Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak si kdo ustele, tak si lehne
IDWItalia.com
Domácnost / Bydlení

Jak si kdo ustele, tak si lehne

datum: 8. 1. 2019 9:30 autor: Kateřina Kersey Kratochvílová, designérka IDWItalia.com
Spí se vám dobře? A jste ráno opravdu odpočatí? Pokud ne, může být na vině špatně zvolená postel. Spánkem trávíme přibližně třetinu svého života, proto je důležité mít opravdu kvalitní postel a dát si s jejím výběrem práci.

Důkladný odpočinek má vždy pozitivní vliv na naši náladu, zdraví i výkon! Postel, rošt a matrace jsou tři pilíře zdravého spánku, které musí být v absolutní harmonii, máme-li se cítit skvěle.

Od slámy k baldachýnu

Po dlouhá tisíciletí stačily člověku k odpočinku kůže, sláma, mech a rohože. Až starověk, hlavně antika, uvedl do domů a paláců lehátka (v Římě lectus), která se stala nejdůležitější součástí slušné domácnosti. Po straně měla lehátka opěradla na hlavu, zdobená např. intarziemi, slonovou kostí a samozřejmě všude matrace a polštáře pro co největší pohodlí. Staří Římané na lehátku nejen spali a odpočívali, ale také stolovali.

Ve středověku chudým lidem postačila ke spánku slaměná matrace na zemi, postel byla výsadou bohatších lidí a byla chápána jako centrum celého příbytku. V ní se rodily děti, odkazoval se majetek a samozřejmě se umíralo.

V době renesance a baroka se stala postel i místem audiencí – přijímání významných návštěv. Postele mívaly v rozích sloupky a horní konstrukce byla překryta baldachýnem z pevné či lehké tkaniny, která postel nejen zdobila, ale také zakrývala a tepelně izolovala. Lehké baldachýny jsou k vidění v interiérech ještě dnes, hlavně ve Středomoří, kde chrání před dotěrným bodavým hmyzem.

Pro krále i královny

Při výběru nové postele se zaměřte zejména na to, jak je postel řešena konstrukčně. Kvalita konstrukce je rozhodující. Bytelné spoje a konstrukční materiály zajistí celkovou stabilitu a trvalou pevnost celé postele, takže vrzání bude již minulostí. Budete-li se stěhovat, můžete takovou postel navíc demontovat a opět smontovat, aniž by ztratila na své soudržnosti.

Sháníte-li jednolůžko, jeho nejčastější rozměr je 90 x 200 centimetrů. To pro jednu osobu poskytuje dostatečně komfortní prostor. Stále oblíbenějšími se ale stávají takzvaná „jedno a půl“ lůžka, tedy postele o rozměru 140 x 200 centimetrů. Na těch se příležitostně vyspí i dvě osoby. Je to tedy ideální volba do pokoje pro hosty anebo do malých bytů.

Nejvíce pořizovaná dvojlůžka jsou o rozměru 160 x 200 centimetrů. Pokud je však vaše ložnice dostatečně široká, dopřejte si velikost 180 x 200 centimetrů. Máte-li hodně vysokou postavu, pátrejte po prodloužených délkách 220 centimetrů. Na trhu však existují i další rozměry postelí. Takzvaná „king size bed“ je postel opravdu královská – jedná se o lůžko 200 x 200 centimetrů. Oproti tomu „queen size bed“, jak její název napovídá, je menší. Obvykle má 150 x 200 centimetrů.

Ideální výška postele se pohybuje mezi 45 až 55 centimetry. Pro osoby starší či osoby s omezenou schopností pohybu je vhodné volit vyšší postel, aby se jim vstávalo co nejpohodlněji.

Jako na hrášku?

Vybíráte-li novou matraci, nejdůležitějším parametrem je váš osobní požadavek na komfort. Doporučuji vám se seznámit s jednotlivými typy matrací a ujasnit si své priority. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat spíše tvrdší matrace, naopak lidé s nižší váhou mohou vybírat i z měkčích modelů. Všechny typy matrací od kvalitních výrobců mají zaručenou dlouhou životnost a splňují zásady ergonomie.

Osvědčené jsou např. luxusní matrace italského výrobce Dorelan, který si zakládá na své dlouholeté tradici a know-how. Pro nejlepší pocit odpočinku doporučujeme volit matraci vícevrstvou. Ideálně takovou, která má vrchní vrstvu z paměťové pěny. Další vrstva je pak obvykle pružinová (taštičková) anebo také pěnová, v nejrůznějším složení. Tato plocha by měla být dostatečně silná, aby zajistila rovnoměrné rozložení tlaku a podepřela tak všechny části těla stejně.

Pro pohodlí i zdraví

Matraci ideálně usadíme na rošt, který pomáhá flexibilně reagovat na lidské tělo a rovnoměrně rozloží jeho váhu. Matrace se tak pomaleji proleží a navíc lépe odvádí teplo a vlhkost. Nejčastější jsou rošty lamelové, vyrobené z pružných dřevěných lamel. Mohou být i polohovací, a to buď s manuálním, nebo elektrickým ovládáním. Stanovte si i další parametry, které od postele očekáváte. Rádi se natáhnete s knížkou? V tom případě si pořiďte postel s čelem, o které se můžete pohodlně opřít. Nemáte dostatek úložného prostoru? I ten vám může postel nabídnout. Zkrátka je nutné zahrnout všechny vaše potřeby a reagovat na možnosti vašeho interiéru.

Tvar postele a její provedení může mít nekonečné množství podob, od těch nejjednodušších minimalistických forem až po odvážné organické křivky. Výběrem materiálů a barev navíc můžete podtrhnout jejich decentní eleganci nebo excentrickou originalitu! Pokud si samy nevíte rady, nechte si poradit bytovým designérem, který vám dokáže vybrat postel, pohodlnou a zároveň perfektně padnoucí do vašeho interiéru.


Další články z rubriky

7 rad, bezpečně zazimovat chatu nebo chalupu

7 rad, bezpečně zazimovat chatu nebo chalupu

Autor: -ket-, Datum: 21. 10. 2020 15:00
3 rady, jak vybrat správný zámek

3 rady, jak vybrat správný zámek

Autor: -cjp-, Datum: 2. 10. 2020 15:00
4 interiérové trendy letošního podzimu a zimy

4 interiérové trendy letošního podzimu a zimy

Autor: -cjp-, Datum: 1. 9. 2020 15:00
13 kroků k vytvoření malé „zahrádky“ z kaktusů

13 kroků k vytvoření malé „zahrádky“ z kaktusů

Autor: -hal-, Datum: 30. 6. 2020 15:00
4 tipy, jak správně nanášet krycí barvu a glazuru

4 tipy, jak správně nanášet krycí barvu a glazuru

Autor: -hal-, Datum: 22. 6. 2020 15:00
Jak rychle vyčistit pečicí troubu?

Jak rychle vyčistit pečicí troubu?

Autor: -ket-, Datum: 29. 5. 2020 15:00
Zahrádka ve městě

Zahrádka ve městě

Autor: -red-, Datum: 20. 5. 2020 10:00
5 rad, jak správně vysadit živý plot

5 rad, jak správně vysadit živý plot

Autor: -vls-, Datum: 17. 3. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Černucha zvaná „smrkačka“ byla medicínou faraonů

15. 10. 2020 10:00 autor -red-