Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Všichni u jednoho stolu
IDWItalia.com
Domácnost / Bydlení

Všichni u jednoho stolu

datum: 3. 12. 2018 9:00 autor: -lim-
Pozvali jste dospělé děti a jejich rodiny k sobě na Vánoce? A tentokrát vás bude opravdu hodně – vaše děti, jejich partneři, vnuci. Ale to přece chcete, těšíte se na chvíle, když se celá rodina sejde společně u jednoho stolu. Vytvořte pro tyto nezapomenutelné okamžiky ty nejvhodnější podmínky! Základem je určitě kvalitní jídelní stůl.

Jak vybrat ideání jídelní stůl pro rodinné sešlosti?

U jídelního stolu se setkáváme s našimi nejbližšími, s rodinou či přáteli při společné hostině. Po jídle hrajeme s dětmi či s hosty stolní hry. Často jej také využíváme k práci a k různým přípravám, montáži a opravám, malé děti s máminou asistencí ke psaní úkolů. Každá rodina se alespoň občas sejde společně u jídla, aby prožila příjemně strávené chvíle ve vzájemné přítomnosti. Jídelní stůl by měl být proto dostatečně prostorný, aby se k němu pohodlně vešli všichni členové domácnosti i případné návštěvy.

Na centimetrech záleží

Podle jakých hledisek tedy stůl vybíráme? Základní rozměr jídelního stolu udává především prostor, do kterého ho chceme natrvalo umístit. Kdo nemá samostatnou jídelnu, dá stůl do kuchyně. „Vždy však dbejte na to, aby kolem stolu zůstaly dostatečné odstupy od stěn či dalšího vybavení a aby nebyl v kolizi se dveřmi nebo francouzskými okny,“ radí zkušená designérka Kateřina Kersey Kratochvílová z IDW Italia. „Pro pohodlné odsunutí židle od stolu potřebujete 60 až 75 centimetrů volného místa. Abyste se pohodlně u stolu najedli, počítejte s minimálním plochou na jednoho strávníka 60 x 40 centimetrů. Na šířku by tedy měl stůl mít minimálně 80 centimetrů. Optimální je však šířka 90 centimetrů, která poskytne dostatečný prostor i pro výzdobu stolu.“

Dále musíme vycházet při výběru stolu z počtu členů domácnosti. Je praktické zvolit stůl o něco větší, než běžně potřebujeme – právě pro tyto slavnostní okamžiky. Nejčastěji se proto můžeme setkat se stoly pro šest osob, výjimkou ale není i stůl pro deset či dvanáct lidí.

Co se týče tvaru, nejoblíbenějšími jsou stoly obdélníkové či čtvercové. Vždy bude vypadat velkoryseji, když se stůl podaří umístit uprostřed místnosti a nebude přisazený žádnou svou stranou ke stěně. Kulaté či oválné stoly pozici u zdi přímo vylučují a svým tvarem vybízejí k centrálnímu umístění. Pro kulaté stoly dále platí, že průměr stolové desky o 100 centimetrech se hodí pro čtyři osoby, pro další dvě je nutné počítat vždy s průměrem o 25 centimetrů větším. Pokud nemáte v interiéru dostatek prostoru, může být řešením stůl rozkládací. Obdélníkový či oválný stůl disponuje místy v čele, kam můžeme usadit hlavu rodiny či důležitou návštěvu. U kulatého stolu si jsou naopak všichni rovni.

„Výška jídelních stolů se pohybuje obvykle mezi 72 a 76 centimetry,“ zdůrazňuje designérka Kateřina fakt, kterého jsme si možná ani nikdy nevšimly. „Doporučuji vám, abyste židle nakupovaly dohromady se stolem. Vyplatí se vyzkoušet, jak se ke stolu hodí a jak se na nich u konkrétního stolu sedí. Deska jídelního stolu má být přibližně 25–35 centimetrů nad sedákem židle. Důležité je sladit nejen výšku, ale i styl, barvu a materiály. A to nejen se stolem, ale komplexně s celým interiérem.“

Materiál působí na naši náladu a psychiku

Výrobci nabízejí široký sortiment materiálů, ze kterých jsou stolové desky i podnoží vyrobeny. Od přírodního dřeva, skla, kamene, kovu až po keramiku. Podnože a nohy stolů mohou mít nejrůznější tvary a designéři se na detailech často rádi „kreativně vyřádí“. Nejvíce vyhledávaným materiálem obecně je masivní dřevo nebo dýhované desky. Dřevěný stůl působí bytelným dojmem, je příjemný na dotek a snadno se udržuje.

Sklo je stálicí mezi moderními materiály. V interiéru působí vzdušně a nadčasově. Jeho výhodou je, že se výborně kombinuje s dalšími materiály, jako je již zmiňované dřevo, kov nebo kámen.

Popularita kamene jako přírodního ušlechtilého materiálu neustále stoupá. Těžba kamene, zejména mramoru, má např. v Itálii obrovskou tradici. Kámen je po generace obdivován pro svůj zajímavý vzhled, kresbu a strukturu, ale i pro vysokou odolnost. V poslední době je trendem nahrazovat ho keramikou a někdy i betonem.

Originální Vánoce

Pro významné příležitosti, jako je třeba společná štědrovečerní večeře, je dobré jídelní stůl vhodně přichystat. Správně zvolené dekorace totiž dokáží dodat celé události slavnostní nádech a úplně jedinečnou atmosféru. Základem je ubrus z kvalitního materiálu (damašek, brokát, kašmír, len, šifón v kombinaci s hedvábím atd.) nebo prostírací sety. Nezapomeňte na květinovou výzdobu, barevně sladěnou s ubrusem a porcelánem, na svícny či další vánoční dekorace. Neméně důležitý je také způsob servírování a nadčasové servírovací nádobí. Nebojte si s tím pohrát. Připravte pro své milé hosty třeba ručně vyráběné jmenovky!


Další články z rubriky

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

Autor: -mav-, Datum: 17. 9. 2022 11:00

Celodenní práce na počítači se projevuje ve spotřebě elektrické energie. Spousta by se jí ale dala…

5 rad, jak správně skladovat potraviny

5 rad, jak správně skladovat potraviny

Autor: -ava-, Datum: 4. 9. 2022 11:30

Vyhazujete až příliš často zkažené nebo prošlé potraviny? Může za tím stát jak špatné plánování…

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

Autor: -ket-, Datum: 31. 8. 2022 10:00

Láká vás výdělek z krátkodobého pronájmu? Krátkodobé pronájmy mohou být skvělým zdrojem dalších…

Nedostalo vaše dítě hypotéku? 3 tipy, jak mu pomoci s financováním vlastního bydlení

Nedostalo vaše dítě hypotéku? 3 tipy, jak mu pomoci s financováním vlastního bydlení

Autor: -an-, Datum: 9. 8. 2022 10:00

Pořídit si vlastní bydlení se pro mladou generaci ve velkých městech stává nedosažitelným snem.…

Mít doma jen kousek Provence...

Mít doma jen kousek Provence...

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 22. 7. 2022 15:00

Je až neuvěřitelné, jakou dokáže venkovský styl Provence vykouzlit v interiéru pohodu, radost a…

4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

Autor: -an-, Datum: 19. 7. 2022 15:00

Podkrovní byty a pokoje mají své kouzlo, ale jejich obyvatelé musí často také řešit různé výzvy,…

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

, Datum: 23. 6. 2022 15:00

Žádná místnost nezůstane nová a krásná navěky a u koupelny to platí dvojnásob. Zašlé spáry,…

Jak prověřit nájemníka?

Jak prověřit nájemníka?

Autor: -jav-, Datum: 2. 6. 2022 15:00

Chystáte se pronajmout byt a nevíte, jak si důkladně „proklepnout“ budoucího nájemníka? Každý přece…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-