Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Prodlužte si léto na terase
Hornbach
Domácnost / Bydlení

Prodlužte si léto na terase

datum: 4. 9. 2021 11:00 autor: -an-
Léto se s námi sice loučí, ale babí léto a podzim nabízí mnoho možností využití terasy či balkónu. Jak si toto venkovní posezení užít v co největším pohodlí? Ideální teplotu a komfort pomohou docílit venkovní zářiče nebo ohřívače.

Sluníčko už tolik nehřeje, ale venku je pořád ještě příjemně. Aby se nám na terase či lodžii sedělo ve studeném sychravém počasí příjemně i bez tlusté deky, je dobré trochu si tam „přitopit“.

Velikost prostoru rozhoduje

Jaký sálavý zdroj tepla zvolit, abychom se cítili co nejpříjemněji? „Tepelný zářič je topidlo, jehož zdrojem je plyn, elektřina nebo kombinace obojího. Nejdříve je nutné si ujasnit, kde budete zařízení využívat,“ vysvětluje Zlatko Slebodník, odborník z oddělení elektro projektových marketů Hornbach a dodává:

„Klíčovým kritériem pro výběr přenosného vytápění je vždy velikost vytápěného prostoru. Ať už hledáte ohřívač na terasu nebo do altánku, nevybírejte jen podle vzhledu. Design je sice důležitý, ale v zimě vás bude určitě více zajímat, jak kupovaný přístroj topí, než jak vypadá.“

Kolik váží i jak je hlučný

V první řadě si důkladně zjistěte technické parametry ohřívače. Zaměřte se na výkon, počet nastavitelných stupňů ohřevu, přítomnost termostatu, pojistky proti přehřátí a v neposlední řadě také na rozměry.

U elektrických zářičů si pohlídejte délku přívodního kabelu, u topidel s ventilátorem zase hlučnost. Jestliže budete chtít ohřívač často přesouvat z místa na místo, bude pro vás prioritou nízká hmotnost. 

Plynové ohřívače využívají většinou 10kilogramovou propan-butanovou láhev, která ale nijak nekazí estetický dojem, protože je očím skryta v konstrukci zářiče. Součástí plynového topidla je rovněž hadice pro přívod plynu a regulátor tlaku, s nímž lze výkon ovlivnit.

Plyn...

Plynové zářiče jsou jako stvořené pro ohřívání vzduchu na terasách a balkónech, v altánech, pod pergolami či v zimních zahradách. Plynová topidla jsou vhodná do exteriéru nebo pouze do dobře odvětraných místností. Pokud potřebujete vytápět dlouhodobě, zvolte raději kombinovaná kamna (na elektřinu a plyn), která nevypouští do vzduchu oxid uhličitý.

Hlavní výhodou zářiče s plynovým pohonem je nezávislost na elektrické energii. Jde o praktické mobilní řešení určené do exteriéru, jež vyrábí sálavé teplo do vzdálenosti několika metrů. Jejich velkou předností je minimální spotřeba a vysoká účinnost, ale také možnost regulace výkonu dle vaší aktuální potřeby. Oproti elektrickým variantám však mají nižší efektivitu infrazáření a vyšší pořizovací cenu.

... nebo elektřina?

Máte raději větší variabilitu využití a chcete topidlo využívat také v interiéru? Pak je pro vás tím pravým právě tepelný zářič na elektrický pohon. Na trhu je dostupných několik různých druhů přenosných elektrických zdrojů tepla, které se liší nejen tvarem, ale také způsobem ohřevu vzduchu.

Ohřívače na elektřinu jsou ideálním řešením pro rychlé a pohodlné vytopení místností, které nevyužíváme tak frekventovaně. Velmi často nachází využití v rekreačních objektech s nepravidelným provozem, jako jsou chaty nebo chalupy. Jejich nespornou výhodou je možnost nasměrování tepla a okamžitý náběh vytápění.

Elektrická topidla navíc disponují ochranou proti přehřátí a lze je snadno přenášet. Na druhou stranu, jejich značnou nevýhodou je vysoká spotřeba elektrické energie a omezená životnost, zejména u infrazářivek.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak ořezávat dřeviny

5 rad, jak ořezávat dřeviny

Autor: -ava-, Datum: 16. 9. 2021 15:00

Správná úprava a údržba stromů i dřevin je tvrdým oříškem pro mnohé zahrádkáře. Má vliv na to, jak…

Na co nezapomenout při projektu domu?

Na co nezapomenout při projektu domu?

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2021 10:00

Stavba domu je velmi komplexní záležitost a existuje řada věcí, které je třeba dopředu důkladně…

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

Autor: -vls-, Datum: 6. 9. 2021 15:00

Připravte je na zimu, na jaře se vám udělají znovu radost!

Skalka je stále „in“

Skalka je stále „in“

Autor: -vls-, Datum: 4. 8. 2021 15:00

Vybudování skalky je atraktivním řešením pro svahovité zahrady. Skalka totiž vytvoří…

8 rad pro začínající akvaristy

8 rad pro začínající akvaristy

Autor: -vls-, Datum: 14. 7. 2021 10:00

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami.…

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Autor: -vls-, Datum: 12. 7. 2021 10:00

Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není…

Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?

Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?

Autor: -hb-, Datum: 18. 6. 2021 15:00

Konečně je tu slunce! Jenže někdy je ho trochu moc. Co s tím? A jak se chránit před slunečními…

5 rad, jak na nežádoucí hmyzí návštěvníky

5 rad, jak na nežádoucí hmyzí návštěvníky

Autor: -gul-, Datum: 25. 5. 2021 15:00

Mouchy, komáři, vosy... Zbavte se hmyzu, který vám doma otravuje život!

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-