Dejte ale pozor na sušenou variantu, která má ostrou vůni a postrádá nasládlou chuť. Doporučujeme proto lžičku sušené byliny rychle osmažit v malém množství olivového oleje těsně před podáváním pokrmu. Takto připravená sušená máta se hodí ke kuřecímu masu a do ovocných salátů. Dodá jim živou vůni.
Jemná cibulová chuť a vůně po česneku – pažitka je jednou z neznámějších evropských bylin, která se v kuchyni používá už po staletí. Je známá jako polévkové koření, ale skvěle dochutí také saláty, vajíčkové pomazánky nebo bylinková másla. Ve studené kuchyni i jednoduše nahradí cibuli. Také zvýrazní slanou chuť, takže není potřeba tolik solit.
Tepelná úprava pažitce příliš nesvědčí, zničila by se totiž její přirozená chuť. Doporučujeme ji proto přidávat až na konec nebo těsně před servírováním. Vařením nebo pečením by také kromě své typické chuti ztratila i vzácné látky, jako jsou karoteny, vitamin C, B2 nebo vyhledávané minerály – draslík, vápník, železo, fosfor a další. V sušené variantě se hodí jen na ozdobu, neobsahuje už žádné aroma, proto ji namísto sušení doporučujeme spíše zamrazit.
Zelenina a koření v jednom – petržel je zkrátka všestranným pomocníkem. Listová nať obsahuje vitamin C, provitamin A i minerály, jako jsou železo, draslík nebo hořčík a je vydatným zdrojem kyseliny listové. Stejně jako v případě pažitky doporučujeme nať přidávat až na závěr, teplem by se její hodnotné látky vytratily.
Pro svou jemnou vůni a příjemnou chuť se petrželová nať stala nejuniverzálnějším kořením používaným prakticky do všech slaných pokrmů. Dobře se snáší i v kombinaci s ostatním kořením. Hodí se do polévek, omáček, salátů, těstovin, k posypání brambor spolu s pažitkou, ale i ve směsi dalších bylinek do pokrmů z mletého masa a do různých marinád.
Bazalka – aromatická bylina s výraznou chutí se doporučuje přidávat až těsně před servírováním. Je totiž nesmírně citlivá na teplo a zbytečně by ztratila svou chuť i svěží zelenou barvu. Je také nezbytnou ingrediencí všech chuťovek, jako jsou tenoučce nakrájená rajčata proložená plátky mozzarelly zalitá olivovým olejem a balzamikovým octem.
Podává se jako předkrm nebo příloha ke grilovanému masu. Bazalku lze bezesporu použít i na pesto, kterým můžete ochutit těstoviny nebo bramborové noky.
Pro bylinky v bio kvalitě můžete vyrazit přímo k farmářům. Zemědělci hospodařící v režimu ekologického zemědělství při pěstování nepoužívají žádná průmyslová hnojiva ani jiné tělu nebezpečné látky. Vše je založeno na zcela přírodní bázi a bylinky tak obsahují vitaminy a minerály v původní nezměněné podobě. Více informací o ekologickém zemědělství a biopotravinách najdete na stránce myjsmebio.cz. Ekologičtí farmáři zvláště v letních měsících nabízejí také bohatý výběr bio ovoce a bio zeleniny, takže si kromě bylin odvezete i jiné čerstvé produkty. Seznam map s lokální produkcí najdete na kamprobio.cz a lovime.bio.
Naštěstí už není výjimkou, že se bylinky v bio kvalitě dají koupit i v běžném supermarketu. Produkty, které pocházejí z ekologického zemědělství poznáte podle certifikovaného loga biozebry či biolistu. Jen tehdy budete mít jistotu, že jde skutečně o bio.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Koberec? Překážka? Chytrá myčka se prostě vyhne se a vytírá dál!
Knihu receptů na nejrůznější slané a sladké knedlíky sestavil Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Vysávat bychom měli minimálně jednou týdně, ale i přesto se do koberce zašlape prach a nečistoty.…
Starat se o bílé ložní prádlo není žádná věda – stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel,…
Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…
Když má sezónu vaše oblíbená zelenina a všude je jí dostatek za dobrou cenu, využijte toho. Ať už…