Uvažujete nad vlastní výstavbou, nebo rekonstrukci starého domu? Situaci nahrává pozvolná klesající tendence cen stavebních materiálů. Navíc při rekonstrukci starých nemovitostí existuje možnost využít programy podporující energeticky úsporná řešení, jako je Program Nová zelená úsporám, nebo využít úvěru od stavební spořitelny.
„Tyto možnosti mohou významně zkrátit dobu návratnosti vaší investice,“ uvádí Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamiru.cz. „Investování do energeticky úsporných řešení při výstavbě je také finančně výhodné na delší dobu.“
V současné době jsou stále populárnější pasivní nebo nulové domy, které sice vyžadují na začátku větší investici, ale v budoucnu snižují náklady na údržbu a provoz domu.
Nejen investoři, kteří staví dům, ale i ti, kteří plánují rekonstrukci, mohou využít dotací na financování efektivnějších zdrojů tepla. Díky programu Nová zelená úsporám, je možné získat dotaci až 535 000,- Kč, což může pokrýt komplexní modernizaci technologií souvisejících s distribucí tepelné energie rodinného domu a nahradí staré neefektivní zdroje tepla na tuhá paliva moderními zdroji tepla splňujícími nejvyšší standardy současnosti.
Proces výstavby domu lze rozdělit do tří klíčových fází. První z nich je hrubá stavba, během které se vylijí základy a postaví základové zdi. Ta končí v okamžiku, když jsou provedeny prostupy inženýrských sítí a je vylita mazanina.
Poté následuje stavba pláště a jádra (SSO), která zahrnuje výstavbu nosných stěn, příček, vylitých stropů a kruhových nosníků. Pokrývá se také střecha.
V poslední fázi je hrubá stavba dokončena (SSZ) a pozornost se začíná soustředit na instalaci oken, dveří a rozvodům elektřiny v domě. V této části hrají důležitou roli inteligentní řešení domů, která zlepšují energetickou šetrnost budovy.
Okna jsou hlavním zdrojem sluneční energie budovy. Mohou významně přispět k udržení optimální teploty interiéru. Sluneční světlo, které prochází sklem do místnosti, generuje v průměru 500 W/m2. To má velký vliv na tepelnou bilanci v různých ročních obdobích a na množství přirozeného světla, které do budovy proniká.
Při výběru oken je důležité věnovat pozornost různým technickým parametrům, jako hodnotě U (hodnota tepelné prostupnosti), a také jejich ochraně.
Jednou z nejúčinnějších metod je teplá montáž. Ta spočívá v instalaci okna do stěny tak, aby byl rám okna těsně spojen s konstrukcí budovy.
S tím úzce souvisí venkovní stínění, jako jsou chytré rolety nebo žaluzie. V případě zapuštěných vnějších žaluzií se při návrhu předpokládá, že budou skryty pod fasádou budovy. Proto, aby šlo správně naplánovat výšku okenního otvírání, je třeba trám, stejně jako u zateplení a fasády, které roletový box zakrývají, zahrnout do úvah již během fáze návrhu.
Rozhodnete-li se v roce 2024 stavět, vyplatí se věnovat pozornost současným požadavkům a energetickým normám, které v poslední době prošly změnami.
Nové budovy mají být energeticky účinnější a šetrnější k životnímu prostředí.
Například díky automatizaci jsou rolety v optimální poloze ve správný čas, bez ohledu na počasí nebo vaši nepřítomnost. Pohon rolet RS100 io od společnosti Somfy s obousměrnou rádiovou komunikací io-homecontrol® zaručí lepší tepelný komfort domácnosti.
Je také dobré vybavit se solárním senzorem Sunis WireFree io, který měří úroveň přirozeného světla a přenáší data do řídicí jednotky TaHoma. Tímto způsobem můžete do vašeho plánu přidat příkaz, aby se žaluzie v létě při dosažení určitého stupně slunečního svitu spustily, a v zimě, kdy se každý sluneční paprsek počítá, se otevřely a vpustily do místností příjemné teplo. Kromě toho je možné je integrovat s čidlem vnitřní teploty Thermis V2 io.
„V tomto ohledu jsme si vědomi, že na našich krocích záleží – automatizace integrovaná do vnějších rolet má pozitivní vliv na energetickou šetrnost budov“, říká Jaroslav Zeman, jednatel společnosti Somfy za Česko a Slovensko.
Pokud chcete vylepšit energetickou účinnost vašeho domu, vyplatí se uvažovat o řešeních chytré domácnosti. Chytrý termostat, osvětlení nebo automatické rolety vám umožní kontrolovat teplotu interiéru a řídit tak spotřebu elektřiny, a to i na dálku, když zrovna nejste doma. Když už jsme zmínili tyto řešení, stojí za to také uvést vlajkový roletový pohon RS100 Solar io od společnosti Somfy. Ten přepisuje standardy v oblasti automatizace rolet v kombinaci s pohodlíma kvalitou solárních řešení.
Myslet nad zaváděním řešení chytré domácnosti již ve fázi výstavby domu se vyplatí! Výrazně to zjednoduší následné kroky a pomůže vám to naplno využít potenciál vašeho prostoru.
Stojí za to uvažovat o zavedení tohoto systému již ve fázi zavádění elektroinstalace, abyste se vyhnuli pozdějším úpravám a dodatečným nákladům. Nejenže ušetříte energii, ale také dosáhnete větší automatizace, což se projeví ve větším uživatelském komfortu a bezpečnosti.
Zdroje informací: novazelenausporam.cz, Somfy.cz a hyponamiru.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Předsíň o vás hodně napoví. Je místem přivítání i rozloučení. Je tím prvním, co vidí každá vaše…
Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…
Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…
Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o…
Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…
Pohovky jsou tím nejpohodlnějším kouskem nábytku, který nás doma čeká. Zároveň jsou poměrně…
Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…