A jak tahle superpotravina, které ajurvéda přezdívá „elixír zdraví“, vlastně vzniká? „Přepuštěné máslo se získává z klasického kravského másla, které se musí velmi dlouho vařit. Během vaření se postupně odpařuje voda, až zcela zmizí. V průběhu ohřívání se také vysrážejí bílkoviny a všechny tuhé částice a zkaramelizováním se mu dodá chuť. Následně se vše odfiltruje, přecedí a vznikne čistý máselný tuk. My navíc používáme dvojité filtry, proto je výsledný produkt opravdu velmi čistý,“ vysvětluje Andrea Zpěváková Dostálová, zakladatelka společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, kde se ghí vyrábí ručně a podle tradiční receptury.
Naše babičky neměly lednice, a tak si máslo přepouštěly, aby jim déle vydrželo. „Právě odstraněním mléčné bílkoviny a odpařením vody v procesu výroby získá ghí velmi dlouhou trvanlivost bez nutnosti chlazení.
Proto ho následně můžete uchovávat jen ve spíži či kdekoliv jinde. Při běžné pokojové teplotě vám vydrží v perfektním stavu minimálně 12 měsíců. Tuto vlastnost ghí určitě oceníte i při letním cestování. Skleničku můžete přidat jen tak do tašky či kufru a nemusíte mít přitom obavy, že by se vám při delší cestě zkazilo.
Jednou z nejdůležitějších vlastností ghí je jeho vysoký kouřový bod (250 °C). Právě díky němu se na rozdíl od klasického másla, jehož kouřový bod je 120 °C, a jiných tuků nepřepaluje a nevznikají tedy ani obtížně stravitelné látky. Proto vám po pokrmu připraveném na ghí nebude těžko od žaludku.
Ghí také představuje ideální řešení pro ty, kdo ze zdravotních důvodů běžné máslo nemohou. Díky tomu, že ghíčko neobsahuje bílkoviny, mohou si ho dovolit konzumovat i lidé, kteří klasické máslo nesmějí, protože jsou alergičtí na kasein (mléčnou bílkovinu). A protože ghí neobsahuje ani laktózu (mléčný cukr), nebude dělat problémy ani lidem, kteří mají potíže s jejím trávením.
Ghí má v kuchyni široké uplatnění – můžete si ho ráno přimíchat do ovesné kaše nebo na něm osmažit palačinku či umíchat vajíčka, v poledne se hodí pod rýži nebo k omaštění brambor. Úplně jinou chuť a křehkou konzistenci získá i zelenina připravená na ghí. Na přepuštěném másle si usmažíte pravý vídeňský řízek a využijete ho také při grilování.
„Kromě klasického ghí můžete vyzkoušet různě ochucená ghíčka – třeba na štrúdl nebo lívance doporučuji ghí se skořicí, na brambory ghí s česnekem, na přípravu orientálních jídel ghí s kurkumou a těm, kdo mají rádi pikantnější pokrmy, bude jistě chutnat ghí s chilli,“ říká Andrea Zpěváková Dostálová.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…
Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…
S přicházejícím jarem se příroda zazelená. To je dobrá zpráva také pro všechny, kdo mají rádi…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…
Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…
Na nová střešní okna nyní dosáhnete snadněji díky změnám v programu Nová zelená úsporám. Dva…
18. února je mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandro…