Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je tu jarní úklid
Freepik, stockking
Domácnost

Je tu jarní úklid

datum: 1. 4. 2023 8:00 autor: Anna Vágnerová
Ať už je před vámi běžný úklid nebo se chystáte pustit do toho velkého jarního, česká značka přírodní drogerie a kosmetiky FeelEco upozorňuje na místa, která byste při něm neměli vynechat. Často totiž na mnohá z nich nechtěně zapomínáme.

Jarní úklid důkladně

Jaro pomalu klepe na dveře a spolu s ním se značně přiblížila i jedna tradiční povinnost. Po zimě se většina z nás pouští do velkého úklidu, který má pozitivní vliv nejen na náš domov, ale často také na psychiku.

I přes důkladné gruntování od stropu po podlahu napříč všemi místnostmi ale existují místa a věci, na které často pozapomeneme a nevěnujeme jim dostatečnou pozornost. Paradoxně jsou to přitom právě ty, s nimiž přicházíme hojně do kontaktu a může na nich tak ulpívat spousta nečistot a bakterií a jejich očistě bychom se měli věnovat nejen během velkých úklidů.


Uklízejte chytře!

Kliky a vypínače

Kliky na dveřích nebo vypínače – do kontaktu s nimi v domácnosti přicházíme několikrát denně. Přesto ale během úklidu často unikají naší pozornosti. „Právě kliky a vypínače jsou místem, kde se mohou držet různé bakterie. Je potřeba si uvědomit, že i přes dodržování hygienických návyků na ně ne vždy saháme čistýma rukama. Během úklidu se ale lidé často zaměří především na to, co je vidět, jako je například prach v záhybech dveří, a tyto na první pohled drobnosti vynechají. Místa jako vypínače a kliky by přitom měla být pravidelně čištěna účinným čisticím prostředkem,“ vysvětluje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje značky FeelEco.


6 plus 1 rada, jak správně uklízet

Nenápadná místa v koupelně

Baterie, umyvadlo, sprchový kout nebo vana, zrcadlo, úložné prostory či záchodová mísa a sedátko. To jsou asi hlavní místa, na která se v koupelně během úklidu soustředíme nejvíce. Nikoho pak asi nepřekvapí, že je to právě toaleta, kde se drží velké množství bakterií a nečistot. Při úklidu se tak každý věnuje důkladnému vyčištění mísy zevnitř a perfektní očistě záchodového prkénka. Naopak vnější část občas zůstává opomíjena. Kvůli různým záhybům, které ale často má a na nichž mohou o to více zůstávat různé nečistoty, si ale zaslouží stejně pečlivé omytí, aby vaše koupelna byla perfektně hygienicky čistá.

Pozornosti pak v koupelně často uniká ještě jeden malý, ale velmi důležitý detail, a sice kelímek nebo držák na kartáčky. Na ten bychom se přitom měli obzvláště zaměřit. Z kartáčku totiž stéká voda, která následně zůstává na dně kelímku, což může vést ke vzniku různých plísní. Proto je dobré jej pravidelně čistit horkou vodou v kombinaci s vhodným účinným prostředkem.


Jarní úklid za 5 dní

Perfektně čistá kuchyň

Stejně jako v koupelně, najdeme i v kuchyni místa s vyšší koncentrací nečistot a bakterií. Je to například dřez, který přichází velmi často do kontaktu s čerstvými nebalenými potravinami a zbytky jídla. Druhým příkladem může být odpadkový koš.

I když v něm máme odpadkový pytel, může docházet k tomu, že na jeho dně vznikají usazeniny. Méně nápadnými součástmi kuchyně, které jsou vystaveny vyššímu ulpívání nečistot, jsou například tlačítka na spotřebičích, ať už knoflíky od sporáku a trouby nebo ovládání dalších kuchyňských pomocníků. Během vaření se na nich usazuje mastnota a výpary a současně na ně při našem působení v kuchyni nespočetněkrát sáhneme. Jinak tomu pak není ani s úchytkami na skříňkách.

Dalším takovým místem je pak lednice, a to především její část, v níž skladujeme nebalené potraviny. Ovoce a zelenina na sobě mohou mít špínu, což se velmi jednoduše přenese na povrch lednice. Tato místa proto vyžadují zvýšenou péči a pravidelnou očistu. Zároveň je potřeba nezapomínat také na to, že nebalené potraviny, které nelze následně omýt, by nikdy neměly být v kontaktu s neumytým ovocem nebo zeleninou a neměly by být uloženy na stejném místě.


10 tipů, jak doma uklidit za hodinu

Věci, které každý den používáme

V neposlední řadě si naši pozornost zaslouží i věci, které každý den používáme a na které sáhneme tolikrát, že bychom to možná ani nedokázali spočítat. Často si přitom neuvědomujeme, v jakých okamžicích s nimi přicházíme do kontaktu a jaké množství nečistot na nich může zůstávat.

Příkladem je náš mobilní telefon nebo klávesnice od počítače. Všechny tyto věci máme v ruce několikrát denně, a ne vždy můžeme zaručit, že na ně saháme v čistém prostředí a s právě umytýma rukama. Jejich očištění bychom se proto měli věnovat co nejčastěji a v ideálním případě by se mělo stát každodenní rutinou.


Náš tip

Vyzkoušejte některý z přípravků FeelEco.


Zdroj informací: FeelEco


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

Autor: -lym-, Datum: 6. 5. 2023 10:00

Jaro je období znovuzrození a rozpuku, kdy příroda opět ožívá po dlouhém zimním spánku. A co by…

Uklízíme místnost po místnosti

Uklízíme místnost po místnosti

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 4. 2023 0:05

Pouštíte se do velkého úklidu a nevíte, kde začít? Jděte na to systematicky! Postupujte pěkně…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 4. 2023 0:05

Ekonomická krize se neptá a člověk se musí zařídit tak, aby se mu žilo co nejpohodlněji, i když se…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

Autor: -an-, Datum: 7. 4. 2023 13:00

Ať už patříte k vyznavačům tradičních Velikonoc nebo máte radši modernější pojetí spojené s…

Velikonoční nadílka jinak

Velikonoční nadílka jinak

Autor: -an-, Datum: 28. 3. 2023 10:00

Zanedlouho nás čekají velikonoční svátky a s nimi spojené koledování. Typickou součástí nadílky…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-