Vraťme se ještě k sérii příběhů Pepiny. V nakladatelství Cattacan vyšel už i druhý díl s názvem Čuně, seber to! Čím byl inspirován tentokrát?
Míša: O co v knížce jde, je celkem jasné už při pohledu na obálku, takže to není třeba rozmazávat. :-) Jen bych chtěla zdůraznit, že knížka rozhodně není zaměřená proti pejskařům. Naopak. Já sama mám psa a většina pejskařů, co znám, po svých psech uklízí. Ale stačí jedno, dvě čuňata v ulici a každou chvíli si přinesete bobek na podrážce až domů. Takže tak.
Můžeme se těšit i na třetí díl trampot Pepiny z 3. B? Kam v něm případně zabrousíte?
Míša: Třetí díl už je napsaný a vyjde letos v říjnu. Jmenuje se Hele, řekni to! – a je o tom, jak se děti mohou chránit před případným zneužitím. Nejdřív jsem váhala, jestli si mám na tak vážné a choulostivé téma, jako je zneužívání dětí, troufnout. Přece jen jsem se bála, abych čtenáře moc nevyděsila. Tak jsem si napůjčovala z knihovny veškerou literaturu, co jsem na toto téma objevila, pořídila jsem si i pár publikací v angličtině o tom, jak o zneužívání mluvit s malými dětmi, a jakmile jsem se dala do čtení, věděla jsem, že tuhle knížku prostě napsat musím. Co některé děti prožívají, je opravdu šílené, a přitom ve většině případů by k tomu vůbec nemuselo dojít, kdyby dětem někdo včas vysvětlil, že dospělé nemusejí poslouchat úplně vždycky a za každou cenu, a pokud se k nim někdo chová tak, že je jim to nepříjemné nebo je to uvádí do rozpaků, mají říct NE! – no, a pak o tom povědět někomu, komu důvěřují.
Zjistila jsem, že upozornit děti na nebezpečí, které by jim mohlo hrozit, se dá i velice jemným způsobem a dokonce s humorem. Takže takhle knížka je stejně zábavná, jako dvě předchozí, ale co se týče „poučení“, tak je určitě nejdůležitější.
Jana: Tenhle díl je, myslím, trefa do černého. Zneužívání dětí je téma, které i vyslovit je pro řadu lidí na pováženou. Nezděsí se rodiče? Nepohorší se prarodiče? Věříme, že ne. Naopak budou rádi, že knížka je na světě. V naší knížce se není čeho děsit, ani nad čím se pohoršovat. Hele, řekni to! je zábavná knížka pro děti, která má smysl. Může dětem pomoci posílit jejich bezpečnost, poradit jim, jak dát člověku, který porušuje jejich intimní hranice, jasné STOP.
Knížka navíc vytrhne trn z paty právě mnohým rodičům i učitelům. Najdou v ní jasné formulace, které jim ulehčí nalezení vlastních slov pro téma, o kterém se jim moc nechce mluvit. A přitom s ním skoro každý z nás má nějakou zkušenost.
Pomohlo vám někdy v řešení složitých situací třeba i životní motto, rada někoho blízkého?
Míša: Já jsem se naučila řešit složité situace pomocí EFT (Emotional Freedom Techniques). To je úžasná metoda, která funguje skoro na všechno. Když to řeknu hodně zjednodušeně, tak spočívá v tom, že mluvíte o svém problému, přitom si prsty poklepáváte na určité body na hlavě a horní části těla, ono se vám rozsvítí a nějaké řešení se vyloupne. Takže když mě něco trápí, prostě si to oťuknu a je to. Akorát přitom člověk trochu riskuje, že ho okolí bude považovat za blázna, takže je lepší tuto metodu provozovat o samotě.
Jana: K ťukání přivedla Myš i mě a opravdu to funguje.
A tak jestli chcete mermomocí motto, tady je: „Bez ťukání ani ťuk!“
Plníte si své sny i jinými aktivitami než psaním a ilustrováním knížek pro děti?
Míša: Já jsem si jeden dávný sen splnila zrovna minulý týden. Koupila jsem si totiž piano a začala jsem se na něj učit hrát. Samozřejmě chápu, že žádnou díru do světa s tím svým hraním už neudělám, ale pokud bych si časem dokázala jen tak sama pro sebe zahrát třeba pár zjednodušených verzí skladeb Jaroslava Ježka, tak budu úplně spokojená. Co spokojená. Šťastná jak blecha!
Čím jedna i druhá relaxujete, když už máte všeho tzv. nad hlavu?
Jana: Já třeba tak, že si vypnu zvonění v mobilu, zamknu se doma a otevírám pouze v případě, že hoří. Je to pro mě jediný možný způsob, jak se skutečně vzpamatovat.
Velice ráda poslouchám (i při malování) mluvené slovo – rozhlasové hry ze záznamu. Objevila jsem teď úžasnou zásobu slovenských her a inscenací, je to paráda.
Míša: Já relaxuju hlavně na procházkách se psem. No a teď vlastně taky brnkáním na piano.
Co v nejbližší době plánujete?
Jana: Máme teď v plánu obrázkovou knížku pro předškolní děti.
Míša: Sice ještě vůbec nevíme, o čem bude, ale přály bychom si vytvořit takovou knížku, kterou by děti chtěly číst pořád dokola, a dospělé by bavila, i když by ji dětem četly už po sto padesáté.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…
Po léta žije poblíž anglickém Oxfordu, kde založila literární agenturu. U nás je spisovatelka Hana…
Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…