Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Housenky místo cukroví aneb Letem vánočním světem
Freepik, freepik
Domácnost / Vánoce

Housenky místo cukroví aneb Letem vánočním světem

datum: 23. 12. 2022 10:00 autor: -mav-
Vánoce patří k těm nejkrásnějším svátkům v roce a stejně tak i tradice, které se s nimi pojí. Ovšem zatímco my si ozdobíme stromeček, napečeme cukroví a vesele lijeme olovo, jinde po světě jsou s vánočními zvyklostmi ještě dál. Ať už je to vánoční závod na kolečkových bruslích nebo dřevěné polínko, které vám „nadělí“ dárky velmi osobitým způsobem. Pojďme se podívat, jaké vánoční „netradiční tradice“ lidé dodržují v ostatních koutech světa.

Místo kapra smažené kuře z KFC

Nevěříte? V Japonsku zcela běžná věc. Kořeny této tradice sahají do roku 1974 a stojí za ní marketingová kampaň společnosti KFC s názvem „Kentucky na štědrovečerní stůl“.

Podle posledních odhadů navštíví tento americký řetězec rychlého občerstvení každé Vánoce přibližně 3,6 milionů Japonců, a to přesto, že Vánoce nejsou v Japonsku oficiálním státním svátkem.


Vánoce ve světě

Venezuelská projížďka na bruslích

Venezuelci si vánoční pohodu umí užít po svém. Obyvatelé hlavního města Caracas se tu časně ráno setkávají v kostele. Na tom by v zásadě nebylo nic neobvyklého, kdyby sem nepřijížděli na kolečkových bruslích!

Tato tradice je tak populární, že město pokaždé uzavře ulice pro motorová vozidla, a to až do osmé hodiny ranní následujícího dne, aby si projížďku mohla užít celá rodina. Po mši se lidé scházejí v ulicích a ve svých domech, kde společně oslavují vánoční svátky jídlem, hudbou a tancem.


Tipy na vánoční dárky

Tour de irské pivnice

Velmi populární a dosti typickou (byť poměrně mladou) irskou tradicí je návštěva 12 pivnic během jediného vánočního týdne. Účastníci během něj musí dodržovat několik pravidel: obléknout si co nejvánočnější oblečení (čím křiklavější, tím lepší) a v každém podniku vypít alespoň půllitr piva.

Aby toho nebylo málo, samotné hospody i nachmelené skupinky návštěvníků si vytváří další pravidla, kdy například mluví cizím přízvukem nebo používají pouze jednu ruku (to, zda jde o záměr či důsledek alkoholu, necháme stranou).

Vánoční polínko – Tío de Nadal

Tío de Nadal nebo také „vánoční polínko“ je zvláštní bytost, která ve španělském Katalánsku nosí dětem na Štědrý den dárečky.

Postavička připomíná dřevěné prasátko s namalovaným obličejem a červenou čepicí, o které se musí děti hezky starat a krmit jej, aby jim pak mohl nadělit něco hezkého. Na Štědrý den se polínko položí ke krbu a členové rodiny se postupně střídají, polínko plácají a to jim následně ochotně „vykaká“ dárky a sladkosti.


Historie adventního kalendáře

Housenky místo cukroví a vražedná babička

To v Jižní Africe mají o vánoční pohodě jiné představy. Na první pohled by se mohlo zdát, že se tak moc od zbytku světa neliší – ostatně koledy i ponožky zavěšené nad krbem jsou populární i zde.

Ovšem takové vánoční pohádky tu mají trošku jiný kalibr. Ta nejznámější je o chlapci jménem Danny, který údajně snědl sušenky určené pro Santa Clause a jeho babička ho za to zabila. Od té doby je duše malého Dannyho odsouzena k věčnému strašení.

Dobrodružnou pohádku pak všichni zakousnou oblíbenou sváteční pochoutkou – smaženými housenkami (larvami obřích můr), které mají strávníkovi přinést štěstí.


Tradiční vánočka krok za krokem

Střepy štěstí na dánský způsob

Silvestr se v Dánsku oslavuje netradičně. Dánové totiž během silvestrovské noci chodí po domech svých přátel, rodin a blízkých a za jejich dveřmi rozbíjejí porcelán.

Lidé v Dánsku věří, že čím větší hromadu střepů pak před domem najdou, tím větší štěstí budou mít v nadcházejícím roce. A to se vyplatí!


Pohankový kuba

Islandská lidožroutská kočka

Andělé? Prasátko? Sobi? Vedle jak ta jedle! Na Islandu je symbolem vánočních svátků černý zlý kocour, kterému se přezdívá „Yale Cat“. Podle pověry se tento kocour potuluje po ulicích a sní každého, kdo na sobě nemá nové oblečení.

Jak přesně vznikla tato pověra nikdo neví. Traduje se však, že ji vymysleli feudální páni ještě v dobách před průmyslovou revolucí, kteří odměňovali své služebníky za celoroční práci novým oblečením. Ten, kdo dobře pracoval, dostal nové oblečení, ostatní byli za trest sežráni lidožravým kocourem.

Pokud se tedy rozhodnete navštívit v tuto dobu Island a nejste si jisti svými pracovními výsledky, doporučujeme před odletem v zájmu zachování života navštívit adekvátní butik.


Jak vybírat vánoční stromeček?


Italská čarodějnice Befana

V některých částech Itálie nenosí dárky dětem Ježíšek, ale čarodějnice Befana, a to dokonce až 6. ledna, tedy na Tři krále. Pokud byly děti během celého roku hodné, přiletí k nim na koštěti a nadělí jim do jejich vánoční punčochy sladkosti a další dárečky, zlobivým nechává uhlí. Děti jí za odměnu nechají něco dobrého na cestu, třeba víno nebo vánoční dobroty jako jsou oříšky či sušenky.


Zdroj informací: kiwi.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů na ryze český Valentýn

5 tipů na ryze český Valentýn

Autor: -mav-, Datum: 12. 2. 2023 11:00

Rudé růže, romantická večeře, bonboniéra? Oslavu svátku všech zamilovaných, který každoročně…

5 největších strašáků Vánoc

5 největších strašáků Vánoc

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 24. 12. 2022 0:05

K vánoční pohodě neodmyslitelně patří rozsvícený stromeček, tradiční štědrovečerní večeře, talíře…

8 tipů pro zdravé „přežití“ svátků

8 tipů pro zdravé „přežití“ svátků

Autor: -red-, Datum: 22. 12. 2022 15:00

Pozor na rizika ve vánočním jídelníčku. Samozřejmě člověk „nedostane infarkt“ po tom, co si dá…

Pohankový kuba

Pohankový kuba

Autor: -nic-, Datum: 21. 12. 2022 15:00

Houbový kuba je oblíbené postní jídlo, které je vhodnou přípravou na sváteční, převážně masité…

Sušenky s kaki, kokosem a vanilkovým cukrem

Sušenky s kaki, kokosem a vanilkovým cukrem

Autor: -ket-, Datum: 17. 12. 2022 11:00

Sladké a jemné sušenky s kaki a kokosem udělají radost jako vánoční cukroví nebo jako příjemný…

Santova sobí farma z lineckého těsta

Santova sobí farma z lineckého těsta

Autor: -ket-, Datum: 15. 12. 2022 15:00

Nemůžete se dočkat, až budete o Vánocích ukusovat cukroví u pohádek? Pečení cukroví je vánoční…

Husa na jablkách a medu

Husa na jablkách a medu

Autor: -ket-, Datum: 13. 12. 2022 10:00

Husa k vánočnímu hodování patří. A i když má každá hospodyňka v záloze svůj osvědčený recept,…

Mandlové špalíčky v moučkovém vanilkovém cukru

Mandlové špalíčky v moučkovém vanilkovém cukru

Autor: -ket-, Datum: 8. 12. 2022 12:00

Co takhle vyzkoušet recept na křehké mandlové špalíčky. Díky nasekaným mandlím jsou na pohled…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 2 x 3 vstupenky na film Sestry v sedle

27. 3. 2023 10:00 autor -red-