
Oldřich Drápal: Výrobce slámového vína i „Slamáčku“
Chtěl zužitkovat vše, co se urodí. Vznikla tak delikatesa ze slámového vína, která nemá obdoby. Porotce soutěže Regionální potravina okouzlil naprosto jedinečným produktem – rosolem Slamáčkem, jehož základem je slámové víno odrůdy Pálava. Ocenění Regionální potravina získal v roce 2021.
Ve sklepě nemůžou být dva
Oldřich Drápal začal s vínem koketovat ve svých třiceti letech. Měl malou vinici, na které se učil s vínem pracovat. Postupně se stejnému oboru začal věnovat také jeho syn, který vystudoval vinařskou školu ve Valticích.
„Vždycky jsem říkal, že ve sklepě nemůžou být dva. Vinařství převzal můj syn a já jsem prakticky osm let nedělal žádné víno. V 55 letech jsem se rozhodl, že se k vínu vrátím. Zaměřil jsem se ovšem na slámová,“ popisuje začátky Oldřich Drápal, který byl v roce 2020 zapsán do Síně slávy českého a moravského vinařství za celoživotní vinařský přínos.
Vyrobit slámové víno je obrovská výzva
Jak se člověk dostane k tomu, že se stane významným producentem slámového vína nejen u nás, ale i v Evropě? Vlastně poměrně logicky. K tomu totiž nepotřebujete mít velký sklep ani vinařství, což bylo pro pana Drápala prioritou. Rovněž se stále ještě jedná o poměrně neprobádanou oblast, tudíž i velkou výzvu.
„Náš legendární profesor Vilém Kraus, vinař tělem i duší, kdysi řekl, že vyrobit slámové víno je sice ta nejvyšší liga, ale zároveň největší řehole. Jeho výroba totiž trvá více než rok. A právě dostat se do dvouletého cyklu, abych měl vůbec co prodávat, bylo u mého podnikání to nejsložitější,“ přiznává zkušený vinař.
A jak se liší výroba slamového vína od klasického? Hrozny se nesmějí sbírat do plných beden, ale musí se dávat vedle sebe. Následně se rozloží do půdních prostor na slámu, nebo se zavěsí do netkaných textilií. Poté, co do jara vyschnou, začnou se lisovat.
Slamáček – unikátní rosol ze slamového vína
Přestože už se pan Drápal řadí mezi sedmdesátníky, rozhodně mu nechybí inovativní duch. Jinak by nepřišel na trh se zcela novým výrobkem – rosolem ze slámového vína.
„Ať už budete vyrábět cokoliv, vždycky vám z toho něco zůstane. To je případ i mého kvalitního slámového vína. Když ho lahvuji, první dva litry, než se filtr ‚zavíní‘, nemůžu použít. Vloni mě napadlo, že by z nich vyrobil ještě něco dalšího. Vyhrál to rosol.“
Slamáčka můžete podávat k sýrům, zdobit jím dezerty a jednohubky nebo ho využít místo brusinek ke svíčkové. Případně si ho vychutnat jen tak, protože Slamáček není jenom sladký, ale je plný chuti.
„Rosol vyrábí i jiní vinaři, ale z klasického vína. Jenže v mém slamáčku je převážně přírodní cukr, ostatní musí přislazovat klasickým cukrem. To je zásadní rozdíl, který se projevuje v harmonii chuti,“ upřesňuje odborník.
Od metody pokus–omyl až k zisku Regionální potraviny
Oldřich Drápal za téměř 20 let vyprodukoval slámové víno z 24 odrůd ze 100 šarží vín. Získal řadu významných mezinárodních i tuzemských ocenění, mezi něž patří také Regionální potravina v Jihomoravském kraji za jeho unikátní rosol Slamáček.
„Slamáček je pro mě naprosto nový produkt, který zatím nikde jinde neseženete. Výhra v soutěži Regionální potravina mě potěšila. Také mi otevřela cestu dostat se na spoustu akcí a trhů, kde mohu prodávat veškerý svůj sortiment. Každý úspěch je povzbuzení,“ dodává Oldřich Drápal.
S koupí Slamáčku získáte i kousek moudrosti, kterou pan Drápal do výrobku vkládá svým srdcem. Další informace o ocenění Regionální potravina, oceněných výrobcích i producentech naleznete na stránkách: www.regionalnipotravina.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Tereza Nová: Máma tří dětí vybudovala novou kosmetickou značku respektující zdraví a přírodu
Autor: Vendula Pěrušková, Datum: 17. 3. 2025 0:05„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…

„Léčiva vždy užívejte s respektem,“ říká vedoucí slánské nemocniční lékárny Mgr. Marcela Komrsková
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 3. 2025 0:05Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 2. 2025 0:05Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jiří Maršálek: Tvůrčí záchvaty přicházejí znenadání
Autor: Ladislava Protivanská, Datum: 29. 1. 2025 0:05Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…

Taťjana Medvecká: Nahá ve filmu bych nehrála
Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 12. 2024 0:05Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…

Margaret Sanger (†86): „Každé dítě by mělo být chtěné,“ říkala propagátorka antikoncepce.
Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 12. 2024 0:05Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…

Hana Whitton: Domov je tam, kde má člověk srdce
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 11. 2024 0:05Po léta žije poblíž anglickém Oxfordu, kde založila literární agenturu. U nás je spisovatelka Hana…

Jak na sestavení rutiny péče o pleť a co mladá pleť opravdu potřebuje?
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 23. 9. 2024 0:05Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…