Na vozík ho v jeho 17 letech připoutala autonehoda. Přesto to nevzdal a představy o plnohodnotném životě nejen naplnil, ale dalece přesáhnul. Kromě vrcholového sportu Jiří také zároveň pracuje – v nemocnici a v rehabilitačních ústavech pomáhá ochrnutým lidem, a dokonce školí ostatní, aby věděli, jak s handicapovanými lidmi zacházet.
Aktivní je ale i ve svém volném čase. Když se zrovna nevěnuje rodině a dětem, přímo ukázkově zvládá i péči o rodinný dům. Právě na to, až bude zase konečně doma, se na každém turnaji těší ze všeho nejvíce. Často totiž bývá pryč i několik týdnů, a o to více si to pak doma s rodinou užívá. „Teď jsem se zrovna dal do renovace nábytku. Je to pro mě únik od denních starostí, člověk u toho neskutečně vypne. Totiž u stolního tenisu je důležité mít hlavu stoprocentně čistou,“ popisuje Jiří.
Jeho dalším oblíbeným způsobem odpočinku je rybaření, které mají v rodině, a tak na ryby chodil už jako malý kluk. „Děda i táta chodili na ryby, já, když jsem chtěl za školu, tak jsem šel na ryby,“ směje se Jiří a popisuje, co se mu právě na rybaření tolik líbí: „Máš tu naprostý klid a jediná tvoje starost je, jestli tam dáš žížalu nebo kukuřici. Je to také o spojení s přírodou. Člověk sedí u vody, pozoruje kachny, občas se kolem něj prosmýkne užovka.“
Rád chodí zkoušet štěstí na Jizeru u Mladé Boleslavi. „Je to hodně o tom, kam se člověk dostane. Je spousta krásných míst, ale občas je těžké je na vozíku objevovat,“ přiznává Jirka. S dopravou mu proto pomáhá prostorný vůz Toyota Proace City. Na takovou výpravu s sebou totiž nadšený sportovec a rybář potřebuje dva vozíky – svůj klasický a ještě sportovní, proto potřebuje v autě dostatek prostoru i snadný přístup.
„Myslím, že sportovat s handicapem není nic výjimečného, ani obtížného. Spíš bych při výběru sportu přemýšlel o tom, jaká disciplína je vhodná pro toho konkrétního člověka,“ říká Jiří k tomu, že na většinu lidí působí jako hrdina.
„U stolního tenisu je 10 kategorií handicapu, s tím, že 1 až 5 jsou vozíčkáři, 6 až 10 jsou ,choďáci’. Pak je ještě jedna kategorie, jedenáctka, a to jsou sportovci s mentálním postižením. 1 je nejvíce postižený hráč, 10 nejméně. Já hraji v kategorii TP 2,“ popisuje systém svého sportu Jiří Suchánek. Zajímavá je i jeho motivace:
„Proč to vlastně dělám? Nejvíce mě na tom baví parta. Jsou to většinou fajn lidi, kteří hrají fér. Sportovci obecně bývají lidi do nepohody.“
Zdroj fotografií a videa: Toyota ČR
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…
Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…
V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…
Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…
Role lékárníka v moderním zdravotnickém systému nabrala na obrátkách během pandemie Covid19. První…
Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…