Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Rady pro zahrádkáře: Co si připravit na sezónu
Weiki
Domácnost / Zahrada

Rady pro zahrádkáře: Co si připravit na sezónu

datum: 15. 1. 2023 9:59 autor: Anna Vágnerová
Než se zapáleně vrhnete na záhony, je dobré si nejdříve všechno dopředu promyslet a připravit. Vyhnete se tak opakovaným návštěvám zahradnictví či hobbymarketu a zběsilému bloudění po e-shopech za pět dvanáct. A ušetříte si spoustu času. Víte, co budete nejspíš potřebovat?
 • Kelímky a nádobky na předpěstování Pořádná zásoba je základ! Sbíráme po celý rok kelímky od jogurtů, květináčky od sousedů a na nádoby se můžeme zeptat i v supermarketech a hobbymarketech. Leckdy najdeme květináčové poklady u žlutých popelnic na recyklaci.
 • Květináče a truhlíky Plastové i keramické, nikdy jich není dost. Pokud vás nebaví zalévání, zainvestujeme do samozavlažovacích květináčů.
 • Výsevní substrát Kdo si chystá předpěstovat sazeničky, bude potřebovat výsevní substrát, který je lehoučký a s menším obsahem živin. Můžete si ho i namíchat sami doma.

Potřebovat budete: 1 díl kokosových vláken nebo zeminy z krtinců pro odlehčení, případně jemné štěpky z listnatých dřevin; výborné vlastnosti má i rašelina, ale protože se jedná o neobnovitelný zdroj, raději vybereme zelenější alternativu ● 1 díl kompostu pro výživu a rozmanitější půdní mikroflór ● 1 díl písku nebo perlitu, který substrát krásně provzdušní ● užitečné mikroorganismy pro bohatou půdní mikroflóru, potlačení patogenů a lepší růst rostlin ● Všechno dobře promíchejte a doplňte v poměru 1:1 se zahradnickou zeminou.

 • Substrát Hodí se na větší sazeničky, které potřebují mít u kořínků už více živin. Ani do truhlíků a květináčů se bez něj neobejdeme. Můžeme si ho ale vyrobit i sami smícháním kompostu a zeminy.
 • Hnojivo To, co si rostlinky z půdy berou, my musíme zase vracet. Vybírejme nejlépe hnojivo organické, které má v sobě nepostradatelnou humusovou složku. Ideální je organické hnojivo s obsahem zralého hnoje. Rostlinkám bude dodávat živiny pozvolně a rovnoměrně po celou sezonu. Skvělý je také kvalitní kompost. K rychlému dodání živin můžeme použít rostlinné jíchy či zkvašené slepičince, při podzimním hnojení zas sáhneme po čerstvém hnoji či kompostu.

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

 • Teploměr Hodí se při předpěstování sazeniček. Ke klíčení potřebují vyšší teploty a pak šup s nimi do chládku, aby se nevytahovaly.
 • Rukavice Na nich rozhodně nešetříme a koupíme si takové, které nám sedí jak ulité. Nechcete mít přece hlínu za nehty při pondělní prezentaci.
 • Rozprašovač Abychom malá semínka a pidisazeničky nevyplavili, potřebujeme rozprašovač. Hodí se nám i na probiotické postřiky nebo ošetření proti plísním a škůdcům.
 • Označovátka a zapichovátka Často podceňovaná položka, která nám ale ušetří mnohé strasti. Zanedlouho už totiž nevíme, kam jsme vyseli dlouho klíčící petržel a jaké odrůdy rajčat jsme v obchodě nakonec vybrali. Stačí dřívka od nanuku po dětech.
 • Lopatka Bez lopatky ani ránu, povinná výbava všech zahradníků.
 • Konve Vždycky se hodí mít při ruce malé i velké konve, které strategicky rozmístíme po zahradě. Tedy pokud nemáte automatickou závlahu. Ale i tak se konev vždy hodí.
 • Kýble a kyblíčky A to všech velikostí! A čím více, tím lépe, protože jsou vždy nedostatkovým zbožím.

Příprava zahrady na novou sezónu startuje už v únoru

 • Nůžky a zahradnické nůžky Bez nich se neobejdeme. Zkontrolujeme, jestli jsou pořádně ostré, abychom rostlinky nepižlali.
 • Provázky Ve výbavě by neměl chybět jutový provázek, který je skvělý na sezonní navazování rajčat či okurek. Na podzim stačí jen škubnout a provázek se sám přetrhne. My nepotřebujeme nůžky a juta může putovat bez starostí do kompostu. Pořiďte si ale i umělý provázek, bude se hodit tam, kde má přečkat bez úhony po celý rok.
 • Motyku a motyčky Velkou i malou motyčku do ruky je rozhodně dobré mít. Pomůže nám proti plevelům a načechrá půdu kolem rostlinek, aby lépe přijímala vodu a živiny.
 • Hrábě Kovové hrábě jsou nutnost, bez nich hroudy na záhonku neurovnáme. Na hrabání listí jsou zas dobré hrábě lehké a s širším záběrem.

Tip navíc

Nazapomeňte na přírodní probiotika pro rostliny Blahodárný vliv probiotik na lidské zdraví v poslední době potvrzuje stále více vědeckých studií. Ale napadlo vás někdy, že když probiotika nalijete do záhonu nebo jimi porosíte fíkus v květináči, funguje to podobně jako u nás lidí?

Samozřejmě je potřeba sáhnout po probiotikách upravených na míru právě rostlinám. Díky nim rostliny lépe zakoření, dokáží využít mnohem víc živin z půdy, více porostou i pokvetou a dokážou se lépe bránit nemocem, škůdcům i výkyvům počasí. Díky lepší výživě je úroda větší, zdravější a chutnější. Probiotika také zpomalují šíření chorob i jejich intenzitu, takže můžete snížit nebo úplně vynechat pesticidy na ochranu rostlin. Probiotika zkrátka představují moderní a ekologický způsob, jak jednoduše aktivovat přírodní principy pro radost ze zahradničení a dopřát si bohatou úrodu bez chemie. 


Zdroj informací: weiki.bio.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55

Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19

Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05

Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

5 rad, jak vytvořit na balkóně zahrádku

5 rad, jak vytvořit na balkóně zahrádku

Autor: -vls-, Datum: 18. 3. 2023 11:00

Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či…

Připravte zahradu na jaro

Připravte zahradu na jaro

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 3. 2023 11:30

Nastartujte zahradu po zimě. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka,…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-