Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost
nupreme.cz
Inspirace / Osobnost týdne

Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

datum: 22. 5. 2023 0:05 autor: Kateřina Šimková
Před deseti lety se začal psát příběh, který v roce 2020 vedl k založení české značky Nupreme. Zákazníkům dopřává doslova požitky, z nichž těží zdraví. Vznikají pod ní totiž vycizelované doplňky stravy i potraviny a snacky, které chutnají a tělo zásobují prospěšnými látkami. O tom, jak může zdravý životní styl chutnat a jaké emoce by měl vzbuzovat, abychom u něj zůstali, jsme si povídali s Petrem Žemličkou, spoluzakladatelem Nupreme.

Jaký trend nebo objev na poli zdravého životního stylu a péče o zdraví vnímáte jako nejzajímavější?

„Bezesporu je to individuální přístup k lidem a k vlastnímu tělu. Stejně jako neexistuje samospasitelný preparát nebo potravina, tak neexistuje dieta, která by fungovala žádoucím způsobem u všech. Jsem moc rád, že se lidé učí naslouchat vlastnímu organismu, tomu co, kdy a proč potřebuje. A velmi mě těší, že se čím dál víc otevírá diskuze o psychické pohodě a klade se větší důraz na to, jak to máme nastavené v hlavě. Zdraví je zkrátka komplex, komplex vitálního těla a optimální duševní kondice a je základem pro šťastný a plnohodnotný život.“

Co podle vás v jídelníčku české populace nejvíce schází?

„Je to střídmost a pestrost. Na úsloví, že je třeba všeho s mírou, které jsme slýchali od babiček, je hodně pravdy. To je podle mého názoru základ zdravého životního stylu.“

Když na tento způsob života plánuje člověk přejít, jak by to měl udělat, aby se mu brzy neomrzel?

„Je potřeba chtít. Jakmile je v rovnici slovíčko muset, tak je to varovný signál. Když člověk opravdu chce, baví ho to. A pak to jde samo.“

Vaše značka staví na lahodných chutích, to je jeden ze základních požadavků, které při vývoji dobrot naplňujete. Hraje i to roli, aby se člověk udržel na správné koleji k dobré kondici?

„Samozřejmě! Když máte vedle silné vnitřní motivace v cestě za zdravým životním stylem po boku i lahodnou chuť, je to vlastně taková malá odměna a vše jde snáze. My jsme si v Nupreme přáli, abychom cestu za tím být fit mohli našim zákazníkům co nejvíc zpříjemnit. Aby byla dlouhodobě udržitelná, musí přinášet radost. Je to rozhodně náročnější na vývoj, ale víme, že tak lidem poskytujeme mnohem větší hodnotu a pomáháme jim budovat pozitivní vztah ke zdraví prospěšným dobrotám. Mělo smysl u péče o kondici zůstávat, když by to bylo utrpení? To by nikdo nevydržel.“

Jakou perspektivu má zdravé stravování a suplementace čili užívání doplňků stravy v běžném životním rytmu člověka?

„Celosvětové trendy ukazují, že dobrou. Zdravotní péče je čím dál nákladnější. To je jeden pilíř. Ne každý na ni dosáhne. Tím nemyslím v České republice, ale rozhodně existují státy, i západně od nás, kde je těžší se k ní dostat. Lidé si uvědomují, jaká omezení jim přináší nejrůznější onemocnění. A moc dobře vědí, že život mají jen jeden. Aby si ho mohli dobře užít, nejlépe aktivně a radostně, musí o sebe pečovat. A k tomu jim zdravé stravování a správně užívané doplňky stravy mohou výrazně dopomoci. Je to prostě forma prevence.“

Řekněme, že člověk si začal více hýčkat svou vitalitu. Podle čeho by se měl orientovat při výběru nejrůznějších doplňků stravy a speciálních potravin?

„Základem je číst etikety. A pokud výrobce „mlží“, pak je to o dalším hledání informací. Ale pokud ani tak není nic jasnějšího, já sám bych pak od koupě a zkoušení upustil. Dávám přednost kvalitě a transparentnosti. To je pro mě záruka důvěryhodnosti. Papír a internet snesou vše. Proto bych za varovný signál považoval i ostentativní vychvalování a přemíru kladných a podobně formulovaných recenzí. Vzbuzuje to podezření.“

Je ještě něco, na co by si měl dát zájemce pozor?

„Výrobci tvrdí, že provádí analýzy. Jenže jejich výsledky a zprávy z nich nenajdete veřejně dostupné, nebo je najdete, ale jsou poněkud staršího data, třeba dělané dva, tři roky zpět. Jako chybu to vnímám zejména v případě přírodních BIO produktů. Z naší vlastní zkušenosti mohu říct, že každá šarže má trochu jiné hodnoty a je důležité tyto odchylky monitorovat. A je to logické. Při pěstování nejsou vždy stejné podmínky, stejný sluneční osvit, stejná teplota, plodina je trošku jinak skladována nebo převážena. Proto u nás v Nupreme provádíme analýzy u každé šarže. Ty jsou pak volně k dispozici u každého produktu na našem e-shopu nustore.cz, kde si je mohou lidé prohlédnout a stáhnout.“

A může se zdravý životní styl obejít bez dobrého rozpoložení mysli?

„Myslím, že to jde ruku v ruce. Když máte dost energie, je větší šance, že si udržíte dobrou náladu.“

Jak to máte s dobrou náladou vy?

„Chci být šťastný, protože život je krásný a štěstí není o tom, co jsem dokázal, nebo kolik vydělávám. Štěstí je prostě rozhodnutí. A já jsem se pro štěstí rozhodl.“

Který produkt z nabídky Nupreme si vy sám nejraději dopřáváte?

„V současnosti je to jednoznačně naše kombucha (pozn. fermentovaný nápoj bohatý na probiotické kultury, vitamíny a minerály). Alespoň jednou denně. Mám na ní závislost! Pokaždé, když ji popíjím, cítím, jak dělá mému tělu dobře a jak prospívá zažívání. Není pasterovaná, fermentační proces probíhá i v láhvi, je to zkrátka živý nápoj. Když si ji otevřeme po pár měsících od výroby, už krásně perlí a má více kyselkavou, parádně osvěžující chuť. V nabídce máme dvě příchutě: yerba maté s malinou nebo zelený čaj. Právě zelený čaj je můj aktuální favorit!“

Vaše profesní dráha zprvu nevedla k vlastnímu podnikání…

„Pohyboval jsem se v korporátním prostředí hlavně automobilového průmyslu. Auta miluji pořád! Byla to skvělá škola a nasbíral jsem spoustu krásných zážitků. Po víc než deseti letech jsem ale zjistil, že nejsem korporátní typ. Vždy jsem chtěl vybudovat něco vlastního, prospěšného lidem, získat víc času na své blízké, sebe, toužil jsem po větší svobodě, flexibilitě, mít pasivní příjem. Po řadě omylů nyní vím, že jsem na správné cestě, práce mne baví a již dnes mi přináší celou řadu vytoužených výhod. Za to jsem moc vděčný.“

Takže bylo vaší největší životní výzvou rozjet vlastní značku?

„Neřekl bych. Pro mne to byl asi rozvod a zvládnout jej tak, aby to všechny zúčastněné zasáhlo co možná nejméně. Z prvního manželství mám dvě bezva děti. Moje partnerka má ze svého prvního sňatku skvělou dospělou dceru. Jsme prima tým, dva dospělí, tři báječní potomci a dva úžasní psi. Jsou to parťáci, společně můžeme trávit volný čaj prakticky jakkoli a já jsem moc rád, že jej stále občas chtějí trávit i s námi.“

Jak rád trávíte volný čas?

„Miluji sport, rodinu, přírodu, auta, práci kolem domu i na zahradě. Rád se věnuju tesařině a truhlářskému řemeslu. Je to pro mě relax. A k tomu se snažím najít si dvakrát denně prostor na védskou meditaci, díky níž se mi daří se napojit na své vnitřní já. Nevěřili byste, jak lidé ztrácí kontakt sami se sebou vlivem dnešního životního rytmu a množstvím starostí. Takže chvilka věnovaná meditaci může změnit víc, než se na první pohled může zdát.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak na sestavení rutiny péče o pleť a co mladá pleť opravdu potřebuje?

Jak na sestavení rutiny péče o pleť a co mladá pleť opravdu potřebuje?

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 23. 9. 2024 0:05

Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…

Dagmar Kožinová: Náš život je odrazem naší schopnosti snít, mít své vize, ale zároveň je i následovat a realizovat

Dagmar Kožinová: Náš život je odrazem naší schopnosti snít, mít své vize, ale zároveň je i následovat a realizovat

Autor: Aneta Václavíková, Datum: 17. 9. 2024 0:05

Mít svůj záměr nebo vizi, kam chci směřovat svůj život. Ať již v pracovní nebo osobní rovině. Někdo…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2024 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 22. 7. 2024 0:05

Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Autor: Jana Nováková, Datum: 15. 7. 2024 0:05

V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Autor: Petra Tomanová, Datum: 29. 6. 2024 0:05

Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…