Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Uklízejte chytře!
Kärcher
Domácnost / Bydlení

Uklízejte chytře!

datum: 5. 4. 2022 10:50 autor: redakce ve spolupráci s firmou Kärcher
Za posledních třicet se leccos změnilo, a to platí i o úklidu. Pamatujete se na nejrozšířenějšího úklidového pomocníka devadesátek, mechanický smeták na koberce? Popojížděli jsme s ním po podlaze, zatímco uvnitř ukryté spirály (teoreticky) sbíraly smetí. Ve skutečnosti na sebe hlavně namotávaly vlasy, které pak bylo třeba pomocí vidličky pracně sundávat.

Po domácnostech obcházeli i prodavači zázračného supervysavače, který stál několikanásobek měsíčního platu. I tak se ale někteří zákazníci nechali okouzlit pečlivě připravenou domácí prezentací a sáhli hluboko do úspor. Gumovou stěrku na mytí oken jsme považovali za úžasný zlepšovák (oproti starým novinám to skutečně zlepšení bylo).

Místo zmuchlaných novin...

První vysavač na okna byl uveden na trh v roce 2008. Do té doby jsme se museli spokojit gumovou stěrkou a „okenou“ a leštit a leštit, aby na oknech nebyly šmouhy.

Od vynálezu prvního vysavače na okna sice v porovnání s předchozím historickým vývojem utekl jen krátký čas, ale pokrok byl zaznamenám nevídaný. Prodloužila se doba výdrže baterie o desítky minut. Gumová stěrka, kterou byl původní model vybaven, byla nahrazena speciální silikonovou, která zajistí lepší přilnavost a naprosto dokonalý výsledek mytí oken bez zběsilého leštění hadříkem.

Mechanický smeták už nefrčí

Na co jste dřív použili smetáček a lopatku nebo onen výdobytek z „osmdesátek a devadesátek“ mechanický smeták, na to dnes použijeme výkonný ruční vysavač.

Poradí si nejen s drobky na tvrdé podlaze, ale i s nečistotami na koberci nebo čalounění. Dostane se mezi polštáře i sedačky v autě. Všude tam, kde stačí jen rychlý zásah, aby nebylo nutné vytahovat velký vysavač, najde své uplatnění. Je připraven k okamžitému použití, kdy ho jen stačí vzít z dobíjecí stanice.

Další výdobytek moderní doby, který dal lehce zapomenout nepraktickým domácním pomocníkům je tyčový vysavač. Chuchvalce prachu ukrývající se v temných zákoutích nebo pod pohovkou, které dosud unikaly vašemu zraku, to mají spočítané. O rychlém večerním úklidu po návratu z práce ani nemluvě. Tyčový vysavač vybavený LED světlem je stále připraven posvítit si na nečistoty a ihned je zlikvidovat.

Na podlahu jen mop nestačí

Panelákové byty byly v devadesátkách vybaveny nezničitelným linem, které jsme vytírali smetákem omotaným hadrem na podlahu, v „lepších“ rodinách měli jedny z prvních třásňových mopů, které s oblibou zanechávaly šmouhy na zdi podél podlahy. Dnes jsme díky pokroku ještě dál nejen v kvalitě podlahových krytin, ale máme k dispozici podlahové myčky pro domácnosti.

Podlahové myčky Kärcher už ukázaly, že umí vytírat stále čistou vodou, obstály při odstranění a sběru jemných nečistot a k tomu navíc umýt podlahu, ale nejnovější model jde ještě o kousek dál.

Nároční majitelé domů ocení multifunkční vysavač Kärcher WD 6 P S (doporučená cena 6890 Kč), který zastane úklid v garáži, dílně, na terase, ale také v obytných místnostech. Vysátí nepořádku v autě je pro něj maličkost, zahladí stopy po rozbitém květináči a rozsypané hlíně a zbaví vás nejen loužiček vody, ale i malé potopy z rozlitého kýble nebo vylitého dětského bazénku na terase.

Zalévat záhony konví už není „in“

Chytání dešťovky není žádný převratný objev moderní doby. Každý, kdo má na domě okap by měl umět využít výhod dešťové vody. Je prakticky zadarmo, a pokud ji odchytáváte během celé sezóny, pak máte jistotu úrodné zahrádky, i kdyby udeřila sucha. Chytat ji můžete do sudů a barelů, ale oproti době před 30 lety si už nesedřete záda při rozlévání vody z konve. Vodu na všechna potřebná místa na zahradě rozvedete pomocí bateriového sudového čerpadla.

Sudové čerpadlo lze umístit do jakéhokoli sudu, barelu nebo nadzemní nádrže díky jeho velikosti a flexibilnímu uchycení. Pod průhledným krytem lze průběžně kontrolovat zbývající čas výdrže baterie. Jelikož dešťovka není vždy čirá, ale mohou do ní napadat nečistoty, je čerpadlo vybaveno integrovaným předfiltrem zabraňujícím ucpání.

Ať už máte rostliny, které vyžadují jemné zavlažování rosením či postřikování, hnojení nebo potřebujete vyhubit plevel na chodníčcích a terasách, bateriový tlakový postřikovač  zastane všechny tyto úkoly. 

Víkendový výjev devadesátek na sídlištích a v chatařských oblastech pravidelně zahrnoval mytí plechových mazlíků. Někde nucená zábava pro děti, jinde se o krásu plechových karoserií postarali sami majitelé. Houbu, kýbl s vodou nebo zahradní hadici dnes nahradily tlakové myčky.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

6 plus 1 rada, jak správně uklízet

6 plus 1 rada, jak správně uklízet

Autor: -red-, Datum: 14. 1. 2021 15:00

Úklid domácnosti určitě nepatří k těm nejoblíbenějším činnostem. Vždyť volný čas se dá využít…

Jarní úklid za 5 dní

Jarní úklid za 5 dní

Autor: -gul-, Datum: 30. 4. 2021 15:00

V domě je řada míst a zákoutí, na která při běžném úklidu někdy zapomínáme – ale při velkém…

Perete a uklízíte eko?

Perete a uklízíte eko?

Autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, ayetoeco.cz, Datum: 28. 3. 2022 10:00

Zatímco naši dávní předkové využívali různorodých přírodních možností, pokrok ve vědě přinesl celou…

Vylaďte uklizený domov sezónními dekoracemi + 8 užitečných rad

Vylaďte uklizený domov sezónními dekoracemi + 8 užitečných rad

Autor: -ket-, Datum: 16. 3. 2022 15:00

Pusťte si po vlhké zimě do domu svěžest a čerstvý vzduch a nechte si s gruntováním pomoci od rodiny…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-