Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kuchyně a jídelny podle Feng Shui
IDW Italia
Domácnost / Bydlení

Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

datum: 14. 10. 2018 0:05 autor: -lum-
Zařiďte si nejdůležitější část domova v harmonii s životním prostorem a proudící energií.

V kuchyni a v jídelně trávíme hodně času. Chcete-li tu vytvořit harmonické prostředí, kde se budete všichni cítit dobře a kde bude každému záležet na tom, jakou energii při společném setkání u stolu a dokonce v pokrmu předává a dostává, vezměte si na pomoc Feng Shui odborníky. Ti dokonce zohlední při plánování kuchyně každého člena vaší rodiny, vaše přání, životní styl i samotný prostor. Seng Shui je tradiční čínské umění, které vás naučí komunikovat s vaším domem, bytem, pokojem a interiérem tak, abyste se v něm cítili šťastně, svobodně a hlavně zdravě. Podle něj je kuchyně považována za důležitý prvek spokojené prosperující rodiny. „Pokud souzníte se rčením, že láska prochází žaludkem, pak sporák či kamna můžeme vnímat přeneseně jako tlukoucí srdce domova,“ vysvětluje generacemi prověřené principy jeho konzultantka a designérka IDW Italia, Lucie Mynaříková. Umění Feng Shui každý prostor ideálně vyladí a naplní. Pracuje při tom s pěti základními elementy: s vodou, dřevem, ohněm, zemí a kovem, také s proudící energii Čchi a s polaritou Jin a Jang.

Srdce domova

Vycházejme z toho, že kuchyně je životodárným zdrojem pro celou rodinu. S láskou zhotovený pokrm má blahodárný vliv na strávníky, tedy na ostatní členy rodiny, hosty nevyjímaje. Ostatně, můžete se o tom sami přesvědčit - takovým příkladem jsou pokrmy našich babiček, připravované s láskou a péčí. Ty nám chutnají nejvíce. Ale pojďme si říci několik obecných zásad, jak zařídit kuchyň a jak v ní pracovat. „Feng Shui dbá na bezpečnost v prostoru obecně,“ vysvětluje na úvod Lucie. „Záměrně se vyhýbá ostrým rohům, špičatým a nebezpečně vyčnívajícím předmětům v místnost tak, aby energie i náš pohyb v prostoru mohly volně plynout. Jsou to opatření vhodná nejen pro dospělé, ale i pro děti i prarodiče. Každý ostrý roh v kuchyni je jako jedovatý šíp vyzařující energii do místnosti. A co teprve, když se s rohem stolu omylem střetneme. Oblé rohy na kuchyňské desce či u stolu jsou dnes dostupným standardem.“

Čeho se tedy držet při zařizování kuchyně?

  1. Umístění kuchyně Kuchyni bude svědčit soukromí a klidnější energie Jin, tzn. oblast ve vzdálenější polovině domu z pohledu vstupních dveří domu či bytu.
  2. Pozice sporáku Ideální umístění sporáku je takové, abyste viděli během vaření na dveře do místnosti. Tedy, abyste je neměli přímo za zády. Postavilo by vás to do nervózní pozice být neustále ve střehu. Mnohem přirozenější pro vaření je mít krytá záda a rozhled, kdo přichází a co v kuchyni dělá.
  3. Ostrůvek se sporákem ANO, či NE? Zde platí podobné pravidlo jako u postavení našeho těla při vaření. Dopřejme stejnou oporu i našemu životodárnému zdroji - sporáku. V pomyslném "závětří" bude ohnivě srdce domova stabilnější a odrazí se to na prosperitě a štěstí rodiny. Existenci pracovního ostrůvku můžeme připustit v případě, že bude bez sporáku - bude-li sloužit pouze na přípravu potravin.
  4. Rovnováha na pracovní desce Mezi dřezem (s prvkem voda) a sporákem (s prvkem oheň) si dopřejte dostatečnou minimální vzdálenost. Je to nejen z důvodu destruktivního napětí, ke kterému dochází mezi oběma prvky, ale také z hlediska ergonomie a praktičnosti. Umístění lednice je vhodné do trigonu s těmito dvěma prvky.

Materiál v kuchyni

Feng Shui říká, je každá věc tvořena kombinací pěti prvků, ty jsme zmínili už v úvodu – voda, dřevo, oheň, země a kov. Tedy málokterá věc se skládá čistě z jednoho prvku, zpravidla se jedná o jejich kombinaci – a různé barvy, materiály a tvary. „Sledujme, které prvky v interiéru převažují a co v nás vyvolávají,“ nabádá nás k pozornosti Lucie Mynaříková. „Fengshuista, kterého si domů můžete pozvat, navíc zohlední živly získané z data narození všech členů domácnosti a zařídí interiér „na míru“ všem, kteří ho obývají. Záleží hodně na tom, co od kuchyně očekáváte, jak se v ní chcete cítit. Tedy: dáváte přednost klidu a hřejivé atmosféře, nebo akci a disciplíně? Nezapomeňte, že každá věc v prostoru na nás působí. Neexistuje neutrální prvek. Obecným doporučením pro kuchyně jsou jemné, matné a vyvážené barvy a přírodní materiály, které prostor zklidní a zútulní. Naopak materiály kovové a ve vysokém lesku prostoru dodají rychlost a disciplínu,“ radí designerka Lucie.

Jídelny

Vhodná pozice pro jídelny je buď samostatně nebo společně s kuchyní. Kombinace s obývacím pokojem je podle Feng Shui méně šťastným řešením. „Pohlídejme, aby nikdo neseděl v průvanu či neměl za zády dveře. Popřípadě je alespoň zavírejme. Výběrem materiálů a doplňků můžeme opět ovlivnit to, jak se budou lidé u stolu cítit. Využíváte stůl pro každodenní scházení rodiny, či jen výjimečně pro velké události? To je totiž hodně důležité! Prvky ZEMĚ přinášejí např. stabilitu, prvky DŘEVA podpoří kreativitu a dětskou hravost, prvky OHNĚ značí vřelost, VODA podpoří intuici a emoce a KOV komunikaci a perfekcionismus,“ uzavírá Lucie Mynaříková, Feng Shui konzultantka a designérka IDW Italia.


Další články z rubriky

7 výhod udržitelného bydlení

7 výhod udržitelného bydlení

Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2023 10:00

Možná už jste slyšeli o tzv. udržitelném bydlení. Ale přemýšleli jste o něm třeba? Udržitelné domy…

Chcete si pořídit bazén?

Chcete si pořídit bazén?

Autor: -an-, Datum: 22. 2. 2023 10:00

Bazén může přeměnit vaši zahradu na oázu, kde najdete útočiště před vysokými letními teplotami.…

Jak zařídit obývák?

Jak zařídit obývák?

Autor: redakce ve spolupráci s interiérovou designérkou Anke Glut, Datum: 20. 2. 2023 10:00

Říká se, že právě obývací pokoj je vizitkou naší domácnosti. Bývá největší místností z celého bytu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Autor: -mav-, Datum: 25. 1. 2023 10:00

Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…

6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení

6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2022 15:00

Víte, že prostředí, ve kterém se žák či student učí, může mít vliv na jeho pozornost a potažmo i…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-