jako palivo pro váš motor.
A nezapomeňte na to nejdůležitější: radost ze života. Obklopte se lidmi, kteří jsou plni pozitivní energie, smějte se nebo se učte nové věci. Je úžasné, jak dokáže pozitivní myšlení a dobrá nálada zázračně působit na naše tělo i duši.
Pamatujte, že není důležité jen přidávat roky k životu, ale hlavně život k rokům. A s trochou lásky k sobě samým a správnou péčí můžeme být vitální v každém věku.
Co o sobě potřebujeme vědět, abychom se do svého vlastního longevity mohli pustit?
Stačí, abychom pečlivě naslouchali tělu a ono nám samo napoví, jak začít. Představte si, že je naše tělo jako kouzelná kniha plná tajemství. Pomocí moderních vyšetření a testů je můžeme odhalit a pochopit. Zjistit, jak jsou na tom naše vitamíny a minerály, jak pracuje náš metabolismus nebo třeba jak se daří našim buňkám.
Nesmírně zajímavou kapitolu představují epigenetické testy. Jsou jako mapa, která nám ukáže, jak náš dosavadní životní styl ovlivňuje naše geny. Je to jako mít v ruce mapu pokladů, která vám prozradí, kde jsou ukryté vaše největší možnosti pro zlepšení. S těmito informacemi můžeme přesně pro vás vytvořit plán péče, který bude respektovat vaše tělo, životní tempo i osobní preference. Protože cesta k vitalitě by měla být především radostná a přirozená.
Kdy s tím začít?
Každičký den. Vše začíná a končí v hlavě. Nikdy není pozdě udělat první krok ke zdravějšímu životnímu stylu. Čím dříve se do toho dáme, tím větší šanci máme ovlivnit kvalitu našeho života v pozdějším věku.
Prevence a včasná péče o tělo i mysl jsou mnohem účinnější než pozdější řešení již vzniklých zdravotních problémů. Je pravdou, že i malé změny v životním stylu, pokud jsou dlouhodobé a konzistentní, mohou mít významný vliv na proces stárnutí. Proto je nejlepší začít hned teď, bez ohledu na věk, protože každý den, kdy se věnujeme svému zdraví, se počítá.
Patří sem i populární detoxy? Nastává jaro, začne jich být plný celý internet…
Detoxy jsou často přeceňovaným trendem, který není pro zdravé stárnutí klíčový.
Víte, že vaše tělo je jako dokonale sladěný orchestr, který má své vlastní geniální „hudebníky“ – játra, ledviny a lymfatický systém, jenž pro vás nepřetržitě hrají symfonii čištění a obnovy? Proto není třeba podléhat módním trendům drastických detoxů.
Místo jarních „šokových terapií“ zkuste své tělo hýčkat postupně a s láskou. Dopřejte mu třeba šťavnaté jarní saláty plné vitaminů, probiotické potraviny pro spokojené bříško, nebo příjemnou procházku rozkvetlou přírodou. Potřebuje především pravidelnou a laskavou péči, ne občasné drastické zásahy. Každý jsme jedinečný a naše tělo nejlépe ví, co mu prospívá. Důvěřujte své vnitřní moudrosti a dopřejte si čas na odpočinek, když ho potřebujete. Vaše tělo vám tuto péči vrátí v podobě energie a vitality.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

„IVF už není zázrak, ale běžná cesta k rodičovství,“ říká gynekolog MUDr Jan Šulc
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 3. 2025 0:05Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…

Tereza Nová: Máma tří dětí vybudovala novou kosmetickou značku respektující zdraví a přírodu
Autor: Vendula Pěrušková, Datum: 17. 3. 2025 0:05„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…

„Léčiva vždy užívejte s respektem,“ říká vedoucí slánské nemocniční lékárny Mgr. Marcela Komrsková
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 3. 2025 0:05Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 2. 2025 0:05Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jiří Maršálek: Tvůrčí záchvaty přicházejí znenadání
Autor: Ladislava Protivanská, Datum: 29. 1. 2025 0:05Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…

Taťjana Medvecká: Nahá ve filmu bych nehrála
Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 12. 2024 0:05Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…

Margaret Sanger (†86): „Každé dítě by mělo být chtěné,“ říkala propagátorka antikoncepce.
Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 12. 2024 0:05Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…

Hana Whitton: Domov je tam, kde má člověk srdce
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 11. 2024 0:05Po léta žije poblíž anglickém Oxfordu, kde založila literární agenturu. U nás je spisovatelka Hana…