Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak si kdo ustele, tak si lehne
IDWItalia.com
Domácnost / Bydlení

Jak si kdo ustele, tak si lehne

datum: 8. 1. 2019 9:30 autor: Kateřina Kersey Kratochvílová, designérka IDWItalia.com
Spí se vám dobře? A jste ráno opravdu odpočatí? Pokud ne, může být na vině špatně zvolená postel. Spánkem trávíme přibližně třetinu svého života, proto je důležité mít opravdu kvalitní postel a dát si s jejím výběrem práci.

Důkladný odpočinek má vždy pozitivní vliv na naši náladu, zdraví i výkon! Postel, rošt a matrace jsou tři pilíře zdravého spánku, které musí být v absolutní harmonii, máme-li se cítit skvěle.

Od slámy k baldachýnu

Po dlouhá tisíciletí stačily člověku k odpočinku kůže, sláma, mech a rohože. Až starověk, hlavně antika, uvedl do domů a paláců lehátka (v Římě lectus), která se stala nejdůležitější součástí slušné domácnosti. Po straně měla lehátka opěradla na hlavu, zdobená např. intarziemi, slonovou kostí a samozřejmě všude matrace a polštáře pro co největší pohodlí. Staří Římané na lehátku nejen spali a odpočívali, ale také stolovali.

Ve středověku chudým lidem postačila ke spánku slaměná matrace na zemi, postel byla výsadou bohatších lidí a byla chápána jako centrum celého příbytku. V ní se rodily děti, odkazoval se majetek a samozřejmě se umíralo.

V době renesance a baroka se stala postel i místem audiencí – přijímání významných návštěv. Postele mívaly v rozích sloupky a horní konstrukce byla překryta baldachýnem z pevné či lehké tkaniny, která postel nejen zdobila, ale také zakrývala a tepelně izolovala. Lehké baldachýny jsou k vidění v interiérech ještě dnes, hlavně ve Středomoří, kde chrání před dotěrným bodavým hmyzem.

Pro krále i královny

Při výběru nové postele se zaměřte zejména na to, jak je postel řešena konstrukčně. Kvalita konstrukce je rozhodující. Bytelné spoje a konstrukční materiály zajistí celkovou stabilitu a trvalou pevnost celé postele, takže vrzání bude již minulostí. Budete-li se stěhovat, můžete takovou postel navíc demontovat a opět smontovat, aniž by ztratila na své soudržnosti.

Sháníte-li jednolůžko, jeho nejčastější rozměr je 90 x 200 centimetrů. To pro jednu osobu poskytuje dostatečně komfortní prostor. Stále oblíbenějšími se ale stávají takzvaná „jedno a půl“ lůžka, tedy postele o rozměru 140 x 200 centimetrů. Na těch se příležitostně vyspí i dvě osoby. Je to tedy ideální volba do pokoje pro hosty anebo do malých bytů.

Nejvíce pořizovaná dvojlůžka jsou o rozměru 160 x 200 centimetrů. Pokud je však vaše ložnice dostatečně široká, dopřejte si velikost 180 x 200 centimetrů. Máte-li hodně vysokou postavu, pátrejte po prodloužených délkách 220 centimetrů. Na trhu však existují i další rozměry postelí. Takzvaná „king size bed“ je postel opravdu královská – jedná se o lůžko 200 x 200 centimetrů. Oproti tomu „queen size bed“, jak její název napovídá, je menší. Obvykle má 150 x 200 centimetrů.

Ideální výška postele se pohybuje mezi 45 až 55 centimetry. Pro osoby starší či osoby s omezenou schopností pohybu je vhodné volit vyšší postel, aby se jim vstávalo co nejpohodlněji.

Jako na hrášku?

Vybíráte-li novou matraci, nejdůležitějším parametrem je váš osobní požadavek na komfort. Doporučuji vám se seznámit s jednotlivými typy matrací a ujasnit si své priority. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat spíše tvrdší matrace, naopak lidé s nižší váhou mohou vybírat i z měkčích modelů. Všechny typy matrací od kvalitních výrobců mají zaručenou dlouhou životnost a splňují zásady ergonomie.

Osvědčené jsou např. luxusní matrace italského výrobce Dorelan, který si zakládá na své dlouholeté tradici a know-how. Pro nejlepší pocit odpočinku doporučujeme volit matraci vícevrstvou. Ideálně takovou, která má vrchní vrstvu z paměťové pěny. Další vrstva je pak obvykle pružinová (taštičková) anebo také pěnová, v nejrůznějším složení. Tato plocha by měla být dostatečně silná, aby zajistila rovnoměrné rozložení tlaku a podepřela tak všechny části těla stejně.

Pro pohodlí i zdraví

Matraci ideálně usadíme na rošt, který pomáhá flexibilně reagovat na lidské tělo a rovnoměrně rozloží jeho váhu. Matrace se tak pomaleji proleží a navíc lépe odvádí teplo a vlhkost. Nejčastější jsou rošty lamelové, vyrobené z pružných dřevěných lamel. Mohou být i polohovací, a to buď s manuálním, nebo elektrickým ovládáním. Stanovte si i další parametry, které od postele očekáváte. Rádi se natáhnete s knížkou? V tom případě si pořiďte postel s čelem, o které se můžete pohodlně opřít. Nemáte dostatek úložného prostoru? I ten vám může postel nabídnout. Zkrátka je nutné zahrnout všechny vaše potřeby a reagovat na možnosti vašeho interiéru.

Tvar postele a její provedení může mít nekonečné množství podob, od těch nejjednodušších minimalistických forem až po odvážné organické křivky. Výběrem materiálů a barev navíc můžete podtrhnout jejich decentní eleganci nebo excentrickou originalitu! Pokud si samy nevíte rady, nechte si poradit bytovým designérem, který vám dokáže vybrat postel, pohodlnou a zároveň perfektně padnoucí do vašeho interiéru.


Další články z rubriky

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

Autor: -lym-, Datum: 6. 5. 2023 10:00

Jaro je období znovuzrození a rozpuku, kdy příroda opět ožívá po dlouhém zimním spánku. A co by…

5 rad, jak si zařidit domov podle feng-šuej

5 rad, jak si zařidit domov podle feng-šuej

Autor: Anke Glut, interiérová designérka, Datum: 4. 4. 2023 0:05

Feng-šuej je tradiční čínské učení zabývající se vztahem člověka a jeho životního prostoru. Díky…

7 výhod udržitelného bydlení

7 výhod udržitelného bydlení

Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2023 10:00

Možná už jste slyšeli o tzv. udržitelném bydlení. Ale přemýšleli jste o něm třeba? Udržitelné domy…

Chcete si pořídit bazén?

Chcete si pořídit bazén?

Autor: -an-, Datum: 22. 2. 2023 10:00

Bazén může přeměnit vaši zahradu na oázu, kde najdete útočiště před vysokými letními teplotami.…

Jak zařídit obývák?

Jak zařídit obývák?

Autor: redakce ve spolupráci s interiérovou designérkou Anke Glut, Datum: 20. 2. 2023 10:00

Říká se, že právě obývací pokoj je vizitkou naší domácnosti. Bývá největší místností z celého bytu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-