
11 rad, jak připravit zahradu na jaro
- Pohnojte dolomitickým vápencem Pokud se na půdě ještě nachází sníh, je to ideální doba pro vápnění půdy dolomitickým vápencem. „Jde o šetrný způsob, kdy se vápenec postupně vsakuje do půdy a pozvolna ji obohacuje vápníkem, hořčíkem a dalšími živinami. Dolomitický vápenec je určen pro aplikaci na ornou půdu, sady, zahrady, louky, pastviny a lesní porosty,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach, a dodává: „Alternativním řešením je posypávání záhonů popelem. Není to obvyklá aktivita, ale o to účinnější. Dřevěný popel obsahuje větší množství draslíku a vápníku, což jsou dvě nevyhnutelné živiny, které rostliny potřebují k zdravému růstu.“
- Shrabejte trávník Na jaře musí být trávník čistý, bez listí a mechu. Pokud jste nestihli listí shrabat na podzim, udělejte tak před začátkem jara, omezíte tak šíření některých nemocí, hlavně strupovitostí jabloní a hrušek. Vějířovými hráběmi se z trávníku odstraní mech a provede se vertikutace – provzdušnění půdy.
- Prořežte stromy Zima je vhodná doba na prořezání ovocných stromů. Řezy lze vykonávat od února do března anebo v čase, kdy nepanují příliš velké mrazy. Pokud klesne teplota pod 10 stupňů Celsia, je lepší s řezem počkat. Dřeviny prořežete správně tak, že odstraníte postranní výhony, stopy po řezu by měly být co nejmenší.
- Kácejte a vysazujte V zimě, v době vegetačního klidu, je možné ze zahrady odstranit staré a nemocné stromy. Pokud se rozhodnete pokácet starý ořech anebo jabloň, neodstraňujte jejich pařezy. Můžete je například naočkovat sadbou hlívy ústřičné. Vysázet nové stromy lze nejen na podzim, ale i v zimě. Před výsadbou je důležité znát místní půdní a klimatické podmínky a podle toho volit vhodné druhy. Nejnáročnější jsou meruňky a broskvoně, ideální pro naše podmínky jsou jabloně, hrušně a švestky. Nejméně náročné jsou třešně, drobné ovoce, červené a černé jeřabiny.
- Kontrolujte hlíznaté a cibulové rostliny před plísní V zahradě je neustále potřeba kontrolovat, zda rostliny nejsou napadené houbami anebo plísněmi. V případě, že se objeví napadené kusy rostlin, je potřebné je bezodkladně zlikvidovat.
- Kontrolujte předčasné klíčení Stejně jako se kontroluje kvalita a zdraví rostlin, je potřeba zaměřit pozornost i na to, zda některé z vysazených rostlin předčasně neklíčí. Pokud se v zahradě objeví pučící zelený výhonek cibuloviny, je to v důsledku vyšších teplot. Hlízy a cibule proto radši přestěhujte na sušší místo.
- Chraňte rostliny před mrazem Jarní slunce bývá nejisté a mrazy se mohou kdykoliv vrátit. Proto je důležité chránit slabé rostliny před poškozením mrazem. To platí zejména pro mladé rostlinky česneku, jahod a bylinek. Ochranu zajistí dostatečná vrstva mulčovací kůry nebo chvojí.
- Zryjte záhony pro dobrou úrodu Alespoň jednou za rok je dobré půdu zrýt. Pokud se tak nestalo na podzim, je rytí možné i v zimě, ve chvílích, kdy není půda zamrznutá. Zkypřováním slehlé či zhutnělé půdy se zlepšuje jak provzdušnění, tak odvodnění. Během rytí je dobré přidat trochu hnojiva a doplnit chybějící vápník do půdy. Rytí zahrady je ideální, pokud plánujete zvětšit plochu se záhony, zrytím nevysázené plochy ji připravíte k pěstování.
- Předpěstujte některé rostliny a zeleninu Možná vám připadá, že na výsadbu je ještě brzy. Některé plodiny ale mají velmi dlouhou vegetační dobu a bez včasného předpěstování by nedozrály. Pokud máte skleník, už v únoru můžete začít s výsevem prvních kvetoucích rostlin. Vyberte si především ty, které potřebují na pěstování delší dobu. Jde například o petúnie nebo begónie. V únoru nebo březnu je také dobré začít s výsadbou zeleniny. Pomalu rostoucí a teplomilné druhy, jako jsou například rajčata a paprika, si můžete předpěstovat doma.
- Vysázejte letničky a zeleninu Do záhonu sázejte pouze silné a zdravé rostliny, neporušujte jejich kořenový obal, proto rašící mladé rostlinky do záhonu vysaďte i včetně rašelinového květináče. Při sázení dodržujte správnou vzdálenost a hloubku, aby si dospělé rostliny navzájem nepřekážely. Po vysazení sazenice dobře zalejte, v prvních několika týdnech by rostliny neměly vyschnout, protože nejsou ještě prokořeněné. Pro rychlejší růst k nim můžete přidat trochu vyzrálého kompostu. Až do poloviny května mohou mladé rostlinky ohrožovat přízemní mrazíky, proto je především v prvních týdnech a na noc chraňte netkanou textilií.
- Předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům V době vegetačního klidu se provádí předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům. Tímto krokem se zničí celá plejáda nejen dospělých jedinců, ale i vajíček. Někteří škůdci přezimují většinou za starší kůrou, proto je potřeba, aby postřik zatekl i tam.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 rad, jak vytvořit na balkóně zahrádku
Autor: -vls-, Datum: 18. 3. 2023 11:00Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či…

Připravte zahradu na jaro
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 3. 2023 11:30Nastartujte zahradu po zimě. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka,…

Jak se stát mistrem zimního grilování
Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Zahrada (téměř) od A do Zet
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 1. 2023 0:05Než se pustíte do zahradničení, je třeba si srovnat pojmy. Články o zahradě se totiž hemží takovými…

Zimní bylinkové žně
Autor: -red-, Datum: 20. 1. 2023 11:00Zima už je dlouhá a vám se stýská po čerstvých bylinkách? Hlavu vzhůru, mnohé z nich lze pěstovat…

Rady pro zahrádkáře: Co si připravit na sezónu
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 1. 2023 9:59Než se zapáleně vrhnete na záhony, je dobré si nejdříve všechno dopředu promyslet a připravit.…

Kdy zazimovat bazén?
Autor: -an-, Datum: 23. 11. 2022 16:30Na otázky čtenářů odpovídá Jiří Sixta, produktový manažer společnosti Albixon.

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…
Komentáře