Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
MUDr. Jana Hercogová: „Stárnutí kůže je dáno geneticky, zpomalí ho ale úsměv a psychická pohoda.“
archiv prof. Hercogové
Inspirace / Osobnost týdne

MUDr. Jana Hercogová: „Stárnutí kůže je dáno geneticky, zpomalí ho ale úsměv a psychická pohoda.“

datum: 25. 9. 2019 0:05 autor: Eva Zelinková
Nejen, že je doktorka Jana Hercogová s tituly Prof., MUDr. a CSc. v Praze přednostkou Dermatologické kliniky UK 2. LF a FN Na Bulovce, vedoucí lékařkou dermatovenerologické ambulance v IKEMu a též předsedkyní České akademie dermatologie, ještě k tomu nedávno otevřela i novou Dermatologii profesorky Hercogové – Kliniku preventivní dermatologie. Přitom, jak nám upřímně přiznala, že bude studovat dermatologii, o tom původně ani neuvažovala.

„Ano, nechtěla jsem ji dělat, ale tehdy jinde v Praze bez protekce volné místo nebylo. A já byla navíc mimopražský student. Proto, když jsem našla na nástěnce děkanátu inzerát, že paní docentka Horáková hledá zájemce o studijní pobyt, mé rozhodnutí pro dermatologii bylo jasné – a nikdy jsem ho nelitovala.“

Kdo vás k této životní cestě nejvíce motivoval?

„Rodiče lékaři sice nechtěli, abych studovala medicínu, ale nakonec byli rádi. Skutečnou lásku k dermatologii však ve mně probudili moji učitelé, profesoři z Vídně, Filadelfie a Florencie, které jsem poznala v zahraničí během stáží nebo při výkonu funkcí v mezinárodních společnostech. V Evropské dermatovenerologické akademii a Mezinárodní dermatologické společnosti, které jsem buď vedla, nebo jejichž kongresy jsem v Praze pořádala.“

Jak vaše povolání vnímá rodina? Má pro vás pochopení, přestože jste pravděpodobně víc v práci, výjezdy do zahraničí na kongresy a přednášky nevyjímaje, než doma třeba „u sporáku“?

„Musím přiznat, že v současnosti mám mnohem více času než dříve. Děti jsou dospělé, žijí samostatně, syn s rodinou v Praze a dcera s přítelem ve Švýcarsku. Čas si plánuji podle sebe a jezdit na kongresy, pokud na nich aktivně nepřednáším, nemá smysl. Pečlivě si proto cesty vybírám a zjišťuji, že nemusím být všude. Dříve jsem byla na letišti každý týden minimálně jednou… Navíc mě již neláká cestovat jinam než na oblíbená místa v Evropě.“

Je v dermatologii vůbec „okurková sezona“?

„O žádné z pohledu kožních nemocí nevím, ale v různých ročních obdobích vidíme jiné kožní problémy. V létě však nejsou schůze různých vědeckých rad, společností, nejsou ani kongresy.“

V úvodu jsme nastínili, že jste letos otevřela Kliniku preventivní dermatologie v Praze 6, pár minut od metra Hradčanská. Jaké speciální služby nabízí?

„Specializace vyplývá z názvu – a to na prevenci kožních nemocí. Ta znamená preventivní vyšetření pigmentových znamének, které provádíme pomocí digitálního dermatoskopu, ale též pomocí celotělového skeneru, kterým můžeme změny nasnímaných kožních změn sledovat v čase a předejít tak zbytečným chirurgickým zákrokům. Prevencí je však i aktivní vyhledávání jakýchkoli kožních změn, ze kterých se může v budoucnosti vyvinout kožní nádor, nebo předcházení komplikacím přítomných kožních nemocí (například metabolický syndrom u lupénky) nebo chorob, které postihují jiné systémy, ale projevují se kožními změnami (například projevy kožní toxicity léků). Pacient se ale musí dopředu objednat.“

O jaká ošetření je největší zájem?

„Lidé opravdu chodí na preventivní vyšetření kůže, které považují za součást prevence a zachování svého zdraví. Překvapilo mě, kolik jich už má povědomí o nutnosti pravidelných kožních kontrol, které zařadili mezi další preventivní vyšetření, jakou jsou zubní hygiena, gynekologické kontroly, preventivní vyšetření u praktického lékaře – hladiny tuků, cukru, kontroly krevního tlaku a podobně.“

Léčíte i dětské pacienty?

„Samozřejmě, obor kožního lékařství se věnuje pacientům po celou dobu jejich života. Navíc jsem studovala fakultu dětského lékařství a na klinice v Nemocnici Na Bulovce máme i centrum pro vzácné kožní nemoci, které se často objevují v dětském věku.“

Co patří mezi vaše „majstrštyky“?

„Myslím, že každý kožní lékař může být pyšný, pokud stanoví správnou diagnózu a správně pacienta léčí podle úrovně soudobých znalostí ve světě. K tomu musí mít nejen perfektní zázemí k vyšetření kožních nemocí (například kožní patologii), přístrojové vybavení (právě zmíněný celotělový skener a digitální dermatoskop), ale také špičkové terapeutické přístroje. Kožní lékařství není ani kardiochirurgie ani neurochirurgie. Nejpodstatnější je znalost a rozpoznání příznaků, o kterých pacient mluví a které vidím před očima, jejich vyhodnocení a stanovení diagnózy.“

Jste i příznivcem léčby lasery?

„Právě lasery znamenaly převrat v léčbě řady kožních poruch. Když jsem začínala svou dermatologickou praxi, žádné jsme k dispozici neměli, ale již v roce 1997 jsme do privátního zařízení pořídili první epilační laser v Praze. Jsem ráda, že nyní na Klinice preventivní dermatologie máme nejmodernější lasery, kterými lze vyřešit řadu dříve neléčitelných kožních nemocí.“

Poradíte našim čtenářům, jak například zpomalit stárnutí kůže?

„Bohužel, právě stárnutí kůže je dáno geneticky. Nezpomalí ho žádné zázračné metody, ale úsměv a psychická pohoda, daná lidmi kolem nás.“

Neplánujete sepsat svoje zkušenosti třeba do knihy?

„Právě dokončuji korektury druhého dílu učebnice Klinická dermatovenerologie, jejíž první díl vyšel v květnu. Celá učebnice bude mít kolem 1600 stran a je určena kožním lékařům. A v hlavě ale mám i další plány. Uvidíme, zda se naplní.“

Dokážete i odpočívat?

„Mám dům s velkou zahradou, na které je stále práce. Jinak ale jezdím na kole, chodím na procházky, ráda spím a nechávám se hýčkat dobrým jídlem a vínem. Mimochodem partner výborně vaří☺.“

Přesto, když už máte práce nad hlavu, existuje nějaké motto, které vám pomůže nad všechno se povznést a zvládat i ty nejnáročnější situace?

„V takových momentech si obvykle vzpomenu na transplantované pacienty v IKEMu, kteří toho museli absolvovat mnohem více než já. A pokud nejde o zdraví, je třeba se netrápit zbytečně. V poslední době si stále více uvědomuji, že ‚Život je volba‘. Je jen na nás, čemu nebo komu obětujeme svůj čas.“

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2024 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 22. 7. 2024 0:05

Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Autor: Jana Nováková, Datum: 15. 7. 2024 0:05

V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Autor: Petra Tomanová, Datum: 29. 6. 2024 0:05

Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 20. 6. 2024 0:05

Role lékárníka v moderním zdravotnickém systému nabrala na obrátkách během pandemie Covid19. První…

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Autor: Jana Nováková, Datum: 7. 6. 2024 0:05

Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…

Tip šéfredaktorky

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

10. 9. 2024 10:30 autor Markéta Vavřinová