Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
MUDr. Jiří Landa: „Podpůrnou léčbou bylinkami bojuji o prodloužení a zkvalitnění života! A to přece stojí za to!“
archiv MUDr. Jiřího Landy
Inspirace / Osobnost týdne

MUDr. Jiří Landa: „Podpůrnou léčbou bylinkami bojuji o prodloužení a zkvalitnění života! A to přece stojí za to!“

datum: 16. 10. 2019 0:05 autor: Eva Zelinková
Doktor Jiří Landa se dostal do povědomí široké veřejnosti kromě jiného i tím, že získal v roce 2008 na světovém kongresu integrované medicíny v Rakousku zlatou medaili za Bylinnou ústní vodu, která nese jeho jméno. Oč jde a jaké má po dvaadvacetileté praxi ve fytoterapii výsledky, zejména v případě ­spojení s léčbou onkologických pacientů?

„Víte, já bylinnou ústní vodu začal dělat v roce 1992 původně jen pro své známé a přátele. Dnes už je běžně na trhu. Máme s ní nadstandardní výsledky jak při prevenci, tak i při léčbě parodontitidy nejen u nás, ale i v zahraničí. Je to výhradně přírodní produkt bez konzervačních látek a tzv. chemie.“

Kde je „Bylinná ústní voda“ k sehnání?
„Ve vybraných lékárnách nebo si ji lze objednat.“

Proč jste se vlastně dal na fytoterapii, když jste začínal jako gynekolog a porodník?
„V tomto oboru jsem působil řadu let. Pak jsem ale přešel na onkologii v Kladně a v roce 1997 jsem vsadil na jedinou kartu – rozhodl jsem se věnovat výhradně fytoterapii. Uvědomil jsem si, že nemohu sedět na dvou židlích. Když totiž pracujete v nemocnici, už nemáte čas na nic dalšího. A já chtěl fytoterapii mnohem více popularizovat, jako je tomu v zahraničí. Například v Itálii je součástí tzv. integrativní medicíny, která se skládá ze standardní medicíny a také z léčby bylinami.

Mě bylinky zajímaly odjakživa a ‚nepustilo mě to‘ ani na fakultě. Procházel jsem historické herbáře – a i ty, které vyšly v poslední době. Studoval jsem je, abych věděl, jaké léčivé látky byliny obsahují. A i když třeba čínská medicína s bylinami také pracuje, u ní lékaře zajímá jen váš okamžitý stav, a ne, co ho zavinilo. A na to nasadí léčbu, včetně bylin. V úvahu však bere jiná kritéria. Například syndrom plnosti, prázdnosti, zahřívací a chladící byliny… Ale to nemusí být v případě lecjaké diagnózy dobře. Ono totiž, co je třeba 3000 let staré, nemusí být vždy správné. Je třeba používat zdravý selský rozum. Jen si uvědomte, že se třeba vytloukají stáda nosorožců, protože lidé věří, že je v jejich rozích afrodiziakum. Přitom složení toho rohu je zhruba stejné jako u lidského nehtu.“

Ale standardní medicínu uznáváte?
„Samozřejmě. Ta je základ. Ale zároveň bych rád vysvětlil pojem alternativní medicína. Lidé ho mnohdy chápou mylně. Uvedu příklad: Pacient přijde do ordinace se zánětem močových cest, lékař mu nasadí antibiotika, ale jemu pomůžou třeba jen na chvíli, zánět se mu opakovaně vrací. Jenže nezabere ani opakované nasazení antibiotik. Ovšem přidáme-li k tomu bylinky, jedná se o podpůrnou formu – fytoterapii a už je tu šance zvýšit úspěšnost léčby. Pokud ale pacient ztratí důvěru v antibiotika a bude se léčit pouze bylinami, rozhodl se pro alternativní, tedy druhou léčebnou cestu.

Já však podporuji výhradně integrativní medicínu, což znamená společné léčení klasickými metodami a podpůrnou léčebnou metodu bylinkami. Jsem zastáncem toho, aby lékař stanovil diagnózu a teprve s ní aby pacient přišel ke mně. Já vezmu v úvahu i to, jaké bere léky, a co by mu případně mohlo vyvolat alergii. Díky tomu máme dobré výsledky u léčení zánětů močových cest, v případech ulcerózní kolitidy, Crohnovy choroby nebo při nádorech například slinivky břišní, tlustého střeva, prsu, prostaty, ovárií… A právě proto, že se k léčbě přidává i fytoterapie, dosahujeme u pacientů prodloužení a zkvalitnění života, což má přece cenu zlata!“

Zmínil jste zánět močových cest. Jaká bylinka je pro jeho léčbu tou pravou, zázračnou?
„Zázračná je silné slovo. Já totiž nepracuji s jednou bylinou, já je vždycky kombinuji. Tady se používá například zlatobýl, lichořeřišnice a řada dalších. Moje čaje, které připravuji, se třeba skládají z 25ti nebo i ze 40ti bylinek. Proč? To vysvětlím: Když měl dříve někdo problémy s křečovými žilami, navštívil „okresní“ bylinářku, která mu doporučila pohanku, protože obsahuje rutin. Když mu ale nepomohla, nebo jen částečně, navštívil „krajskou“ bylinářku. A ta, jelikož byla o něco vzdělanější, přidala k pohance šípkový čaj. Tak došlo ke spojení rutinu s vitaminem C, což je na cévy podstatně účinnější. Proto se i já snažím o kombinace bylin, aby měly na lidský organizmus co nejlepší pozitivní účinek a jsem rád, že si pozitivních výsledků začínají všímat už i praktičtí lékaři a zejména onkologové.

Nedávno mě třeba potěšilo, že mne pozval přednosta Fakultní nemocnice Brno Bohunice Doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc., abych na konferenci přednášel o fytoterapii jako podpůrné léčbě při Crohnově chorobě a o začínající kolitidě. Nesmírně si vážím také spolupráce s prof. MUDr. Juliem Špičákem, CSc., přednostou Kliniky hepatogastroenterologie a vedoucím Oddělení gastroenterolologických metod v pražském IKEM, i prof. MUDr. Jarolavem Michálkem, Ph.D., vedoucím lékařem kliniky Cellthera v Brně.“

Má podle vás cenu sbírat byliny a sušit si je?
„Nedoporučuji to. Nikdy nevíte, kdo v okolí a čím hnojí, jaký používá postřik nebo jestli tam nejsou třeba kyselé deště. Také by mohlo dojít k snadné záměně jednotlivých druhů. Proto já používám byliny výhradně od distributorů, kteří mi zaručí kvalitu i pravost jednotlivých bylin. Jinak ale přiznávám, že byliny sám nesbírám i proto, že bych už neměl čas na léčení pacientů.“

Mohou bylinky v kombinaci s některými léky i uškodit?
„Samozřejmě, lidé si mohou z neznalosti věcí i ublížit. Pozor je nutné si dávat třeba na durman, vraní oko a například třezalka se nesmí používat u některých typů biologické léčby. Navíc existuje i celá řada bylin, které se nemají užívat při léčbě onkologických onemocnění.“

Abychom to „odlehčili“, děláte vy třeba i bylinné čaje pro dobrou náladu?
„Ano, jsou i takové, které aktivují endorfiny – hormony štěstí.“

Pokud potřebujete „vystoupit“ z neustálého zápřahu, kterým je výzkum bylinek a také léčba pacientů, co vám dodává novou energii? Čím relaxujete?
„Nejraději plavu a hraju šachy. A i když je moc neumím, miluju je.“

Existuje i nějaké MOTTO, které vám v životě pomáhá? „Máte-li pocit, že už nemůžete, jste teprve v polovině svých sil.“

RADA MUDr. Jiřího Landy, jak předcházet zánětům močových cest:
„Neprochladnout, a když už je pozdě, sežeňte si čaj nebo tinkturu z vřesu, zlatobýlu, vrbovky... Čaje však doporučuji spíš, protože lidé většinou málo pijí a jeho konzumací doplní chybějící tekutiny.“

 

 

 

 

 



 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 22. 7. 2024 0:05

Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Autor: Jana Nováková, Datum: 15. 7. 2024 0:05

V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Autor: Petra Tomanová, Datum: 29. 6. 2024 0:05

Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 20. 6. 2024 0:05

Role lékárníka v moderním zdravotnickém systému nabrala na obrátkách během pandemie Covid19. První…

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Autor: Jana Nováková, Datum: 7. 6. 2024 0:05

Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-