Ovšem jejím původním záměrem bylo vyrábět nanonáplasti a kryty ran pro zdravotnictví.
Nastupující pandemie vše převrátila naruby a Marcela Munzarová odložila původní myšlenku na náplasti a začala vyrábět tolik potřebné nanofiltry na roušky a respirátory.
Nyní se po dvou letech vrací ke svému původnímu projektu – k výrobě zdravotních nanonáplastí a krytů ran. Mezitím vloni obdržela za svoje řešení nanonáplastí mezinárodní ocenění Quality Innovation Award.
Linka na výrobu nanotextilie AntiMicrobe Web R, který dokáže lapit koronavirus.
„Struktura těchto nanonáplastí je podobná struktuře lidské tkáně. Při poranění náplast zafunguje jako lešení. Nové buňky se v něm ideálně namnoží a líp po něm šplhají, takže rychleji ránu překryjí. Tím urychlí a zlepší hojivý efekt a zamezí vstupu infekcí do ran,“ vysvětluje Marcela Munzarová výhody výrobků, které budou moci zákazníci brzy sami vyzkoušet.
Nanonáplasti se původně měly objevit na trhu už na jaře, ale produkce prvních výrobních šarží se z technických důvodů posunula o několik měsíců. „Věřím, že v období letních měsíců již budou zdravotní náplasti Akutol a kosmetické ChitoFib Patch dostupné v našich lékárnách,“ plánuje.
Značka Akutol je značka zdravotnických prostředků, zjednodušeně řečeno, na „odřená kolena“, na oděrky a řezné rány na horních a dolních končetinách. ChitoFib Patch bude velmi účinný pomocník v kosmetice – na regeneraci a ošetření unavené pleti obličeje, krku a dekoltu.
Linka v Nano Medical v Liberci, kde se unikátní materiál vyrábí.
„Téma hojení ran je pro mě dlouhodobě velkou výzvou,“ říká Marcela Munzarová. „Moderní materiály na krytí ran poskytují oproti klasickým „suchým“ gázovým krytům výhody v podobě vlhkého prostředí, které je vhodnější pro buněčnou proliferaci. Nicméně nanostruktury z biodegradabilních materiálů poskytují ještě kvalitativně lepší výsledky, je to další, vyšší level péče o rány,“ rozvádí svou odpověď. „Využít nanostrukturu pro krytí ran není moje myšlenka. Moje myšlenka byla, z čeho a jak to udělat,“ usmívá se inovátorka Munzarová.
Zájem o novinku si Munzarová otestovala na zahraničním zdravotnickém veletrhu, který se konal na konci ledna v Dubaji. „Letošní ročník byl o transformaci zdravotnictví do světa moderních technologií, prezentovalo se tam 3500 vystavovatelů z 60 zení světa. Za Českou republiku se nás zúčastnila desítka vystavovatelů. A bylo na první pohled patrné, že ve zdravotnictví starým klasickým časům opravdu odzvonilo,“ sdělila první dojmy Munzarová.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…
Mít svůj záměr nebo vizi, kam chci směřovat svůj život. Ať již v pracovní nebo osobní rovině. Někdo…
Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…
Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…
V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…
Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…