Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Housenky místo cukroví aneb Letem vánočním světem
Freepik, freepik
Domácnost / Vánoce

Housenky místo cukroví aneb Letem vánočním světem

datum: 23. 12. 2022 10:00 autor: -mav-
Vánoce patří k těm nejkrásnějším svátkům v roce a stejně tak i tradice, které se s nimi pojí. Ovšem zatímco my si ozdobíme stromeček, napečeme cukroví a vesele lijeme olovo, jinde po světě jsou s vánočními zvyklostmi ještě dál. Ať už je to vánoční závod na kolečkových bruslích nebo dřevěné polínko, které vám „nadělí“ dárky velmi osobitým způsobem. Pojďme se podívat, jaké vánoční „netradiční tradice“ lidé dodržují v ostatních koutech světa.

Místo kapra smažené kuře z KFC

Nevěříte? V Japonsku zcela běžná věc. Kořeny této tradice sahají do roku 1974 a stojí za ní marketingová kampaň společnosti KFC s názvem „Kentucky na štědrovečerní stůl“.

Podle posledních odhadů navštíví tento americký řetězec rychlého občerstvení každé Vánoce přibližně 3,6 milionů Japonců, a to přesto, že Vánoce nejsou v Japonsku oficiálním státním svátkem.


Vánoce ve světě

Venezuelská projížďka na bruslích

Venezuelci si vánoční pohodu umí užít po svém. Obyvatelé hlavního města Caracas se tu časně ráno setkávají v kostele. Na tom by v zásadě nebylo nic neobvyklého, kdyby sem nepřijížděli na kolečkových bruslích!

Tato tradice je tak populární, že město pokaždé uzavře ulice pro motorová vozidla, a to až do osmé hodiny ranní následujícího dne, aby si projížďku mohla užít celá rodina. Po mši se lidé scházejí v ulicích a ve svých domech, kde společně oslavují vánoční svátky jídlem, hudbou a tancem.


Tipy na vánoční dárky

Tour de irské pivnice

Velmi populární a dosti typickou (byť poměrně mladou) irskou tradicí je návštěva 12 pivnic během jediného vánočního týdne. Účastníci během něj musí dodržovat několik pravidel: obléknout si co nejvánočnější oblečení (čím křiklavější, tím lepší) a v každém podniku vypít alespoň půllitr piva.

Aby toho nebylo málo, samotné hospody i nachmelené skupinky návštěvníků si vytváří další pravidla, kdy například mluví cizím přízvukem nebo používají pouze jednu ruku (to, zda jde o záměr či důsledek alkoholu, necháme stranou).

Vánoční polínko – Tío de Nadal

Tío de Nadal nebo také „vánoční polínko“ je zvláštní bytost, která ve španělském Katalánsku nosí dětem na Štědrý den dárečky.

Postavička připomíná dřevěné prasátko s namalovaným obličejem a červenou čepicí, o které se musí děti hezky starat a krmit jej, aby jim pak mohl nadělit něco hezkého. Na Štědrý den se polínko položí ke krbu a členové rodiny se postupně střídají, polínko plácají a to jim následně ochotně „vykaká“ dárky a sladkosti.


Historie adventního kalendáře

Housenky místo cukroví a vražedná babička

To v Jižní Africe mají o vánoční pohodě jiné představy. Na první pohled by se mohlo zdát, že se tak moc od zbytku světa neliší – ostatně koledy i ponožky zavěšené nad krbem jsou populární i zde.

Ovšem takové vánoční pohádky tu mají trošku jiný kalibr. Ta nejznámější je o chlapci jménem Danny, který údajně snědl sušenky určené pro Santa Clause a jeho babička ho za to zabila. Od té doby je duše malého Dannyho odsouzena k věčnému strašení.

Dobrodružnou pohádku pak všichni zakousnou oblíbenou sváteční pochoutkou – smaženými housenkami (larvami obřích můr), které mají strávníkovi přinést štěstí.


Tradiční vánočka krok za krokem

Střepy štěstí na dánský způsob

Silvestr se v Dánsku oslavuje netradičně. Dánové totiž během silvestrovské noci chodí po domech svých přátel, rodin a blízkých a za jejich dveřmi rozbíjejí porcelán.

Lidé v Dánsku věří, že čím větší hromadu střepů pak před domem najdou, tím větší štěstí budou mít v nadcházejícím roce. A to se vyplatí!


Pohankový kuba

Islandská lidožroutská kočka

Andělé? Prasátko? Sobi? Vedle jak ta jedle! Na Islandu je symbolem vánočních svátků černý zlý kocour, kterému se přezdívá „Yale Cat“. Podle pověry se tento kocour potuluje po ulicích a sní každého, kdo na sobě nemá nové oblečení.

Jak přesně vznikla tato pověra nikdo neví. Traduje se však, že ji vymysleli feudální páni ještě v dobách před průmyslovou revolucí, kteří odměňovali své služebníky za celoroční práci novým oblečením. Ten, kdo dobře pracoval, dostal nové oblečení, ostatní byli za trest sežráni lidožravým kocourem.

Pokud se tedy rozhodnete navštívit v tuto dobu Island a nejste si jisti svými pracovními výsledky, doporučujeme před odletem v zájmu zachování života navštívit adekvátní butik.


Jak vybírat vánoční stromeček?


Italská čarodějnice Befana

V některých částech Itálie nenosí dárky dětem Ježíšek, ale čarodějnice Befana, a to dokonce až 6. ledna, tedy na Tři krále. Pokud byly děti během celého roku hodné, přiletí k nim na koštěti a nadělí jim do jejich vánoční punčochy sladkosti a další dárečky, zlobivým nechává uhlí. Děti jí za odměnu nechají něco dobrého na cestu, třeba víno nebo vánoční dobroty jako jsou oříšky či sušenky.


Zdroj informací: kiwi.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Historie vánočních zvyků

Historie vánočních zvyků

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 12. 2023 0:05

Jaké Vánoce slavili naši předci? Mlsali škvarkové cukroví, klepali na kurník a rozdávali ručně…

8 tipů pro zdravější Vánoce

8 tipů pro zdravější Vánoce

Autor: redakce a MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě, Datum: 12. 12. 2023 0:05

Vánoční čas se nese většinou ve znamení konzumace tučného i sladkého jídla a přejídání se. Zároveň…

Kynutá štóla s brusinkami a pistáciemi od Josefa Maršálka

Kynutá štóla s brusinkami a pistáciemi od Josefa Maršálka

Autor: -ke-, Datum: 11. 12. 2023 12:00

Úžasná štóla s brusinkami a pistáciemi vykouzlí chuť Vánoc na jazyku. S našimi tipy mistra cukráře…

Kapří hranolky

Kapří hranolky

Autor: -ket-, Datum: 8. 12. 2023 10:00

Pokud patříte k těm, kterým na Štědrý den nesmí na talíři chybět kapr, zpozorněte. Tuto tradičně…

Trdelník: Co o něm víme a jak si ho připravit doma

Trdelník: Co o něm víme a jak si ho připravit doma

Autor: -ket-, Datum: 5. 12. 2023 13:03

Zima už pomalu klepe na dveře a s ní přichází i obvyklé sváteční pochoutky. Nechte se okouzlit…

Klasická vánočka z kynutého těsta

Klasická vánočka z kynutého těsta

Autor: -ket-, Datum: 1. 12. 2023 10:00

Co by to bylo za Vánoce bez vánočky? Podle následujícího receptu ji zvládnete upéct bez problémů.

Slané bezlepkové tvarohové cukroví

Slané bezlepkové tvarohové cukroví

Autor: -red-, Datum: 19. 11. 2023 10:00

Zkuste letos slané cukroví, jako protiváhu všudypřítomného sladkého. Chuťovky z tvarohového těsta…

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2023 0:05

Kouzelný adventní čas se po roce opět blíží a spolu s ním brzy otevřou i oblíbené vánoční trhy.…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-