Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nikdo nejsme dokonalý
Inspirace / Osobnost týdne

Nikdo nejsme dokonalý

datum: 28. 11. 2018 0:06 autor: Eva Zelinková
„V posuzování krásy se příliš neukvapuji,“ říká plastický chirurg MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny. „Kromě transplantace vlasů provádím všechny zákroky, které s plastickou estetickou chirurgií souvisejí. Největší zájem je ale dlouhodobě o operace obličeje a krku, očních víček a nosu.“

Primář Ústavu estetické medicíny MUDr. Dušan Záruba nám prozradil, že o profesi plastického chirurga původně neuvažoval. „Ještě na gymnáziu jsem přemýšlel o studiu architektury, ale nakonec vyhrála medicína. Pro plastickou chirurgii jsem se ale rozhodoval až po skončení lékařské fakulty během vojenské služby, která byla tehdy pro lékaře jeden rok,“ líčil nám stejně upřímně, jako když následně odpovídal na další otázky.

Hodilo se vám být lékařem i na vojně?

Určitě ano, protože jsem byl rok v nemocnici na oddělení interny, takže jsem měl možnost poznat a pracovat v nechirurgickém oboru tak dlouho, jak bych jinak v praxi nemohl – a navíc jsem mohl pracovat s výbornými lékaři, kteří mě hodně naučili.

Jak vzpomínáte na léta v Ústavu lékařské kosmetiky?  

Tam jsem pracoval osm let, z toho šest let pod vedením primáře Fahouna, který byl vynikajícím odborníkem v estetické chirurgii a ještě lepším učitelem a neváhal mi předat všechny své zkušenosti z oboru estetické chirurgie. Bylo mi ctí pak po jeho odchodu do důchodu v roce 1994 převzít oddělení plastické chirurgie.

Za jakých okolností jste přešel do Ústavu estetické medicíny, kde jste už 22 let primářem?

Do něj jsem nepřešel já, ale ÚEM v podstatě přišel ke mně. Po skončení působení Ústavu lékařské kosmetiky v Praze v Jungmannově ulici v roce 1996 jsme se přestěhovali do Emauz, kde se z provozních důvodů rozdělila pracoviště plastické chirurgie – jako Ústav estetické medicíny a Ústav lékařské kosmetiky zde zůstal coby pracoviště kosmetiky a korektivní dermatologie.

Jde plastická chirurgie rychle kupředu?

To by bylo na delší a podrobnější povídání. Řada operací se v zásadě příliš nezměnila, pouze se využívá nových materiálů a lepšího technického vybavení. Ale provádí se i operace, které dříve hlavně kvůli technickému a přístrojovému vybavení ani nebyly možné. Jedná se například o laserové nebo endoskopické operace.

Jsou zákroky finančně dostupné pro všechny nebo je to jen záležitost VIP klientů?

Plastická, respektive estetická chirurgie u nás, alespoň pokud mohu mluvit za naše pracoviště, vždy byla a stále je dostupná víceméně pro všechny. Ceny operací nikdy nebyly „nedostupné“ a všichni naši pacienti mají stejně kvalitní péči. Zde se příliš VIP rozlišovat nedá.

Svou manželku jste už měl také „pod skalpelem“?

Vzhledem k tomu, že estetické operace považuji za striktně osobní záležitost a zásadně nesdělujeme jména kohokoli, kdo byl na našem pracovišti operován. Platí to i pro naše zaměstnance a rodinné příslušníky.

Který ze zákroků byste jí v žádném případě nedovolil?

Řada pacientek se mě někdy zeptá, zda bych to či ono doporučil své ženě. Odpovídám jim, že pokud si budu myslet, že by pro ni byl zákrok vhodný a měl dobrý efekt, nemám důvod jí operaci nedoporučit. Své ženě nebo dceři bych zákrok nedoporučil, pokud bych si myslel, že pro ni není vhodný. Nemohu jí to ale nedovolit, pouze mohu odmítnout zákrok osobně provést, tak jak to mohu odmítnout kterékoli pacientce, kdybych si myslel, že pro ni není operace z nějaké ho důvodu vhodná.

Bavíte se doma o práci nebo je to tabu?

Doma se snažím o práci nemluvit, a když je to nutné, tak pouze organizačně, co bude třeba zařídit a podobně, protože s manželkou spolu pracujeme. Nejsme ale spolu stále na jednom pracovišti. Já ovšem musím bohužel spoustu pracovních věcí ještě dohánět doma, takže se sice o práci nebavíme, ale moje práce je u nás doma přesto často přítomna.

Na co se specializujete právě vy a s jakými výsledky?

Estetická chirurgie není zase tak široký obor, takže v podstatě kromě transplantace vlasů provádím všechny zákroky, které s plastickou estetickou chirurgií souvisejí. Ve větším počtu určitě na našem pracovišti provádím operace obličeje a krku, víček a nosu. V tom má naše pracoviště již dlouhodobě určitou tradici. Tyto operace se s velmi dobrými a dlouhodobými efekty prováděly již za primáře Fahouna a já věřím, že je tomu tak i dnes.

Máte i zpětnou vazbu, ať z pražské kliniky nebo z Karlových Varů, kde také jeden den v týdnu operujete?

Klienti se k nám dlouhodobě vracejí, ať už je to po mnoha letech s podobným problémem, který se již operací řešil, nebo přicházejí k jiným operacím, protože byli s výsledky operací v minulosti spokojeni. Zpětnou vazbu tedy mám i po více než třiceti letech po první operaci, s řadou klientek jsme již prošli období a jejich problémy od svobodných děvčat po čerstvé babičky.

Od roku 1999 jste také uznávaným soudním znalcem v oboru chirurgie se specializací plastická chirurgie. Co si pod tím máme představit?

Soudní znalec posuzuje vzniklé komplikace a postupy operací a odpovídá na otázky soudu z hlediska odborného. Není to příliš naplňující činnost, protože to, co se řeší u soudu, je mnohdy velmi obtížné objektivně posuzovat a navíc se mnohdy soudí věci, které by se řešit nemusely, kdyby jednání a chování jedné strany vůči druhé nebylo jednoznačně účelové.

Uznáváte „jen“ dokonalé ženy? Jaký je podle vás idol krásy?

Myslím, že dokonalá žena rozhodně nemusí splňovat idol krásy, který je navíc určitým odrazem doby a místního „folkloru“. Já vycházím spíše z toho, že nikdo nejsme dokonalý a jednoznačný idol krásy určitě nemám, navíc mnohdy krásu objevíte i po delším čase, takže se v tomto posuzování příliš neukvapuji.

Jaké koníčky vám pomáhají po náročné práci relaxovat?

Často mi v tom pomáhá práce zcela odlišná od mého zaměstnání. Nejsem ale typ člověka, který umí relaxovat tím, že hodiny nedělá nic. Rád cestuji a poznávám a objevuji něco nového. Lyžování nebo cyklistika mě také pomáhají, ale čím dál více to pojímám odpočinkově. Nekladu si za cíl překonávání byť jen osobních rekordů.

Máte i MOTTO, které vás spolehlivě „staví na nohy“?

Jedno bych měl, ale to nemohu napsat, tak jak to obvykle říkám. Přeloženo by to bylo: Nevzdat to v mezní situaci!“ To je třeba nejen v mém oboru, ale i v běžném životě.

Existuje nějaká RADA pro čtenáře – třeba s čím neotálet a raději se přijít poradit, než cokoli zanedbat? Našly by nějaké návody třeba ve vašich knížkách Chirurgie pro krásu a Estetická chirurgie, kterých jste spoluautorem?

V těchto knihách je spíše popsána problematika a rozsah estetických operací, není to pojato jako rady co a kdy dělat. Myslím, že moje rada je přijít se poradit, pokud mám s něčím problém a chci to řešit. Někdy je řešení poměrně snadné, jindy skoro nemožné – a to je pak pro další rozhodování podstatné.

 

 

 


Další články z rubriky

Lilian Wyles (†89): Detektiv v sukni aneb To Scotland Yard ještě nezažil

Lilian Wyles (†89): Detektiv v sukni aneb To Scotland Yard ještě nezažil

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 7. 2021 0:05

Vrchní inspektorka Lilian Wyles byla vůbec první ženou, která sloužila v londýnském Scotland Yardu…

Iva Kyselá: „Když je dusno v místnosti, vyvětráte. Ve vztazích se dá vyvětrat tím, že o svých pocitech mluvíme.“

Iva Kyselá: „Když je dusno v místnosti, vyvětráte. Ve vztazích se dá vyvětrat tím, že o svých pocitech mluvíme.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 23. 6. 2021 0:05

Harmonii do rodin se snaží vnášet soukromá Akademie rodičovství. Své o tom ví a s námi o tom…

Martin Patřičný: „Dřevo k nám mluví lidským hlasem.“

Martin Patřičný: „Dřevo k nám mluví lidským hlasem.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 16. 6. 2021 0:05

Výtvarník a spisovatel Martin Patřičný je známý i z 26dílného televizního dokumentu, jak jinak než…

Klára Janečková: „Než špatný vztah, to raději žádný!“

Klára Janečková: „Než špatný vztah, to raději žádný!“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 2. 6. 2021 0:05

Spisovatelka a školní psycholožka Klára Janečková přiznává, že vždy milovala vše francouzské.…

Zuzana Hubeňáková: „Mojí hlavní ambicí je přinést lidem trochu zábavy.“

Zuzana Hubeňáková: „Mojí hlavní ambicí je přinést lidem trochu zábavy.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 26. 5. 2021 0:05

Skoro se nám ani nechce věřit, že Zuzana Hubeňáková pracovala jako manažerka v IT společnosti. Ale…

Donna Karan (72): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Donna Karan (72): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 5. 2021 0:05

Zatímco většina módních návrhářů prezentuje luxusní kolekce, Donna Karan vsadila na to, co…

Martin Petiška „Je mi příjemné, že mi kamarádi dodnes říkají Martínku... Aspoň si nepřipadám starý.“

Martin Petiška „Je mi příjemné, že mi kamarádi dodnes říkají Martínku... Aspoň si nepřipadám starý.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 12. 5. 2021 0:05

Spisovatel Martin Petiška je tím kudrnatým blonďáčkem z „Martínkovy čítanky“, kterou pro něj a o…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 5. 2021 0:05

Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová