Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
MUDr. Jaroslav Strejček: Echoterapie, moderní léčba křečových žil bez jizev
archiv MUDr. Jaroslava Strejčka
Inspirace / Osobnost týdne

MUDr. Jaroslav Strejček: Echoterapie, moderní léčba křečových žil bez jizev

datum: 13. 7. 2022 0:05 autor: Tereza Procházková
Křečové žíly, neboli varixy, patří k častým žilním onemocněním. Od šedesáti let jimi trpí skoro každý druhý člověk. U mnoha lidí se pak, nezávisle na věku, objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly). Revoluční řešení jejich léčby poprvé kompletně z vnějšku těla je nyní dostupné v České republice. A právě o tom je rozhovor s MUDr. Jaroslavem Strejčkem, CSc., primářem a zakladatelem Centra dermatologické angiologie a mnohaletého předsedy České flebologické společnosti ČLS JEP.

Do České republiky přichází nová léčba křečových žil bez řezů a jizev, můžete toto ošetření přiblížit?  

„Ano, jde o revoluční léčbu, je totiž velmi odlišná od všech dosavadních postupů v této oblasti. Spočívá v robotickém neinvazivním ošetření křečových žil echoterapií pomocí systému SONOVEIN®, který funguje na principu využití vysoce intenzivního cíleného ultrazvuku.

Díky němu lze křečové žíly léčit zcela bez porušení integrity těla, a to na základě přesného ultrazvukového zobrazení s vysokým rozlišením a pokročilého zpracování dat. Lékařům tak poskytuje možnost provést naprosto přesný zákrok a pacientům nabízí léčbu bez řezů a jizev a umožňuje jejich návrat k běžným denním činnostem ihned po ošetření.“

Kde je tato léčba v České republice dostupná? 

„Naše Centrum dermatologické angiologie v Říčanech je prvním místem v České republice, které toto ošetření nabízí. Vstupní konzultace provádíme také na našem pracovišti v Praze 5.

Jsme partnerem francouzské společnosti Theraclion, která echoterapii systémem SONOVEIN® vyvinula a uvedla pro praxe. V této chvíli je v rámci světa pouze osm odborných pracovišť s touto nejmodernější technologií a Česká republika je jedním z nich. Pro spolupráci jsou vybírána pouze pracoviště s vysokou odbornou úrovní, schopností anglické komunikace s technickým týmem výrobce v době zácviku a celosvětově uznávanou vědeckou aktivitou. Pro další léta se tak v našem regionu počítá pouze s naším centrem.“

Můžete přiblížit vývoj této léčby, je bezpečná? 

„Společnost Theraclion vyvíjí a testuje tuto technologii již několik let, čímž získala čelní postavení na poli inovací v klinickém výzkumu a vytvořila tak základy pro definitivní odklon od chirurgického zákroku pro vybrané oblasti, jako je například léčba křečových žil. Tato robotická platforma pro léčbu křečových žil, byla v praxi poprvé představena v roce 2019 a nyní se postupně rozšiřuje na špičková vybraná centra v Evropě, ale i Asii.

Podle dosavadních zkušeností ze všech kooperujících pracovišť je echoterapie při dobré indikaci, dokonalém zvládnutí techniky a dodržení všech pravidel této léčby prakticky bez jakýchkoliv komplikací.“

Čím se léčba echoterapií odlišuje od ostatních léčebných možností dostupných na českém trhu? 

„Echoterapie pomocí systému SONOVEIN® je inovativní technologie založená na principu využití terapeutického ultrazvuku s vysokou intenzitou.

Na rozdíl od konvenční chirurgie, laserové nebo radiofrekvenční ablace je ultrazvuková terapie zcela neinvazivní zákrok, který nezanechává žádné jizvy.

Léčba se plánuje během úvodní lékařské konzultace a obvykle je zapotřebí pouze jedno ošetření trvající 20 až 60 minut. Ve všech případech se pacienti mohou ihned po ošetření vrátit ke svým každodenním činnostem. Další velkou výhodou echoterapie je absence předoperačního vyšetření, přičemž pacientům vyhovuje i to, že po zákroku nosí kompresní punčochy po mnohem kratší dobu, než je obvyklé.

Co byste na této nové léčbě vyzdvihl z vašeho lékařského pohledu?

„Rád bych uvedl dva aspekty echoterapie, které považuji za velkou přidanou hodnotu. Za prvé jde o možnost ošetřit i kratší úseky žil se srovnatelným výsledkem, což nám umožňuje zachovat co největší část kmenových žil pro případné pozdější použití na cévní náhrady, například věnčitých tepen srdce nebo tepen dolních končetin. Za druhé, tato metoda je v některých případech jedinou možností ošetření žil, které jsou obtížně léčitelné jinými konvenčními metodami, například nefunkční žilní spojky, žíly v okolí žilních vředů nebo žíly s vlnitým průběhem. Na druhou stranu je potřebné zdůraznit, že i echoterapie, podobně jako ostatní metody léčby varixů, má své přesné indikační spektrum. Jinak řečeno, nehodí se pro úplně všechny pacienty.“

Na jakém principu echoterapie funguje, jak si ji může běžný pacient představit?  

„Činnost robotického systému SONOVEIN® je podobná jako u lupy, jež soustřeďuje sluneční paprsky do jediného bodu; v tomto případě však speciální prvek (akustický kolimátor) koncentruje terapeutické ultrazvukové vlny vysoké intenzity.

Na cílovou oblast jsou zaměřeny ultrazvukové paprsky a svou energií způsobující zvýšení teploty v cílovém bodě, jímž je stěna nemocné žíly. To vyvolá následný biologický proces, jehož výsledkem je vazivová přestavba ošetřeného úseku žíly a jeho vyřazení z krevního oběhu. Jeho funkci převezmou ostatní zdravé žíly v okolí.“ 

Naše čtenáře určitě zajímá, jak toto onemocnění vzniká. 

„Křečové žíly vznikají rozšířením vrozeně oslabené žilní stěny s následnou poruchou funkce žilních chlopní. Za normálních okolností pomáhají okolní svaly, pružná struktura stěn žilních cév a tzv. žilní chlopně dopravovat krev z dolních končetin do horní části těla proti gravitační síle. Když žilní chlopně přestanou správně fungovat, krev se v nohách nahromadí, což způsobí další rozšíření žilních stěn a vznik nových křečových žil. Čím dříve se s léčbou křečových žil začne, tím lépe, pacienty vždy tedy nabádám, aby se hned po objevení prvních příznaků dostavili na vyšetření.“ 

A jak je onemocnění křečových žil v dnešní době rozšířeno? 

„Křečové žíly jsou velmi rozšířeným onemocněním, kterým trpí až 30 % světové populace. V České republice se odhaduje, že léčbu křečových žil potřebuje přibližně 1,5 milionu lidí, přičemž současná odborná péče není schopna tuto poptávku pokrýt. Echoterapie je tak novým, užitečným nástrojem, jenž může pomoci tento častý problém zmírnit. Jedná se o léčbu hrazenou pacienty.“ 

MUDr. Jaroslav Strejček, CSc. je pražský dermatolog, který je od roku 2001 předsedou České flebologické společnosti. ● Jako jeden z mála flebologů z bývalého východního bloku, který si získal uznání a respekt ve světové flebologické komunitě. ● Vědecky se zaměřuje mimo jiné na neinvazivní cévní diagnostiku, skleroterapii, endovenózní postupy, kompresivní terapii a endoteliální aktivitu. ● Je zakladatelem a primářem Centra dermatologické angiologie v Praze a v Říčanech a externě vyučuje na Dermatologické klinice 2. lékařské fakulty UK. Založil časopis „Praktická Flebologie“, do kterého přispíval více než 25 let. ● Za svoji dosavadní odbornou kariéru realizoval přes 200 přednášek po celém světě. Jeho přednáška o srovnání účinnosti tekutého sklerotizačního činidla a pěnové sklerotizace počítáním cirkulujících endoteliálních buněk získala několik významných ocenění na prestižních lékařských konferencích včetně Kongresu American College of Phlebology. ● V letech 2005−2009 působil jako viceprezident UIP (Světové flebologické Unie).● Dr. Strejček je ženatý a má 3 děti. Jeho největší koníčkem je jeho práce, nicméně ve volném čase se věnuje zejména alpskému lyžovaní, rád jezdí na horském kole a tráví čas s rodinou. Dovolenou tráví nejraději v USA, kde nějaký čas také žil a pracoval.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 22. 7. 2024 0:05

Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Autor: Jana Nováková, Datum: 15. 7. 2024 0:05

V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Autor: Petra Tomanová, Datum: 29. 6. 2024 0:05

Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 20. 6. 2024 0:05

Role lékárníka v moderním zdravotnickém systému nabrala na obrátkách během pandemie Covid19. První…

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Autor: Jana Nováková, Datum: 7. 6. 2024 0:05

Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-