V obchodech se setkáte s nejrůznějšími druhy chleba. Někdy může být složité se v nabídce zorientovat, velkou roli při výběru by však mělo hrát složení.
Pokud je seznam použitých surovin podezřele dlouhý a plný položek, u nichž ani nevíte, co jsou zač, koupi takového výrobku byste měli zvážit. (Ale pozor, například ne všechna „éčka“ jsou špatná.) Jestli chcete, aby byl chléb opravdu plnohodnotnou a přínosnou složkou vaší stravy, je dobré podle toho volit i jeho druh.
„Chleby z ,obyčejné‘ bílé mouky patří k nejoblíbenějším a není důvod z nich dělat strašáka i přesto, že nepatří k nejvýživnějším. Pokud se vám však jedná o výživové hodnoty, možná by bylo lepší sáhnout aspoň občas po jiném bochníku. Velké oblibě se v poslední době těší chleby, které mají podíl žitné mouky,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR, a dodává: „Takový chléb je mnohem výživnější, díky vláknině zasytí na delší čas a celkově dodá našemu tělu i další minerály a vitaminy. Obdobný efekt má také celozrnné pečivo.“
K výrobě základního chleba není potřeba žádných výjimečných ingrediencí. Stačí chlebový kvas, ke kterému se po vyzrání přidá mouka, voda a sůl.
Z této směsi je pak vymíseno těsto a upečen chléb. Specifické aroma a textura chleba jsou zaručeny produkty metabolismu chlebového kvasu, který se neustále pomnožuje, čímž dochází k růstu specifické mikroflóry sestávající z laktobakterií a kvasinek žijících v symbióze.
Jde tedy o běh na dlouhou trať, na jejímž konci ale stojí kvalitní a plnohodnotný chléb s křupavou kůrkou a přínosnými výživovými hodnotami.
Zdroj informací: Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s. (SPaC ČR).
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…
Ceny potravin letí vzhůru a „v akci“ dnes nakupuje i ten, kdo ještě nedávno na ceny potravin příliš…
Začátkem roku se na vlně novoročních předsevzetí většina z nás snaží o zavedení zdravých návyků –…
Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…
Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam…
Zima už je dlouhá a vám se stýská po čerstvých bylinkách? Hlavu vzhůru, mnohé z nich lze pěstovat…
Hledáte přístroj, který dokáže eliminovat nečistoty v ovzduší a zaručit, že v interiéru dýcháte…
Kdo nejen rád jí, ale také jídlo připravuje, neměl by si nechat ujít nabídku kurzů ve Škole vaření…
Komentáře