Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Margareta Rumunská (70): Královna bez království
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Margareta Rumunská (70): Královna bez království

datum: 23. 7. 2019 0:03 autor: Luboš Y. Koláček
Počátkem roku 2016 oznámila královská rada, že dosavadní rumunský král Michal I. se stahuje „...ze zdravotních důvodů“ z veřejného života. Jeho povinnosti v čele rumunské královské rodiny převzala nejstarší dcera Margareta Rumunská, dosavadní princezna z Hohenzollernu. Předtím král odvolal prince-následníka Nicholase. Pak umřel.

Tahleta (rumunsky) Principesa Margareta a Romaniei, Printesa de Hohenzollern se jako nejstarší a prvorozená dcera královské rodiny narodila 26. března 1949 ve švýcarském Lausanne, kde tehdy v exilu pobývali její rodiče král Michal I. a královna Anna Bourbonsko-Parmská.

Přestože původní rumunská ústava z roku 1923 neumožňovala ženám nástup na trůn, jmenoval 30. prosince 2007 exkrál Mihai, tedy Michal, princeznu Margaretu „dědičnou princeznou a správkyní rumunské koruny“. Stanovil tím nově platná pravidla. Nyní je tedy Margareta oficiálně aktuální hlavou rumunské královské rodiny, vlastně i proto, že její devaadevadesátiletý otec roku 2017 zemřel. Mimochodem: rumunské království bylo zrušeno roku 1947, takže král Michal I. byl již takzvaným „králem nevládnoucím“.

Ocelová královská koruna byla odlita z tureckého děla

Krátce po smrti svého otce, to už tedy jako hlava rumunské královské rodiny, vystoupila Margareta na půdě místní poslanecké sněmovny s řečí zaměřenou k budoucnosti své země. Vůbec poprvé od roku 1946 zde pak také na počest jejího otce zazněla tradiční monarchistická hymna. V návaznosti na tyto události zahájila politická reprezentace státu debatu o tom, zda by nemělo Rumunsko uspořádat referendum na téma: „změna státního zřízení v parlamanentní monarchii“. I tehdejší předseda senátu Calin Popescu-Tariceanu se otevřeně přiznal k monarchismu.

Už v lednu 2018 tak Rumunsko pozměnilo svůj státní znak přidáním takzvané „Ocelové koruny“. Jde o součást místních korunovačních klenotů, královskou korunu používanou pro korunovaci králů. Je ocelová proto, že byla odlita z Rumuny ukořistěného tureckého kanónu během války za nezávislost (1877-1878); není pozlacená, protože symbolizuje hrdinství prostých rumunských vojáků.

Studovala v Anglii a měla tu poměr s budoucím ministerským předsedou

Princezna Margareta absolvovala vysokou školu a pracovala na několika britských univerzitách. Zabývala se sociologií medicíny a později působila v projektech koordinovaných Světovou zdravotnickou organizací. Pracovala i pro OSN v rámci Organizace pro výživu a zemědělství. Pro Rumunsko se už od roku 1989 činí v rámci charitativních akcí. O rok později založila speciální Fond princezny Margarety na podporu občanské společnosti v Rumunsku.

V roce 2018 byla princezna Margareta Rumunská magazínem Romanian Forbes Woman oceněna titulem „nejvlivnější žena Rumunska“.

V době svých studií na univerzitě v Edinburghu měla poměr s Gordonem Brownem, pozdějším ministerským předsedou Velké Británie (2007–2010).

Manželem princezny je mnohem mladší rumunský politik, herec a spisovatel

Margareta se pak ale v září roku 1996 vdala za rumunského herce Radu Dudu, z něhož se tak stala Jeho Královská Výsost Radu Rumunský. Radu se narodil dne 7. června 1960, je tedy o 11 let mladší než jeho manželka! 1.1. 1999 mu byl udělen titul prince z Hohenzollern-Veringenu. Princ Radu je politik, herec, ale také autor, píšící anglicky i rumunsky. 

Radu Duda je autorem několika knih na téma rumunské královské rodiny. Hrál v několika filmech, zejména ve francouzských „Captaine Conan“ od Bertranda Taverniera z roku 1996, kde ztvárnil inspektora Stefanesca; a „Laissez-passez“ téhož režiséra v postavě Andrejeva (2002). Dudu hrál také v rumunském filmu „Ciocarla“ (2002).

Politik Radu kandidoval i na prezidenta – a naštval se!

Od počátku své nové funkce se princ Radu angažuje v rumunské politice; v září 2002 byl pověřen reprezentací jako speciální vyslanec vlády pro integraci, spolupráci a trvalý rozvoj pod mandátem samotného premiéra. Dnes už má princ Radu také doktorát z Národní vojenské akademie v Bukurešti a od roku 2005 je plukovníkem rumunské armády.

Jako vůbec první dne 9. dubna 2009 oficiálně zveřejnil svoji kandidaturu do rumunských prezidentských voleb, kdy prohlásil: „...moje kandidatura není počátkem restaurace monarchie. V demokratické zemi změna formy vlády nepřísluší hlavě státu. Nárok na takové rozhodnutí náleží výhradně celému národu.“ Pak ale 4. září 2009 z kandidatury veřejně odstupuje s tím, že „...prezidentská kampaň už není volební soupeření, nýbrž boj mezi klikami.“ Naštvalo ho totiž, že „skrze volební proces“ uchvátili stát politici díky tajné dohodě mezi levicí a vládou Traiana Basescua.

Královská rodina se „konkurenčně“ větví

Dnešní rumunská královská rodina zvaná dříve Hohenzollern-Sigmaringen, nedílná součást širšího královského rodu, sestává dnes primárně z rodiny nedávno zemřelého krále Michala I.

Pak je tu ale také druhá, „konkurenční“ větev Michalova staršího, leč nevlastního bratra Karla Mircey z Hohenzollernu, známého jako „Karel Mircea Grigore Rumunský“. Členové této větve však nebyli králem Michalem I. uznáni za součást královské rodiny.

Oficiální Michalova královská rodina sestává z jeho pěti dcer, manželů a vnoučat, kteří nosí titul princ a princezna z Hohenzollernu. 

Princ následník byl dědečkem králem sesazen 

Novým rumunským králem měl původně být Nicholas Michael, který se narodil roku 1985 ve švýcarském Meyrinu. Dle oficiálního statutu „jako jediný syn druhorozené dcery bývalého krále Michala I.“ princezny Eleny a jejího prvního manžela Robina Medforth-Mills. Byl „třetím v následnické linii trůnu zaniklého rumunského království“ po své matce a bezdětné tetě Margaretě.

No, a když bylo princi pětadvacet let (2010), dědeček král Michal I. ho oficiálně jmenoval do hodnosti rumunského prince. Na to se tento švýcarský rodák částečně přestěhoval do Rumunska a začal se účastnit akcí královské rodiny, čímž se navýšila jeho popularita v zemi. Jenomže! Titul a hodnost rumunského prince mu král Michal I. zcela nečekaně odebral dne 1. srpna 2015 a zároveň byl Nicholas odstraněn z pořadí následnictví trůnu.

Asi zlobil, anebo jen teta Margareta nesnesla konkurenci?!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 zajímavostí ze života rebelky Margaret (†71), sestry britské královny

7 zajímavostí ze života rebelky Margaret (†71), sestry britské královny

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 3. 2025 0:05

Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 1. 2025 10:00

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 11. 2024 0:05

I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 11. 2024 0:05

Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 7. 2024 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 7. 2024 0:05

Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 5. 2024 0:05

Každá byla úplně jiná. Zatímco Alžběta se od dětství připravovala na panovnickou roli, její sestra…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

Tip šéfredaktorky

Jak VYHRÁT luxusní krém?

21. 4. 2025 16:00 autor -red-