Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Na jógu není nikdy pozdě, dá se cvičit do sta let
www.dum-jogy.cz
Inspirace / Osobnost týdne

Na jógu není nikdy pozdě, dá se cvičit do sta let

datum: 12. 9. 2018 2:20 autor: Eva Zelinková
Když nám tato příjemná instruktorka při cvičení opakovala, že na jógu není nikdy pozdě, hned nás zajímalo, do jakého věku se dá cvičit. Na to hned odpověděla: „Do sta let! Důkazem toho je třeba aktivita stoleté lektorky jógy Tao Porchon-Lynch a mnoha dalších.“ Vzápětí ale Jarmila Kučmášová s úsměvem a odhodláním dodala, že ona tu chce být alespoň do sto šesti let… „Ale zdravá, a to i  myšlením – a čilá.“

(Zdroj: www.dum-jogy.cz)

To podle ní dokáže právě s jógou. „Cvičením nezatuhne tělo, ani mozek.“ Dnes už se ví, že naše tělo je vlastně celé tvořeno z 65 % tekutin (voda, krev, lymfa, sliny atd..). Každý kousek těla – uvnitř i vně – je z buněk, které jsou propojené pavoučí sítí též z tekutin. Vědecky je pak dokázáno, že se potřebujeme hýbat, aby se pohybovaly i tekutiny uvnitř. Jinak ztuhneme, zhloupneme a přijdou nemoci.“

Podle Jarky Kučmášové přitom stačí provozovat aktivity klidně jen rekreačně. „Určitě. Navíc třeba jóga je jediným cvičením (ne sportem), ve kterém není důležité, jak vypadají cviky zvenčí, ale jak se přitom cítíme. Učí nás chodit do těla a rozumět mu. My se jinak sledujeme jen zvenčí, řešíme, jakou máme váhu, oblečení, barvu vlasů…, ale vnitřek těla nevnímáme.“

Jenže jak se do svého těla dostat? „Hlavně dýcháním, dále pomocí relaxací, meditací i zvláštními cviky, vnitřními očistami těla. To vše tělo uvnitř rozhýbává, nic tam netuhne, všechny tekutiny se pohybují. My své tělo najednou cítíme, vše prožíváme. Přitom předtím jsme své tělo třeba neměli ani rádi. Vadilo nám, jaké je, takže jsme se od něj distancovali. Ale jóga je o sebelásce a nedokonalosti. Učí nás, jak nebýt dokonalý. Každý cvičí podle pocitů svého těla. Lektorem i učitelem je naše tělo. Proto vždy v lekcích zdůrazňuji, že já jenom ukazuji. A hlídám, abychom svým tělům neubližovali.“

   

(Zdroj: www.dum-jogy.cz)

Řečeno jazykem jogínů, tělo musí být pro naši duši – mysl – psychiku chrámem. Zvenčí pevné, bezpečné, stabilní, vyvážené a uvnitř bez napětí, volné, svobodné. Jak říká dále Jarka Kučmášová, „duše by si v něm měla lebedit. Proto je jóga vhodná pro jakýkoliv věk, pro každou váhu člověka, pro lidi s postižením nebo i se zdravotními problémy. A div divoucí, lidé mohou jenom cvičit, netuše, že vlastně i správně dýchají, relaxují a pomocí cviků tělo čistí. Tělo se zvenčí krásně zpevní a uvnitř nádherně uvolní.“

A kdy se o jógu začala zajímat sama paní Kučmášová? „Po třetím dítěti, které jsem měla po čtyřicítce a kdy jsem přibrala přes třicet kilo. Právě kvůli potížím po porodu i hubnutí jsem se pak bála, aby mi po velkém a rychlém zhubnutí neplandaly svaly. (smích) Ale měla jsem také potíže s pánví. No a jóga mi pomohla velmi rychle. I cvičení Pěti Tibeťanů. Lektorovat, nebo-li ukazovat lidem, jak chodit do svého těla, s tím jsem začala ale až s nástupem do důchodu v 58 letech. Teď je mi 65.“  

Dlužno dodat, že cvičí denně i několik hodin a všechny druhy jógy: power, gravid, pro seniory, aby záda nebolela, speciální ženskou jógu i hot jógu. Stále se přitom učí nové a nové věci, chodí na různé kurzy. „Na „stará kolena“ jsem konečně objevila, co mě baví, naplňuje a co mohu předávat pomocí ukazování, co a jak, dalším.“

Také nám vysvětlila, proč se cvičí jóga třeba v horku a zda se po ní skutečně mládne. Podle ní se dá třeba hot jóga srovnávat se saunováním, i když se cvičí v mnohem méně stupních. „Ale lidé se při ní pohybují, tudíž pomáhá stejně jako v saunách odcházet jedům z těla. Jde o velkou očistu. To, co nadýcháme ze vzduchu, poletavý prach, foto-smog, ozon, jedy z jídla i pití – ba i jedovaté myšlenky – to vše odchází při hot józe z těla. Navíc se tělo krásně uvolní a pomocí tepla i pohybu vše uvnitř rozvodní, získáme energii. Tělo se očistí až k jádru buněk i zevnitř. Na to peeling ani pleťové masky nestačí. A navíc kolagen, čili nová pleť, se tvoří jen pohybem. Každý den se dělením vytvářejí nové buňky a každý den odumírají staré. Těm novým je proto třeba umožnit zářit očistou a ty staré, odumřelé  pocením a rozprouděním lymfy posílat z těla ven. Teplo a následně pocení nám v tom velmi pomáhá. Nejvíce se ovšem mládne při denním praktikování cvičení z tzv. ženské speciální jógy. Při ní se aktivuje speciální zázračná energie v těle, kterou v sobě každý máme.“    

MOTTO, u kterého denně medituje: Nevíme, kdy nás smrt potká, takže musíme být připraveni potkat ji všude. A chci ji potkat jako spojence, ne jako něco, co nahání strach.

Tato instruktorka jógy je také dobrovolnicí mobilní hospicové služby Cesta domů. „Šla jsem do toho s vědomím, že dobrovolnická práce nesmí být z pocitu viny nebo z vypočítavosti. To pak lidé vyhoří. Mně se to naštěstí nestalo.

A musím říct, že mě těší pomáhat úžasným rodinám, které potkávám už šest let. Těm, které si nechají odvážně své „umírající“ doma. Nedají je ani do nemocnice, ani do jiného zařízení. Klaním se před nimi, obdivuji je. Pak se jenom potřebuji vyspat, protože k nim do rodin s umírajícími chodím často i na noční. Ale právě díky józe se umím vyvažovat, harmonizovat, uzemňovat – nyní popisuji psychiku, čili duši. A to mne učí stále lépe a lépe jóga. Také ale jezdím každý rok jako dobrovolník pracovat do světa. Letos pojedu například na pobřeží oceánu v Mexiku pomáhat jako dobrovolník v rámci programu záchrany rodících se vzácných želviček.“

RADA, jak si zkvalitnit život: „Je to velmi jednoduché – cvičit denně, ale méně než málo. Pak člověk vydrží cvičit si až do sta let. Metoda se jmenuje kaizen (změna k lepšímu). Pracujeme s ní s klienty například v kurzu Pět Tibeťanů. Stačí deset minut i méně, ale denně. A jednou týdně si dojít třeba na hot jógu či jinou lekci.“

 


Další články z rubriky

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 3. 2023 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 3. 2023 0:05

Ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou začali v roce 1993 vyrábět pod značkou…

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 2. 2023 0:05

O kvalitě a účinnosti produktů si GERnétic nám vyprávěla Nathalie Michel, technická a regulatorní…

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

Autor: Eva Libigerová, Datum: 13. 2. 2023 0:05

Největším Komplexním onkologickým centrem v Česku je Fakultní nemocnice Bulovka. Disponuje mnoha…

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 27. 12. 2022 13:00

Když se láme rok, lítají špunty. Proto jsme vyzpovídali národní sommelierku Kláru Kollárovou,…

Jan Málek alias Mistr Málek: Popularizátor dobrého jídla

Jan Málek alias Mistr Málek: Popularizátor dobrého jídla

Autor: Radka Nohejlová, Datum: 22. 12. 2022 0:05

Když vás učí mistr řezník, je radost ochutnat výsledek. Jestli vás už napadla myšlenka domácí…

Renáta a Kristýna. Dvě ženy, které pracují srdcem

Renáta a Kristýna. Dvě ženy, které pracují srdcem

Autor: Jitka Lenková, Datum: 12. 12. 2022 0:05

Renáta a Kristýna. Dvě ženy, které pracují srdcem. A je to vidět! Byť by se mohlo zdát, že jejich…

Jiří Maršálek: Jak se nebát negativních emocí a najít sám sebe

Jiří Maršálek: Jak se nebát negativních emocí a najít sám sebe

Autor: Jitka Lenková, Datum: 6. 12. 2022 0:05

Jak vnímá současný svět nová generace mladých autorů? Poměrně netradičně na tuto otázku svou…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

30. 3. 2023 9:30 autor -mav-