Mluvte, mluvte, mluvte Ať už s cizím jazykem začínáte, chcete oprášit své jazykové dovednosti, nebo se pouze v cizím jazyce rozvíjet, musíte jej aktivně používat. Tedy mluvit, mluvit, mluvit. Domluvte se s kamarádkou, která daný jazyk ovládá, že spolu budete chodit každý čtvrtek na kávu a bavte se o všedních věcech, aniž byste přecházeli do češtiny. Hovořte, vyprávějte, argumentujte. Nová znalost je k ničemu, pokud ji nebudete používat. „Lidé se často snaží najednou opravit všechny chyby, které v jazyce dělají. To je ale prakticky nemožné, a zároveň z toho můžete být zbytečně pod tlakem. Proto se doporučuje, aby se člověk v daném období (den/týden) soustředil pouze na jednu věc – např. na to, aby vždy použil správný minulý čas, člen apod.,” říká Marie Jelínek, hlavní metodička jazykové školy Skřivánek.
Sledujte cizojazyčná média alespoň 3 hodiny týdně Pokud vám to vaše úroveň dovolí, zkuste sledovat zahraniční média. Nejenže budete vědět, co se děje ve světě, ale též si rozšíříte slovní zásobu. S argumentem, že na to nemáte čas, neuspějete. Jedete autem do práce? Zpříjemněte si čekání v koloně poslechem např. BBC nebo CNN. Jedete do práce hromadnou dopravou? Přečtěte si cizojazyčné noviny v tramvaji – třeba na vašem chytrém telefonu.
Filmy poslouchehte bez dabingu Sledování filmů bez dabingu v původním znění vám nejen umožní zjistit, jak pronikavý hlas má George Clooney, ale také vám pomůže nacvičit poslech a rychle se zorientovat v mluveném projevu. Abyste dosáhli kýženého efektu, vykašlete se na české titulky, protože jejich čtení vám s cizím jazykem moc nepomůže. Raději si zapněte titulky ve stejném jazyce, tak se vám výborně spojí mluvené slovo se slovem psaným. Pokud si na filmy ještě netroufáte, pusťte si nějaký seriál v původním znění, který už v češtině znáte nazpaměť.
Čtěte cizojazyčnou literaturu Už na škole jste místo povinné literatury dávali přednost filmu nebo výpiskům kamaráda? Zapomeňte na svá školní léta a udělejte něco pro sebe. Nemusíte číst hned Tolstého v originále, ale vytipujte si zajímavou knihu přizpůsobenou vaší úrovni jazyka. Řada vydavatelství nabízí množství titulů pro širokou škálu jazykových úrovní, např. „Tři muži ve člunu pro začátečníky".
Vydejte se do ciziny Odpočívat je nezbytné, ale odpočinek, při kterém pro sebe i něco uděláte, je dvojnásobně prospěšný. Naordinujte si s partnerem či rodinou prodloužený víkend v letním Londýně nebo předvánoční Vídni a zkuste se domluvit tamním jazykem. Nestyďte se, místní vám jistě rádi odpustí jazykové nepřesnosti a naopak ocení snahu se domluvit. Máte strach, že to bez podpory lektora v zahraničí nezvládnete, ale zároveň chcete cestovat? Nemusíte si zoufat. V dnešní době není problém vybrat si z nejrůznějších zážitkových výukových kurzů. Země a délka kurzu většinou závisí čistě na vašem výběru a dokonce je možné najít i kurzy, které vás při pobytu v zahraničí připraví třeba na jazykovou zkoušku.
Naučte se každý den jedno nové slovíčko nebo frázi Stáhněte si do svého chytrého telefonu aplikaci, která vám pomůže s učením cizího jazyka, a s její pomocí se každý den naučte alespoň jedno nové slovíčko a snažte se jej používat. Nezabere vám to mnoho času a takto obohatíte svou slovní zásobu za rok o 365 slovíček, což není úplně k zahození.