Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jezdectví je můj životní styl
archiv Zuzany Zelinkové
Inspirace

Jezdectví je můj životní styl

datum: 17. 8. 2018 0:01 autor: -ez-
Když česká reprezentantka a mistryně ČR v parkurovém skákání Zuzana Zelinková (36) začala vnímat koně jako koníčka, samozřejmě netušila, že se jednou stanou její profesí.

„Ale ježdění mě chytilo natolik, že jsem se mu chtěla věnovat naplno a hlavně jsem měla štěstí, protože jsem byla ve správný čas na správném místě. Proto se můj sen mohl stát skutečností” přiznala upřímně.

Kolem koní se točí od deseti let, a tak je zřejmé, že už poznala plusy i minusy práce s koňmi. „Pro mě je neuvěřitelné, že mohu pracovat s živými tvory – učit zvíře, které váží 600 kg, aby mi důvěřovalo, dělalo, co chci, i když je to pro něj na začátku všechno naprosto nové. Ten pocit „ učit ho poznávat svět„ je k nezaplacení.” A co minusy? „Je to je velmi časově náročné, takže jako malý minus vidím málo času na soukromý život. Jezdectví vlastně není sport, je to životni styl. Ale partner jezdí na koních také, rodiče sice ještě ne :-), ale drží mi palce a žijou můj sen se mnou.”

Zajímalo nás, zda má Zuzana větší radost z postupných kladných výsledků u mladých koní nebo jestli spíš sází na sportovní koně a spolupráci v reprezentačním týmu? V tom má ale jasno: „Právě práce s mladými koňmi mě naprosto naplňuje. Mým cílem je připravit koně do nejvyšších soutěži a spolu se pak zařadit do reprezentačního týmu. Těšim se ale stejně z malých pokroků nebo když pětiletý kůň vyhraje svoji kategorii, jako když s týmem vyhrajeme Pohár národů. A třešničkou na dortu je, když ho vyhraji s koněm, kterého si odmalička připravuji.”

Na závody po České republice i do zahraničí si svoje čtyřnohé miláčky vozí kamionem, který obvykle i sama řídí. A ačkoli to někdy vyvolává údiv i u celníků, ona už to bere jako samozřejmost. „Snažím se být v životě co nejvíce samostatná a nezávislá – a tak to nějak vyšlo, že jsem si papíry na kamion udělala, co to šlo nejdříve. Ale v dnešním kolotoči závodů, kdy se v úterý nad ránem po deseti hodinách cesty vrátíme z jedněch v Německu, doma mě pak čeká odjezdit další koně, které si zase ve středu nad ránem naložím a jedu dalších 10 hodin na závody třeba do Itálie – to jsem pak velmi vděčná za ridiče, který mě během jízdy střídá :-).”

A co je pro Zuzku víc, zda medaile nebo uznání? „Jednoznačně pochvala a pocit radosti.” „Přestože každý máme v životě silnější a slabší chvilky, nikdy jsem svého snu nelitovala. Každopádně ale vím, že jsem se v této profesi našla.”

MOTTO, které jí v životě pomáhá: Slovo nejde neexistuje!

RADA: Kdy by mělo dítě s ježděním na koni začít? „V dnešní době už je mnoho jezdeckých škol, kde se o děti postarají i od 8 let, ale podle mě je 10 let tak akorát. Doporučovala bych to co nejvíce dětem – a vlastně i dospělým. Na začátek není nikdy pozdě ,protože podle mě je to v dnešní uspěchané době krásně strávený volný čas s ušlechtilými zvířaty a člověka to nabiji neuvěřitelnou pozitivní energii.”


Další články z rubriky